В самолета на Гагарин била поставена бомба, а също така по него е стреляно с ракета, твърди Мурасов. Според автора на книгата в Кремълската стена е погребан друг и е възможно при инсценираната катастрофа Гагарин да е оцелял.
Мурасов твърди пред журналист от в. "Експрес газета", че лично се е срещнал с човека, поставил бомбата в самолета на Гагарин. Той споделил, че я е поставил по такъв начин, че екипажът все пак да оцелее.
Мурасов пише, че не е единственият, който споделя това схващане. Иван Михайлович Дзюба, герой на Съветския съюз, бивш началник на летателната служба на летище Чкаловски, откъдето излетя за последен път Гагарин, бил на същото мнение. Още на втория ден той разбрал, че става дума за диверсия.
"Експрес газета" цитира статията "Автограф на небето" на Юрий Щекочихин, посветена на починалия неотдавна космонавт Герман Титов. В нея се цитира Титов: "Жалко, че не се намериха смелчаци, които да претърсят мястото в смоленските блата. Можеха да намерят пробитото крило на самолета на Юрий Гагарин... Аз бях един от членовете на правителствената комисия, разследвала смъртта му. Знам... Удариха го...Но за това ще говорим някой друг път."
Според Мурасов няма съмнение, че е имало и удар с ракета. Тя била изстреляна на 10 км. от мястото на катастрофата в същия ден и час. За това му разказал майор, командир на батарея, който по-късно неочаквано мистериозно починал, както и много от другите свидетели на трагичните събития.
Мурасов отхвърля версията, че сонда-балон е причинила катастрофата. Той научил, че само ден след катастрофата на Гагарин неизвестни лица са надували в гората сонди-балони, заливали ги с керосин и ги окачвали по дърветата.
Той отхвърля също така версията, че птица е влязла в двигателя и е причинила трагедията. Твърди се, че на местопроизшествието е намерена сойка. Само че всеки орнитолог ще ви каже, че сойката не лети по-нависоко от короните на дърветата, казва Мурасов.
Според автора на книгата била е фалшифицирана и траекторията на последния полет на Гагарин. Това било направено с цел да обясни защо три часа и половина Гагарин е бил търсен далеч от мястото, където е паднал самолетът. През това време то било посетено от 12 души, пристигнали с хеликоптер, за да заличат следите от диверсията. Двама генерали знаели за кацането на хеликоптера, и двамата загинали в самолетна катастрофа.
МИНУТА ПО МИНУТА
В публикацията си "Първият полет на човек в Космоса: минута по минута", американският електронен сайт Space.com разкрива подробности за полета на Гагарин. Първият космонавт се приземил в поле край клисура. Малко преди това видял р. Волга и разбрал, че е над Саратовска област. От излитането му с ракетата "Восток" били минали само час и 48 минути. Първият космически полет бил приключил и пътешественикът бил в добро здраве и приповдигнато настроение.
"Най-важното нещо за Гагарин е било да съобщи на Корольов и на другите сътрудници от Центъра за управление на полетите, че се е приземил благополучно. По-късно Гагарин споделил: "Изкачих се на едно хълмче и видях към мен да се приближава жена с момиченце. Започнах да махам с ръце и да викам: "Свой съм! Аз съм приятел! Руснак съм!"
В деня на 40-годишнината от първия космически полет се подготвя за пътешествие в орбита първият космически турист, американецът Денис Тито. Той тренира в Звездното градче край Москва в модел на космическия кораб "Союз ТМ". В края на април Тито ще излети от космодрума Байконур към Международната космическа станция заедно с руските космонавти Юрий Батурин и Талгат Мусабаев.
"Най-важното нещо за Гагарин е било да съобщи на Корольов и на другите сътрудници от Центъра за управление на полетите, че се е приземил благополучно. По-късно Гагарин споделил: "Изкачих се на едно хълмче и видях към мен да се приближава жена с момиченце. Започнах да махам с ръце и да викам: "Свой съм! Аз съм приятел! Руснак съм!"