60% от фирмите у нас смятат, че управляващите не са безпристрастни, когато сключват договори, защото често фаворизират определени фирми и лица. Според тях съдебната система не е независима, защото се влияе от страните в спора, а пък полицията не осигурява ефективна защита срещу криминални прояви. Това сочат резултатите от представително проучване, проведено по поръчка на Центъра за икономическо развитие сред над 230 български и чуждестранни фирми.
Висшите ръководни служби в частните и държавните компании се заемат от близки и роднини на собствениците и управляващите ги. Това мнение изразяват 60% от анкетираните. 10% от фирмите, включени в анкетата, са държавни.
50% от бизнеса смята, че съдебните процедури не позволяват да се оспорва законността на правителствените действия. 63% от предприемачите пък все още страдат от рекет, изнудване и други прояви на организираната престъпност. Половината фирми твърдят, че не плащат подкупи.
Данъчната система у нас пречи на бизнеса да инвестира и да поема рискове, смятат 83% от анкетираните. 78% от тях са убедени, че е напълно възможно да не плащат данъци. Според 30% от предприемачите делът на сивата икономика е между 20 и 30%. Други 26% пък смятат, че нелегалният бизнес варира от 30 до 50%.
За втора поредна година България е на последно място по възможности за започване на нов бизнес сред страните, които участват в доклада на Световния икономически форум в Давос. Според 28% от предприемачите за създаване на нова фирма у нас са необходими 30 дни. 14% пък оценяват този срок на 60 дни.
|
|