Частните медии спазваха политическия баланс и по-добре отговориха на очакванията на аудиторията по време на предизборната кампания в сравнение с държавните БНТ и БНР, обяви НСРТ в мониторинга си, проведен от 17 май до 17 юни.
30,2% от информациите в наблюдаваните телевизии и радиа са били за ОДС, 26% - за НДСВ, 15,3% - за Коалиция за България, 10,2% - за ДПС, и 5,7% - ВМРО-"Гергьовден". Медиите са отразявали кампанията по модела "2+4", като най-широко застъпени са проявите на ОДС и НДСВ, а в 4-ата попадат Коалиция за България, Евролевицата, ДПС и ВМРО-"Гергьовден".
4/5 от партиите, участвали в изборите, въобще не са били представени в електронните медии.
В програмата на БНР и БНТ предизборната информация често е преливала в институционална. Най-голям дял в новините на БНТ заема ОДС - 34% от информациите. В БНР на управляващите са посветили 30% от новините си. Водещите на публицистичните предавания в двете държавни медии често са си позволявали да вземат страна и да дават оценки на събитията, докато колегите им в частните медии са спазвали неутралния тон. Като цяло програмите на радиата са били по-неутрални от тези в тв ефира. 74% от предизборните материали на радиата са спазвали принципа на безпристрастност, като най-балансирано е било "Експрес". "Дарик" обаче е посветило цели 40% от новините си на царското движение, а на сините - едва 23%.
Като цяло 56,8% от позитивните послания в медиите са били насочени към ОДС, а 53,5% от негативните - към НДСВ.
Липсата на балансираност в програмите на БНТ и БНР е пряко нарушение на Закона за радио и телевизия, за което двете медии могат да бъдат глобени със суми от 2 хил. до 15 хил. лв., обяви Светлана Божилова от НСРТ.
|
|