:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,707,719
Активни 438
Страници 18,649
За един ден 1,302,066
Интервю

Милко Ковачев: Приватизацията ще е най-големият приоритет

Не си представяйте по-нататъшната работа на Шулева като сядане в някакъв кабинет и измисляне на някаква програма. Тя ще събира и обобщава мненията на голяма част от членовете на НДСВ, казва новият министър на икономиката
Снимка: Велислав Николов
- Г-н Ковачев, какви задачи ви възложи премиерът, предлагайки ви поста министър на икономиката?

- Задачите са да спазвам принципите на последователност и приемственост в политиката, да завърша успешно мандата. Премиерът уважава изключително много свободата на действие на министрите и поемането на отговорност.

Разбира се, в конкретната област приватизацията е най-големият приоритет. В областта на малките и средни предприятия и на иновациите България трябва да постигне още много. Инвестициите също са ключова област. Портфолиото на икономическото министерство е достатъчно широко.

- Смятате ли, че правителството има достатъчно време за нова процедура за приватизацията на "Булгартабак"?

- Парламентът реши да има нова процедура по принцип. Но преди да се срещна с надзорния съвет на холдинга е рано да се изказвам конкретно за пътя, по който ще се приватизира холдингът. Знаете, че само за "Булгартабак" бе търсен различен начин за продажба - самият холдинг да продава дъщерните си дружества, което е нещо необичайно за нашите условия. Но така или иначе България е поела ангажимент да приватизира "Булгартабак", сключвайки договора за заема ПАЛ със Световната банка, а не всички траншове от него са получени.

- Има ли неща, които не успяхте да свършите като енергиен министър и ги завещахте на Мирослав Севлиевски?

- Сигурно има, винаги има такива неща. Може би ми се искаше да е завършило преструктурирането на НЕК, но това ще бъде една от задачите пред новия министър. Преструктурирането на "Булгаргаз" - също. На газовия пазар стои за разрешаване един основен проблем - крайните потребители трябва да се отделят от мрежата на "Булгаргаз". В момента 54% от крайното потребление на природен газ е от стопански субекти, които плащат направо на "Булгаргаз". Те трябва да преминат към газоразпределителните дружества, които притежават лицензията за съответната територия, защото така изискват европейските директиви.

- Привържениците на АЕЦ "Белене" твърдят, че прекалено късно сте се заели с проекта.

- Не знам дали рано или късно съм се заел, но аз съм човек, който докато не е убеден, че нещо е осъществимо, внимателно се движи по линията на проучванията. Мисля, че един такъв проект трябва е достатъчно узрял и обоснован, за да може да се представи пред обществото.

- А смятате ли, че вашият приемник ще има достатъчно време за АЕЦ "Белене", или ще трябва проектът да се пришпори, както твърдят пък опонентите му?

- Не знам у кого се създава такова усещане, но графикът за АЕЦ "Белене" бе приет още от миналата година и засега сроковете му се спазват. Усещане, че изграждането на АЕЦ "Белене" се пришпорва, според мен имат само онези, които по принцип са против него. Тъй като 70% от българите са за АЕЦ "Белене", опонентите се опитват непрекъснато да казват: "Абе, хубав е проектът, но нещо много бързат, има нещо тука...". Всъщност всичко се движи по логиката на графика, който приехме миналата година.

- А как си обяснявате, че енергийното министерство бе дадено точно на човек от Новото време? Емил Кошлуков, т.е. депутат от същата партия, ви обвиняваше през 2003 г., че покровителствате фирми на БСП в отрасъла.

- В публичното говорене винаги има един момент, в който се стига до някои твърдения. Ето днес имаме политическо споразумение с ясна политическа воля и трите формации са заели някаква ясна ниша в политическото пространство. И в политически план такова поемане на отговорност е напълно логичен ход.

Съображенията на един премиер, когато взима решение, са достатъчно комплексни. Бих казал, че това е мъдро решение. Защото вие как бихте коментирали, ако представител на Новото време заеме поста на някого, когото е критикувал по време на това, което вие журналистите нарекохте "политическа криза"? Т.е. как ще реагирате, ако им бе дадено икономическото министерство?

А относно фирмите, гравитиращи към БСП, аз просто мисля, че такива слухове отдавна не гравитират никъде.

- Как ще решите проблема с руските оръжейни лицензи, които изтичат през март или с концесията на "Булгаргеомин" в Либия?

- Тепърва се запознавам с материалите и ще правя публични изявления едва когато съм ги прочел. Тия дни Лидия Шулева ме запозна със състоянието на министерството и с основните теми и отговорности в краткосрочен план, за което съм й благодарен.

- И кое ви се вижда най-голямото предизвикателство там?

- Поне за мен най-голямото е България да изпълни международните си ангажименти. Имаме ангажимент и за намаляване на лицензионните и разрешителни режими. Предстои и подписването на договора за присъединяване. Мисля, че огромна работа ни предстои и за популяризирането на България, която е слабо позната. Има и доста сериозно предизвикателство по отношение на прилагането на Закона за инвестициите и стимулирането на инвестициите. И разбира се - приватизацията.

- Какво ще се промени в процедурата за приватизация на трите ТЕЦ-а - като енергиен министър не бяхте съгласен с исканите от консултанта договори с НЕК за изкупуване на тока?

- Нещата отдавна не са такива, както преди няколко месеца. През това време, когато в публичното пространство не се говореше за тази сделка, бе свършена доста работа по пазарния анализ на въздействието на регулаторната среда. Имаме натрупан аналитичен материал, който ще ни помогне да вземем решение. Всъщност случи се това, което искахме още в началото.

- В икономиката вероятно също има нарицателни инвеститори, както в енергетиката?

- Слабо познавам кой какво притежава в България. Но пък в икономиката повечето активи отдавна са приватизирани. Има следприватизационен контрол, който определено е ключов, но нека първо се запозная с работата в тази област.

Смятам обаче, че в икономиката има казуси, които са много сложни за решаване - да речем, планът за оздравяване на "Кремиковци". Има и много неработещи предприятия, които предполагам, че при всяка смяна на министър изплуват на повърхността - като "Плама" например.

- Или като "Химко", който дължи около 140 млн. лв. на НЕК и "Булгаргаз".

- "Химко" е в несъстоятелност и си има синдик, който трябва да изработи оздравителен план. Когато го видя, ще реша какво да предприема. "Химко" е достатъчно сериозен икономически субект за България, за да се надяваме, че ще може да намери своята пазарна ниша и да заработи. 140 млн. лв., разбира се, никак не са малко.

- Премиерът възложи на Лидия Шулева да изработи предизборната програма на НДСВ за втори мандат. Според вас това няма ли да доведе до конфликти с юпитата, чиито икономически идеи бяха в основата на програмата, с която НДСВ дойде на власт?

- Не си представяйте работата на Шулева като сядане в някакъв кабинет и измисляне на някаква програма. Точната длъжност е координатор на програмата за управление 2005-2010 г. Това означава, че тя ще събира и обобщава мненията на голяма част от членовете на формацията. А и програма за управление е доста по-широк документ, отколкото предизборната или правителствената програма. Безспорно има общи черти, но все пак това са различни документи.
 
Милко Ковачев изпрати предшественика си в министерството на икономиката Лидия Шулева с огромен букет.
10
1327
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
24 Февруари 2005 21:53
Шушумига.
А ти не си представяй, че Шушулкова вАобще върши нещо на фона на факта, че НДСВ ич нма спечели.
Дали са и да се заглавинква.
А от приватизация сички вече разбрахме-йоще вчера с цените на талифоните.
Приоритет за ваште комисионни.
Пфуй
24 Февруари 2005 22:24
Или де има една дума:
Милко Ковачев: Приватизацията ще е най-големият приоритет
Ние: А мы еще посмотрим!
24 Февруари 2005 23:22
Трябваше да ги сменят на три месеца, че да има комисиони за всички.
25 Февруари 2005 02:41
Горката Шулева - колко много има да чете...
25 Февруари 2005 11:56
Предлагам на БОТ, който следи за начина на изразяване на уважаемите форумци, да забрани още:
- изречения, конструирани на някакъв странен тъп селски жаргон
- изречения на руски език, реципрочно на забраната на латинските букви и всякакви други езици. Все пак сме във български форум.


Препоръчвам подобни мнения да ги поствате в раздел " Помощ".

С уважение: bot


Редактирано от - bot на 25/2/2005 г/ 11:59:19

25 Февруари 2005 12:23
Ти кога влезе, кога се готвиш да забраняваш целия форум?
Изречението на руски език носи смисъл само на руски, така е познато.
Нещо като "Шерие ла фам". Малка ти е езиковата култура явно, затова...си въобразяваш, че толкова държиш на нея.


Препоръчвам подобни мнения да ги поствате в раздел " Помощ".

С уважение: bot



Редактирано от - bot на 25/2/2005 г/ 12:28:30

25 Февруари 2005 12:43
Па я че си пишем как можем. Колкоз - толкоз. Ша гледам само да не пцуем, че шъ ме ебанат, па може и да ме окошарат за резил на децата. На оня, на фотото, знам само, че нема да му стигне време за лакърдиите, дет ги разтега. Па ни беше и гостенин тука - па лакърдии беха, та се скинехме от смех. Ъ-ъ!

Редактирано от - Старшината на 25/2/2005 г/ 12:45:18

25 Февруари 2005 13:02
Ковачев ще го запомня с това, че ми даде "оня списък" - с цените на тоците по Европата.
Пак има два типа цени, като и у нас. И наште ниски бяха най-ниските у списъка. Ама наште високи си беха бая по-високи от много техни ниски.
Е така
Държава------------Най-висока тарифа--------------- Най-ниска тарифа
България – юли, 2004 г.---- 8, 75-------------------------------- 2, 65
Испания ----------------------13, 80-------------------------------- 7, 07
Ирландия--------------------- 26, 57------------------------------- 7, 77
Финландия------------------- 19, 75------------------------------- 6, 99
Чехия------------------------- 13, 23------------------------------- 4, 83
Великобритания-------------- 17, 15------------------------------- 5, 23

Като погледнеш на пръв поглед ние сме цъфнали и вързали. Обаче на втори поглед почва да ти става съмнително. Защото много зависи от процентната тежест на високите и ниските цени за крайния резултат. Ако у нас примерно средно 10% се плаща по ниските цени и 90% по високите, а на запад високите цени се водят наказателни-за свръхпотребление-и там 90% се плащат по ниските цени, то ще се окаже, че на запад 90% от крайните цени на тока са по-ниски от нашите!
Попитах Ковачев чинно за тая допълнителна инфо и той скоропостижно напусна форума.
25 Февруари 2005 15:27
Българският народ трябва да спре този смотаняк Ковачев и цялата смотаняшка поаплач на т.н. цар симеон да спрат веднага да продават държавно каквото и да е. Да продават това, което е часто тяхно, а държавното - дано следващото правителство е по-национално отговорно, за да въведе ред. Вижте какво стана с БТК и с Булгартабак досега. В БТК заменихме държавния монопол с частен и веднвагта започнаха да измилслят разни заблуждаващи ни хитринки бързо да си приберат парите с по-високи цени, с огромната печалба и след като се нагушкат достатъчно - да се изнесат от тази дива страна.
25 Февруари 2005 16:33
Това благопожелание ДАНО към кого го отправяш?
Щото на вълка врата му бил дебел...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД