:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,915
Активни 568
Страници 22,845
За един ден 1,302,066

Китай заплаши Тайван с война

Пекин прие закон срещу сепаратизма на острова
Снимка: Ройтерс
Китайският парламент единодушно прие вчера закон, който позволява да бъде използвана военна сила срещу Тайван, ако отцепилият се от Китай остров официално се провъзгласи за независим, съобщиха осведомителните агенции. С т. нар. закон за предотвратяване на разкола Пекин за първи път създава правна основа за евентуално прилагане на военна сила срещу острова, ако там се засилят отцепническите настроения. В гласувания текст не се говори за нанасяне на военен удар, но се казва, че Китай ще използва "не мирни средства и други необходими мерки, за да защити своя суверенитет и териториална цялост".

Пекин би могъл да използва военна сила срещу Тайван при три условия: ако друга страна нахлуе в Тайван; ако Тайван официално провъзгласи независимост; ако тайванските лидери безкрайно отлагат диалога за евентуално обединяване.

Тайванското правителство осъди вчера закона и го окачестви като подготовка за война, предаде Франс прес. САЩ предварително приканиха Пекин да не го одобрява. Тайван води независима от Пекин вътрешна и външна политика от 1949 г., когато след гражданска война правителството на националистическата партия Гоминдан избяга на острова.
29
761
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
15 Март 2005 00:06
айде сега буш да покаже мускули!!!
15 Март 2005 01:14
"2896 гласа "за", нито един "против" и двама "въздържали се"

Basi glasuvaneto! na6ite deputati trqbva da vzemat za primer kak se glasuva za byde6teto na edna dyrjava
15 Март 2005 01:43
Когато наступи демокрация по западен образец тогава 6те се обединат китаиците и кореиците.Но да налагат 4ервена диктатура на другите които живеят от половин век свободно дупе ги луже 4ервените робовладелци.
15 Март 2005 03:46
4, 376, 921-во серизно предупреждение...

Sine qua non
15 Март 2005 07:29
Хъш, по западен или по хУйЕсЕйски? Ако е като втория, по-добре да ни се размине.
15 Март 2005 08:09
"Буш да покаже мускули " Нали опита с разузнавателния самолет. Китайците му " предложиха" да прати хора да си го вземат от Китай. Ама не ми стана ясно защо реши да изчака те да му го върнат.
15 Март 2005 08:30
Светът се дръгне
Става интересно. На Храсталака се стовари нов проблем.
15 Март 2005 09:32
Китайският гигант започва да си показва зъбките. Ако се не лъжа янките имаха някакви хора в Тайван - не се учудвам, че са против - китайците ще ги изметат като едното нищо.
15 Март 2005 11:09
Т'ва нямам как да стане засега. Китай е още много зависим от САЩ за да си го позволи. Първо трябва да забогатеят и развият достъчно, за да не разчитат само на износа на евтини стоки на Запад и вноса на технологии. Средната заплата в развитие райони на Китай е значително по-ниска дори от българската, а селяните (има няма 700-800 милиона) и до днес живеят без здравно осигуряване, с елементарно образование и на практика без пари - натурално стопанство. Китайският пазар като платежоспособност е по-малък от германския. Япония има четири пъти по-голям вътрешен продукт, ако се отчитат валутните курсове. Питах един китаец веднъж какво мисли за китайското правителство и той каза: вършат си добре работата, щом успяват да нахранят толкова народ. Т'ва им е проблема на тях, храната.
15 Март 2005 11:45
Ку-Ку
IBM вече е собственост на китайската LENOVO, а и много други компании стават китайска собственост. Имаш ли мнение по въпроса? Китайците настъпват безотказно в икономиката като октопод и скоро външният дълг на САЩ ще е изцяло зависим от китайския юан и монетарната им политика. По този въпрос може да се напишат хиляди страници с дискусии, но времето ще покаже най-добре!!!
15 Март 2005 11:45
Ку-Ку
IBM вече е собственост на китайската LENOVO, а и много други компании стават китайска собственост. Имаш ли мнение по въпроса? Китайците настъпват безотказно в икономиката като октопод и скоро външният дълг на САЩ ще е изцяло зависим от китайския юан и монетарната им политика. По този въпрос може да се напишат хиляди страници с дискусии, но времето ще покаже най-добре!!!
15 Март 2005 12:50
хъш, откъде пък ги извади тия корейци в Таиван
15 Март 2005 13:18
Ало, Хъша , трябва , ли да напомням, че в средата на 19в-най демократичната държава , в Европа Англия започна известните опиумни войни, само защото китайският император не искаше този бич да убива поданниците му-доколкото знам той не е бил комунист , а Мао още не е бил роден В същото време другата Велика демокрация напада Япония защо ли за да им наложат правилният цивилизационен избор- чист алтруизъм, както сега в Ирак Ама били древни цивилизации няма нищо , кво раэбират те от атлантически ценности
15 Март 2005 13:28
Абе гайджин ти си по-изкукал и от мен. IBM продаде производството на персонални компютри, което отдавна представлява маловажна част от бизнеса им. Това е огромна компания с едни от водещите световни изследователски центрове. Там работят много китайци, но повечето са емигранти. IBM произвежда и суперкомютри, които са забранени за изнасяне от САЩ. Преди време руснаците бяха успяли да купят един такъв и стана голям скандал. Мощните изчислителни машини дават голямо предимство на САЩ защото им позволяват да правят неща като симулиране на мащабни ядрени опити и дори военни конфликти. Производство на пц-та и аз мога да си организирам, но няма как да издържа конкуренцията с китайците, ще умра от глад, не мога да издържа с паничка ориз и петнайсет часа труд на ден.
15 Март 2005 13:38
Хммм... значи вече е лошо правителство, което се бори за целостта на държавата си? В повечето държави за опити за одтеляне на области от дъжавата се прилагат доста сериозни наказания до "висша мяра на наказание".
15 Март 2005 14:17
само въпрос на време е, а китойците могат да чакат, първо бяха Макао и Хонг-Конг, а сега идва ред и на Тайван
15 Март 2005 14:38
Пекин би могъл да използва военна сила срещу Тайван при три условия: ако друга страна нахлуе в Тайван; ако Тайван официално провъзгласи независимост; ако тайванските лидери безкрайно отлагат диалога за евентуално обединяване.


хитро!
15 Март 2005 16:12
Китай никога не би нападнал Тайван - просто Шарон никога не би го позволил, защото Пекин би разбрал за масонската ложа в Тайпей. Това би донесло тотален край на икономиката на САЩ, която е изцяло зависима от от търговията с кокаин (Братя, погледнете - ЦРУ контролира наркотрафика вече от 30 години!)
Според мен Буш и Путин (може би най-добрият политик в света) са се наговорили пак нещо. Ще изчакаме, ще видим!
15 Март 2005 16:16
Скапаните китаиски комунистчета се самозабравят. И не разбирам това въодушевление във форума от това че са гласували 2896 за и 0 против. Все едно не си сномняте това време и вие. Или носталгията мъчи.
15 Март 2005 16:19
Освен това съм уверен, че Билдербергите, които имат сериозни интереси в Тайван, едва ли ще направят. Всъщност, Билдербергите държат конците на 3/5-ти от хората в Китайската КомПартия. Така че цялата история с Китай е леко раздухана. Китай никога няма да нападнат Тайван. Всичко това е с цел Тайван да има повече реклама, САЩ да се правят, че защитават Тайван и така инвеститори да ходят в Тайван. И в крайна сметка всичко отива в джоба на Китайските комунисти и вдовицата на Дън Сяо Пин.
15 Март 2005 17:08
Те са мАкедонците видеа сметката на китайчетата ....
15 Март 2005 17:59
Говора за двете Кореи 6те се обединат когато режимите станат демократи4ни еднакво.Са6тото важи и за Китаиците без воина обединение като махнат 4ервената диктатура и тогава таиванците сами дори 6те искат да се обединат.Това ми бе6е мисалта.
15 Март 2005 20:33
" New York Times " писа през юли 2004 - След " Амеиканския Век " настъпва новото " Китайско Столетие " и още - " Китай се промени , сега ще се промени СВЕТА "
Обаче, човешката психика е инертна и шаблонна. Говорят се глупости за зависимост от западни инвестиции, технологии, пазари и т. н. Китай има всички цивилни технологии. Китай има най- големите в света златно- валутни запаси след Япония над 400 милиарда долара. САЩ имат 3 трилярда ( 3 000 милиарда ) дългове и към тях се прибавят ежегодно 500 милиарда дефицит. Китай купува западни фирми (заради марката) в областта на автомобилостроенето, електрониката компютрите. ( Ровър, Томпсон, IBM ).
15 Март 2005 20:47
Истината е, че върхови военни технологии не се продават и не се изнася производството им. Китай има най - голямата армия в света, и втория по големина военен бюджет. Стратегическите сили на КНР са наистина много по- слаби от тези на Русия и САЩ, но едва ли са за подценяване. Тактическите сили на Китай са многократно по- големи от тези на американските протежета в Тайпе, даже ако американската флота им помага. Над 700 рекети са насочени към Тайван и водите около него. Всяка година към тях се добавят 70-80 ракети. Дали САЩ ще прати флота си под този огън

Русия обяви - Проблема за Тайван е ВЪТРЕШНОКИТАЙСКИ проблем. Европа се готви да отмени ембаргото за продажба на оръжие за Китай .

За ужас на западните медии, износът на демокрация и революции ( розови, оранжеви, кедрови, сексуални и хомосексуални ) в Китайската Народна Република не действа. Нещо по- лошо - оказа се, че патриархката на китайските дисиденти, една дърта баба китайка била агентка на китайските служби. Крадяла американски ядрени технологии сза родината си. Всички американски институти, фирми и служби бъкат от китайски специалисти, работници и служители. САЩ са отворена книга за Китай. Голямата разлика - Кмитай си остава загадка не само за обикновенните американци, но и за знаменитите им спецслужби. Много бият на очи западняците в китай със съмнителните си ( за китаеца ) физиономии .
Пък и никой китаец, не иска да се лиши от главата си заради " белтите чуждеци " В китайския думата чужденец съвпада с думата варварин. Както и в древногръцкия.
15 Март 2005 21:42
еваллата, разбирачи!
15 Март 2005 22:16
Е китайците питаха ли американците какви решения да вземат? Я бързо да ги обявяваме за терористи и коалицията да им нанесе превантивен удар!!! Китай не е Ирак ли? Какво от това- нали се тръшкаме за нов световен ред, а те не питат татко Буш?! Нека поне на българският контингет да позволят от Ирак да се прехвърли и проведе една наказателна акция на недалновидните китайци! Ген. Колев и министър Свинаров от България ще ръководят една перфектна акция на една нова натовска армия, поставена в услуга на мира и демокрацията!!!
17 Март 2005 13:58
Китайско цунами удря автомобилните пазари
Азиатците имитират чужди марки, без да се плашат от съдебни дела
в. "Стандарт".17.03.2005

Китайско цунами много скоро ще удари световните пазари на автомобили, предупреждават експерти и анализатори. Страната на дракона е на път да повтори номера на Япония и Южна Корея. Преди няколко десетилетия те започнаха с обикновено копиране и купуване на лицензи и технологии от водещи автоконцерни. Днес японците не без основание се квалифицират като "производителите на най-качествените автомобили", а корейците упорито ги следват по петите. Само че Япония има едва 130-милионно население. Китай е десет пъти по-многоброен, а потенциалът му за производство е огромен. На този етап повечето автомобили, които се произвеждат в страната, се сглобяват от съвместни предприятия с големи западни автомобилостроители, в които последните инвестират 100% от капитала. Досега тези фирми имаха за цел да произвеждат големи количества шевролети, аудита, фолксвагени, мерцедеси, беемвета, тойоти, нисани и прочие за задоволяване на огромните нужди на местния пазар. Напоследък обаче някои китайски производители изявяват явни и нескрити апетити към западните пазари. Компанията "Шанхай Аутомотив Индъстри Корпорейшън" (SAIC) например купи значителен дял от акциите на британския автомобилостроител "Ем Джи Ровър". Няколко китайски автомобилни компании изявиха намерение да строят заводи в Източна Европа, а през 2007 година "Шери Аутомобил Ко." възнамерява да започне износ за американския пазар. Плановете предвиждат още през първата година зад океана да се продадат четвърт милион китайски коли. Намеренията на "Шери" изглеждат доста амбициозни на фона на факта, че фирмата доста нагло и безскрупулно имитира чужди автомобили. Моделът "Шери QQ" е абсолютно копие на "Деу Матис". Американският концерн "Дженерал Моторс", който е собственик на "Деу", дори заведе съдебен иск в китайски съд. Делото обаче и до ден днешен не е приведено в действие от държавните чиновници и събира прах в съдилищата. Подобни имитации съвсем не са рядкост за китайците. Фирмата "Джийли" разполага с модел, сглобен по франкенщайновски, като напълно повтаря чертите на "Тойота Старлет". Разликата е единствено в поставената "маска на лицето" . Тя от своя страна пък е копирала физиономията на "Мерцедес" С клас. Засега подобни творения предизвикват насмешка, но е факт, че китайците здраво са се заели със задачата да станат голям автомобилостроител. Според маркетинговите специалисти и анализаторите като начало ще бъдат атакувани евтините модели. "Подценяването на Китай е равносилно на подценяването на едно сериозно предизвикателство", предупреди шефът на германската асоциация на автомобилостроителите Берндт Готшалк пред "Ауто Билд". За да атакуват пазарите, китайците се нуждаят от нови високи технологии. Азиатците безскрупулно ги търсят от фирми, които ще се опитат да изместят на пазара. "Шери" вече се ориентира към помощта на австрийската компания AVL List. Тя е известна с високото си ниво в проектирането на двигатели и създаването на дизелови технологии. За дизайна китайците ще се възползват от услугите на стилистични къщи като "Бертоне" или "Пининфарина". Специалистите обаче са категорични, че появата на новото цунами не е толкова лесен процес, защото Китай все още няма потенциала да прави високотехнологични возила. Страната има предимство само когато в производството има голяма доза ръчен труд. В момента китайският автомобилен пазар е най-бързо развиващият се в света. През 2002 г. в страната са продадени 1, 22 млн. коли спрямо 750 000 в предходната година. През 2003 г. пазарът погълна вече 2, 03 млн. возила. Потреблението в гигантската страна расте с бесни темпове, а колите, които се произвеждат, буквално се разграбват от поточната линия. Всички заводи в страната работят с пълния си капацитет и въпреки това не могат да задоволят нарастващото търсене. Никога досега автомобилната история не е преживявала такъв бум. Тъй като заложените печалби не са никак малки, огромните продажби довеждат до доста солиден прилив на пари у производителите.
Инж. Георги Колев
17 Март 2005 23:03
Винаги съм казвал, че само благодарение на Китай, ще могат всички хората да карат нови, модерни, евтини и надеждни коли. А не да купуваме старите скапани боклуци на Запада. ( За сведение - и в ЕС много западняци купуват коли на старо. ) Преди евтино беше синоним на лошо качество, благодарение на Китай положението се измени кардинално. ( Не говоря за боклуците произведени в гаражите на Азия, че и у нас. )
Преди, дори на Запад, средно качество телевизор, хладилниик или пералня е бил повече от месечната заплата. Сега тези три неща на могат да се купят с една заплата. У нас положението беше много по- трагично. За тия стоки трябваше да икономисваме почти цяла година. И накрая да ги търсим чрез познати магазинери.
Китайската Народна Република, под мъдрото ръководство на ККП и с помощта на производственния капитал на Запада, направи тези стоки достъпни и за най- бедните.
Най фрапиращ е срива на цените в областта на компютърната техника и областите свързани с нея - от DVD до цифрови фотоапарати и видеокамери.
Приятел на мой познат - стар емигрант навремето си е купил немска видеокамера за 5 000 DM, голяма колкото среден куфар.
Ясное, че идва ред и на колите - ГОЛЯМАТА ГОРДОСТ на Запада.
Китай ще им покаже, как наистина се правят евтини и качественни автомобили.
18 Март 2005 01:25
"CHINA RADIO INTERNATIONAL"/CRI/
Българска Редакция-<http://bg.chinabroadcast.cn/>
Мнение на лауреата на Нобелова награда по икономика
----------------------------------------- ---------------------------------------

cri
Както съобщи агенция Синхуа, по време на проведения на 15 т.м. в Хонконг симпозиум лауреатът на Нобелова награда по икономика Йосеф Стиглиц разкритикува редица западни страни, че винаги искат Китай да се жертва за световната икономика.

Той изтъкна, че след банковата криза в Азия през 1997 година, някои западни страни изискаха от Китай да не девалоризира банкнотата Женминби и даже считаха, че въвеждането на още по-гъвкав курс в Китай не е от полза за стабилизирането на банковия пазар в света. А днес, за да разрешават пасивния си баланс в търговията, същите страни упражняват натиск на Китай и изискват от него да ревалоризира валутата си. Това е много иронично.
Той изтъкна, че няма съвършена политика и система за валутния курс.
========================================= =======
Употреба на чужди капитали в Китай

----------------------------------------- ---------------------------------------

cri
Според публикуваните на 14-ти т.м. от Министерството на търговията данни, през първите два месеца на тази година, Китай използва чужди капитали на стойност 8 милиарда щатски долара, с 8% повече от миналата година.

Според статистиката, до края на февруари, Китай използва 570 милиарда щатски долара чужди капитали.
......................................... ..............
Подкрепа върху развитието на местното автомобилостроене

----------------------------------------- ---------------------------------------

cri
На 14-ти т.м. в Пекин зам.-министърът на Търговията на Китай Уей Джиангуо каза, че Китай ще предприеме ефикасни мерки да насърчава навлизането на автомобили с китайски марки на международния пазар.
На проведеното същия ден заседание, Уей Джиангуо изтъкна, че износът на автомобили със собствена марка показва развитието на техническото ниво и комплексната конкурентоспособност на една държава. В бъдеще, Китай ще избере няколко предприятия, които имат свои търговски марки с патентно право и са конкурентни в производство на голямо количество автомобили и части спрямо които държавата ще окаже по-голяма подкрепа в областта на финансите, износа и даването на кредити, с цел да се разширява износа им, а Китай да стане основна снабдителна база за производството на автомобили и части в света.
......................................... .
Леново купува компютърни бизнес на IBM

----------------------------------------- ---------------------------------------

cri


На 11 т.м. кореспондент на в."Женимин Жибао" съобщи от компанията "Lenovo", че е получено финалното разрешение за сделката между Леново и IBM от комисията за чуждестранни инвестиции към американското правителство.

В края на миналата година компанията "Lenovo" обяви намерението си за да откупи компютърните подразделения на американската компания с 1.25 милиарда щатски долара. Обаче в началото на тази година Американската комисия за чуждестранни инвестиции започна проучвания за тази търговска операция, под претекст, че тя заплашва безопасността на САЩ. Председателят на управителния съвет на "Lenovo" Ян Юанцин заяви, че посочената американска комисия вече е приключила проучванията за сделката.Компанията"Lenovo" ще зачита законите на други страни, както и загрижеността им за националната им сигурност.
=================================











Редактирано от - paragraph39 на 18/3/2005 г/ 01:30:54

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД