"Бием камбаната на тревогата, защото сме сред най-заинтересованите страни конфликтът по македонско-югославската граница да бъде потушен", заяви президентът Петър Стоянов след Консултативния съвет за национална сигурност.
Заседанието продължи над 3 часа и се занимаваше само с поредната югокриза за сметка на другите точки от дневния ред - евентуалното ни членство в НАТО и идните избори. Президент и премиер обясниха, че няма различия в позициите им за изпращане на български войници в Македония.
"Български военни единици ще продължат да участват в мироопазващата мисия в Косово в същото съотношение както и досега", заяви премиерът Костов. Сега в Косово имаме 40 армейци, докато целият контингент на KFOR е от 40 000 души. Дори и да се стигне до изпращане на нови войници, съотношението 1 към 1000 ще се запази, обясни Костов.
Президентът, председателят на НС, премиерът, министрите на отбраната, МВР, външните работи, финансите, лидерите на парламентарни групи и шефът на Генщаба дебатираха в последния съвет по сигурността преди парламентарните избори само за ситуацията на запад от границата ни. Те стигнаха до извода, че
инцидентите край Танушевци не са изолирани
Дестабилизацията на Македония удря по евроинтеграцията ни, категорични бяха първите хора в държавата. Ако кризата продължава, тя ще повлияе и върху реформата у нас, и върху борбата с престъпността, заяви президентът Стоянов.
Вместо журналистите лидерът на БСП Георги Първанов поиска от президента да дообясни думите си от миналата неделя, когато Стоянов говореше за пращане на войска в Косово. Президентът заяви, че било необходимо да изрече това, за да го чуят "тези, които трябваше да чуят". Сега обаче нямало условия за поставянето на този въпрос пред българския парламент. "И в неделя нямаше подобни условия, призна Стоянов. Той прикани журналистите да не обсъждат повече хипотези.
А премиерът Костов скастри медиите, които не обръщали достатъчно внимание върху "моралната тежест" на президентските думи. "Приканвам българските журналисти да оценят по достойнство много високата морално-политическа тежест, която имаше изказването на президента, подкрепено с благодарност от всички лидери в Македония", каза Костов.
Военният министър Бойко Ноев, който замина по-късно за Албания, отказа да каже ще постави ли пред Тирана въпроса за петъчната декларация на албанския парламент. Според нея съседните държави не бива да помагат на Македония.
"България няма нужда от допълнителни гаранции за сигурността си",
заяви Костов, попитан дали през последната седмица ние сме поискали от НАТО подобни гаранции. Президентът уточни, че едва идната седмица ще има повече яснота върху меморандума с НАТО. Той трябваше да се подпише още миналата седмица. Според соцлидера Първанов подписването май се е разсъхнало.
В началото на заседанието президентът обясни на Първанов, че не е съгласен да дебатира по дневния ред, предложен от БСП, който включваше теми като реформата в армията, ВПК, фалита на "Балкан" и др. "Тези теми бяха дебатирани многократно в парламента, където им е мястото", каза Стоянов.
"Като че ли има дефицит на информация за конфликта от нашите структури по сигурността", заяви Георги Първанов след сбирката. Според него будели недоумение самостоятелните акции на президента - шефът на Генщаба ген. Михо Михов научил например 12 часа по-късно за идеята на Стоянов за евентуалното пращане на наши войски в Македония.
|
|