Виргиния Здравкова е носителката на "Златна игла" за 2003 г. Виргиния Здравкова е също така дизайнерката, избрала за едно от своите дефилета пищните декори на римския форум в Киноцентъра, останали след снимките на филма "Спартак". Виргиния Здравкова е още жената, впечатлила с тоалетите си експертите на Мисис Глоуб, като резултатът е договор с американската компания-организатор на световния финал на конкурса за 5 години напред. Виргиния Здравкова е...
Суперлативите за нея със сигурност биха запълнили цяла страница, при това напълно заслужено. Дизайнерката се появи като приятна изненада на модния подиум преди няколко години. Кой можеше да предположи тогава, че крехката жена с вид на тийнейджърка ще се намеси директно в голямата игра и ще добие статут, за какъвто мнозина се борят с десетилетия.
Е, за Виргиния Здравкова едно може да се каже - в момента тя е най-модната сред модните дизайнери. Вероятно това е било основна причина да изберат именно нея за създаване на традиционната "Лаваца колекция". Освен, че е финансирана от едноименното кафе, тя с нищо друго не обвързва дрехите с ароматната напитка. Въпрос на желание е един от показаните тоалети да бъде подарен на компанията. Но не е задължително.
В навечерието на предстоящите празници "Виргиния ателие" представи тоалети, вдъхновени от прочутия Венециански карнавал и романтиката на 60-те години. Условно дефилето бе разделено в две части. В първата преобладаваха пищни кринолини в характерния за Виргиния стил. Докато втората бе посветена на роклите с дължина 7/8 от 60-те.
Цветовете на колекцията са силни и предизвикателни: бяло, червено, черно, сребристо и комбинациите помежду им. Дължините варират от макси през 7/8 до мини. Силуетът може да следва плътно линиите на тялото, но и да бъде в типичния за 60-те стил - бухнали тюлени поли в съчетание с изваяни бюстиета. Изборът е определено богат. Всички тоалети обаче се подчиняват на идеята за празничност и известна доза театралност. Отстрани погледнато те сякаш не са за ежедневието, пък било то и в най-лъскавия му вид, засягащ само определена прослойка. В същото време човек не може да не се чувства потопен в магията и да не си се представи в един от тези костюми поне за някакъв особен повод.
Големият принос на Виргиния обаче е друг - това, че тя обмисля моделите си като конструкции. Те са изцяло завършени обекти на желанието. Не са работени на парче, но дори да бъдат раздробени на отделни части и свързани в нещо ново, пак ще се получи идеалната скулптура. А това със сигурност малцина го умеят.
|
|