И президентството се включи в дебата за бъдещето на здравното осигуряване с авангардна идея. Не е оправдано здравната вноска да се увеличава, тя дори трябва да се намали, тъй като здравната каса има голям резерв, обяви съветникът на президента по социалните въпроси и бивш управител на НОИ Николай Николов.
В момента данък здраве у нас е 6%, от години НДСВ говори, че вноската трябва да се увеличи, но това все не става. България има една от най-ниските здравни осигуровки в Европа. Напоследък все повече се прокрадва и идеята, че трябва да се наложи и по-силно допълнително здравно осигуряване.
Едва след като се определи какво ще плаща НЗОК и на какви цени, трябва да се определи и осигуровката, смята Николов. Той предлага парите на касата в БНБ да се вложат за подобряване на условията в болниците и в закупуване на апаратура. Резервът и сега се ползва, коментираха от здравната каса. За тази година се очаква от БНБ да се вземат над 100 млн. лв. за здравни плащания. Освен това парите се пазят за момента, когато НЗОК започне да плаща изцяло болничната помощ, което би трябвало да стане догодина.
РЪСТ
Около 100 000 души през 2004 г. са имали осигуровки в доброволни здравни фондове, обяви Стефан Сиреков, директор на ДОМ "Здраве". Огромната част от тях са осигурени от работодателя си. През 2003 г. допълнително осигурените са били 40 000. Тогава пазарът на фондовете е бил 5,7 млн. лв., а през м. г. е вече 10 млн. лв. Над половината от 122 водещи фирми у нас предоставят допълнителни медицински услуги на работниците си.
|
|