Българската прокуратура за пореден път стана причина американският посланик у нас Джеймс Пардю да забрави дипломатичния тон. Последователен в критиките си за неефективната борба с корупцията и организираната престъпност, вчера обаче дипломатът направи най-острото си изказване по адрес на прокуратурата. Разбиващия си анализ за неефективността на прокуратурата посланикът представи пред президента Георги Първанов, шефа на делегацията на Еврокомисията у нас Димитрис Куркулас, правосъдния министър Антон Станков, председателите на върховните съдилища Иван Григоров и Константин Пенчев. Чуха го и около 1200 съдии, събрани на първата си национална конференция. Главният прокурор Никола Филчев демонстративно пропусна атаката, като излезе от залата още щом обявиха името на Пардю.
Посланикът изрично подчерта, че си позволява да критикува прокуратурата, защото като дипломат е неуязвим и не може да бъде разследван.
Откакто съм в България, прокуратурата е неефективна в борбата с организираната престъпност и корупцията, започна Пардю. Той безпощадно обяви, че организираната престъпност доминира в определени отрасли на икономиката, а босовете й парадират с имунитета си и недосегаемостта от закона. Нито една водеща фигура на престъпността не е била ефективно подведена под наказателна отговорност, каза дипломатът. Няма успешно завършили дела срещу водещи босове от наркотрафика и фалшифицирането на пари, въпреки че тук се прихващат и засичат много канали, добави той.
Започналото разследване срещу Би Би Си заради филма "Да купиш игрите", уличаващ в корупция шефа на БОК и член на МОК Иван Славков, според Пардю е опасен симптом за демокрацията. Правомощията на прокуратурата се използват в открито политически цели особено за притесняване на пресата или тези, които разобличават корупцията, повиши тон Пардю. Не сме видели подобно усилие за разследване на корупцията, обвини още Пардю. В инцидента с Би Би Си той откри послание към българина, който би посмял да разобличи престъпността и корупцията. Случаят с Би Би Си е отражение не един манталитет, който ни връща към най-тъмните дни на потисничеството по време на студената война и уронва престижа на България, каза Пардю. Българите заслужават правна система, която да поражда доверие, а не страх, заключи той. За разлика от прокуратурата съдът получи добра оценка от Пардю.
Президентът Първанов също бе доста остър, но насочи критиките си към политическата класа, която изглеждала доволна от статуквото. По думите му неефективното законодателство създава впечатление за липса на ясна визия за реформа в съдебната система. Той отново подчерта, че ефективна съдебна система не може да се постигне с икономии от бюджета.
Шефът на ВКС Иван Григоров за пореден път поиска незабавно изваждане на прокуратурата и следствието от съдебната власт. Модел като нашия може да има само някъде в Третия свят, каза той. И призова за незабавен дебат за мястото на българската прокуратура. В него той щял да ангажира и върховни съдии от ЕС.
Най-после и правосъдният министър Антон Станков реагира на дебата за мястото на прокуратурата. Вчера той обяви, че
се готви питане до Конституционния съд за евентуални промени в основния закон по казуса със следствието и обвинението. Той изрази съмнение обаче, че в този парламент ще се намери политическата воля за поправки преди края на мандата.
МЪЛЧАНИЕТО
Пресслужбата на Филчев замълча след атаката на посланик Пардю. Очакванията да бъде даден отпор на свиканата часове по-късно пресконференция не се оправдаха. Вместо главният прокурор пред журналистите се яви шефът на отдел "Престъпления по служба и корупция" във ВКП Георги Кювлиев. Той обяви, че посланиците имат право да изказват мнения, а право на прокуратурата е да си гледа работата. И затова той съобщи за две успешни съвместни акции на НСБОП, следствието и прокуратурата срещу източване на 45 млн. лв. от държавния резерв и износ на цигари от нелицензирани фирми.
"Не мога да коментирам, без да съм чул изказването", каза зам.-председателят на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев. Представителят на управляващите обаче призна, че по отношение на борбата с организираната престъпност може да има претенции. Ралчев не можа да си спомни и нито едно име на престъпен бос, който е бил изправен от прокуратурата пред съда. Въпросът обаче е къде в подобни коментари свършва обективното и започва субективното, каза многозначително Ралчев.
КОГАТО ГОВОРИТЕ С МЕН (ФЕЛДФЕБАЛ ПРЪДЛЮ) ЩЕ МЪЛЧИТЕ!!! ЯСНО![/b][/red]
Редактирано от - bot на 12/12/2004 г/ 20:19:57