Парламентарните сили запазиха основните си позиции за Ирак и след вчерашната реч на президента. С изключение на БСП никоя не се обявява за по-бързо изтегляне на контингента. ДСБ пък остро нападна държавния глава, че не поема своята отговорност за съдбата на нашия батальон в Ирак.
Борислав Великов, председател на НС:
Очевидно трябва по-обстоен анализ и евентуално преформулиране на задачите на нашия контингент в посока към подготовка на иракските сили за сигурност. Експертите и военните са тези, които трябва да вземат решение за числеността на контингента. Аз смятам, че при всички случаи контингентът трябва да остане в Ирак до края на 2005 г., тъй като дотогава ще станат ясни вижданията на новото правителство, а и ще се стабилизират силите за сигурност. Но не изключвам възможността да има наше присъствие там и през 2006 г. под една или друга форма.
Надежда Михайлова, лидер на СДС:
България трябва да продължи да изпълнява ролята си в антитерористичната коалиция, защото функциите й на партньор в тази коалиция утвърждават развитието на демократичните процеси. Считаме, че трябва да има специално уреждане на статута на българските мисии в чужбина. Имаме сериозни възражения по начина, по който се извършва контролът върху подготовката на военните ни в Ирак.
Иван Костов, лидер на ДСБ:
След като управляващите избягаха от отговорността, сега и този, който носи най-голямата отговорност - главнокомандващият в мирно време, президентът, също препраща своята отговорност в други посоки. Той не дава отговор и на нито един от съществените въпроси - защо загинаха толкова много български военнослужещи в Ирак, защо хората са оборудвани зле и изпълняват мисията на края на силите си, ставайки жертви? Друг съществен въпрос беше поставен в едно наше писмо до президента, а той още мълчи. Става дума за харченето на стотици милиони левове и долари, за превъоръжаване, които са абсолютно ненужни...
Сергей Станишев, лидер на БСП:
Радвам се, че държавният глава зае по-ясна позиция, че е необходимо НС да обсъжда българското участие в Ирак. Най-тъжното е, че в България се обсъжда този проблем, когато стане поредната трагедия и то от гледна точка на технологията и чисто военните въпроси, но не се водят политически дебати в парламента. Известна е нашата позиция за крайния срок на пребиваване на контингента. Има и други форми на подкрепа за демокрацията в Ирак.
Следващият е външният ни министър (а не военния!) – при уговарянето на това напълно безсмислено за нас участие трябваше на 4 очи да се каже: “Ще участваме за да ви свършим работа – от това нито парите си ще получим, нито демокрацията в Ирак ни е...., ние нашата още не сме оправили. Но, като ни знаете хала, за това участие ще ни оборудвате подарък, поне да не харчим още пари!”.
А дали Президентът има вина, умните глави в ДСБ и сами могат да си отговорят – трябва само да си представят че президент е техен човек...
