Македонският парламент подкрепи внесения от правителството проект за въвеждане на временен данък върху всички финансови сделки, популярно наречен "военен данък". От 1 юли до края на годината с данък в размер от 0,5% ще се облагат всички финансови сделки, извършени от юридически лица. Според министъра на финансите Никола Груевски от данъка се очаква да бъдат събрани в бюджета не по-малко от 2,3 млрд. денара (72 млн. марки).
"Военният данък" ще компенсира до известна степен разходите, които държавата изразходва заради кризата за нуждите на армията и полицията.
НАТО одобри вчера оперативния план за изпращане на 3000 военнослужещи в Македония, които ще следят за доброволното разоръжаване на албанските бунтовници, съобщи говорителят на Алианса Ив Бродьор. Планът "Есеншъл харвист"("Необходима жътва") ще бъде приложен когато в Македония бъде обявено трайно прекратяване на огъня и Армията за национално освобождение се съгласи да сложи оръжие. Петнайсет от 19-те страни в НАТО, включително САЩ, са обещали да участват в операцията.
Скопие приветства решението на американския президент Джордж Буш да блокира материалната и финансовата подкрепа и да забрани пътуванията на албанските екстремисти. Според правителствения говорител Антонио Милошески мерките на американската администрация са "голяма подкрепа" за мирния план на президента Борис Трайковски. "Смятаме, че това е пример, който трябва да бъде последван и от страните-членки на ЕС, и особено от онези държави, за които е известно, че там действат хора и организации в подкрепа на националистите и екстремистите", каза той. Става дума за Швейцария, Белгия и Германия, уточни Милошески.
|
|