София ще бъде домакин на олимпиада по световните изкуства през 2003 г. Проектът за провеждането на олимпиадата предвижда да бъде създадено "Селище на изкуствата", където през 14-те дни - на открито и в зали, ще се представят музикални, танцови, драматични спектакли, пластични изкуства и аудиовизуални творби.
Това, че София беше избрана за домакин на олимпиадата през 2003 г., е голяма чест и признание за международния авторитет на България, каза зам. външният министър Марин Райков на първия конгрес на асоциация "Световни изкуства" в НДК. На конгреса бе одобрена кандидатурата на българската столица за организатор на първата артистична световна олимпиада.
Конгресът взе решения за организацията и създаването на Световен артистичен съвет, каза генералният секретар на асоциацията "Световни изкуства" и шеф на фондация "Аполония" Димо Димов. Инициативата има безспорната подкрепа на столичния кмет Стефан Софиянски, на МВнР и на министъра на културата Емма Москова.
Последния ден ще се връчват наградите - по три равностойни златни отличия във всяка категория, защото според хартата в изкуството никой не може да е първият или най-добрият. Всички участници ще получават отличие от кристал.
Спектаклите трябва да са с продължителност 20 или 46 минути, за да могат да се пускат по телевизията. Всяка страна ще се представя с по едно произведение във всеки раздел. Творбите ще бъдат избирани от национални журита. Артистичните олимпиади ще се организират на 4 г. и ще включват творби, създадени през съответния период. Официалните езици ще бъдат английски, френски и испански.
Регламентът не допуска електрически инструменти в категорията музика. Той изисква семпло сценично оформление при драматичните изкуства и традиционни инструменти и материали при пластичните.
Идеята за олимпиадата на изкуствата е заимствана от унгарския композитор и пианист Ференц Лист, който предложил така да се чества 100-годишнината от рождението на Гьоте през 1849 г.
|
|