Тук е представен профилът на избирателите, подкрепили НДСВ на 17 юни :
- от гласувалите за ОДС на миналите парламентарни избори - 43.9% ;
- от гласувалите за БСП на миналите избори - 32.5%;
- от гласувалите за Евролевицата - 44,0%;
- от гласувалите за ДПС - 14.8%;
- от гласувалите за БББ - 61.8%
С други думи, ние обединяваме изключително разнороден електорат, при който няма ясно социално диференциране (44% от работниците, 34% от студентите, 24% от земеделците, 40% от безработните, 37% от служителите и 33% от пенсионерите в България са гласували за НДСВ).
Някои смятат факта, че НДСВ е привлякло привърженици на различни политически сили (в някои случаи несъвместими) и с различна социална принадлежност, за парадоксален. Политическите опоненти го окачествиха като "природно бедствие". Но този факт натоварва НДСВ с отговорността за обединяването на всички тези хора около една обща идейна програма. Това е своеобразно социално помирение, което е дори на ниво семейство и е резултат от разбиването на двуполюсния политически модел и промяната на дневния ред в политическия живот на страната.
Проблемите, които интересуват българския народ днес, са свързани с:
- Нов морал в политиката и нулева толерантност към корупцията;
- Благоприятни икономически условия за развитие на бизнеса; привличане на чуждестранни инвестиции; либерализация на пазарите; оттегляне на държавата от икономическия живот;
- Публичност при вземане на управленски решения;
- Отричане на политическата партизанщина;
- Подобряване на жизнения стандарт;
Ето и някои други очаквания, регистрирани от социологическите агенции:
- Отзоваване на депутати, оказали се недостойни - 81.3% от гласуващите за НДСВ (50.2% от всички);
- Намаляване на безработицата - 79.9% от гласуващите за НДСВ (45.3% от всички);
- Увеличаване доходите и на пенсиите - 80.4% от гласуващите за НДСВ (42.4% от всички).
Поради нехомогенния състав на избирателите, подкрепили движението (38,6% от електората на ОДС и 18% от електората на БСП), е необходимо да се предприемат бързо реални и ясни действия, чрез които да се постигнат поетите в тези насоки ангажименти. Ако не се предприемат,
ще се стигне до рязък спад на доверието към НДСВ
За това е необходимо предприемането на следните стъпки:
. Процесът на водене на преговори за следизборна коалиция не трябва да оставя впечатление у избирателите за партийни пристрастия и обвързване с определена политическа сила. Данните от изследванията показват, че вотът за нас е в голямата си част вот срещу досегашната политическа система, която се асоциира с партизанско поведение на политическите партии, корупция и недиалогичност. Ето защо съществува опасност избирателите да припознаят в преговорите заговор на политическата класа срещу народа, което ще срине доверието към НДСВ. Такъв процес крие рискове не само за отлив на избиратели на НДСВ, но и за възникване на вътрешна поляризация. За да не бъдат подведени избирателите в очакванията си към политиката и управлението на движението, трябва да бъдат създадени ясни правила и принципи за водене на преговори за бъдещо коалиционно правителство.
. Пълна прозрачност на действията на коалицията (като парламентарна група, правителство, като политическа сила) - публични заседания, прозрачна отчетност - може чрез седмични отчети на извършеното, които да се обявяват в медиите, публично обявени приемни дни по регионите за всички депутати.
. Оповестяване на най-приоритетните задачи пред правителството:
ясни механизми за борба с корупцията - създаване на широка обществена инициатива "Да бъдем почтени в работата си", "Почтеност във всичко"; разработване на дългосрочна програма за намаляване на безработицата; приоритетно приемане на закона за държавния служител, закон за лобизма и т. н.
Доверието и отговорностите, които делегираха българските избиратели на коалицията и на всички участващи в бъдещото управление от нейно име са съпоставими единствено с резултатите на ОДС след управлението на Жан Виденов или на БСП след правителството на Филип Димитров. Днешната ситуация на тотална липса на доверие във вече утвърдените политически субекти дава мандат на движението да докаже, че е способно да управлява по нови и абсолютно прозрачни механизми. За сравнение:
1991 г. | СДС - 34.36% | БСП - 33.14% | ДПС - 7.55%; |
1994 г. | СДС - 24.23% | БСП - 43.50% | ДПС - 5.44%; |
1997 г. | ОДС - 52.26%; Демократична левица - 22.07% | ОНС - 7.60% | |
2001 г. | ОДС - 18.18% | Коалиция за България - 17.15% | ДПС - 7.45% |
Тук трябва все пак да се отбележи, че единствената политическа сила, която показва растеж в своето развитие и спечелването на по-голямо доверие сред избирателите, е ДПС. На тези избори те доказаха, че са партия, която се развива и утвърждава в политическото пространство.
В резултат на проведените срещи по време на предизборната кампания се налага изводът, че очакванията на избирателите за осъществяване на поетите ангажименти може да бъде постигнато чрез експертно, професионално управление, създадено на широка база, без предварително зададена партийна рамка и изискващо не непременно известни лица. Очакванията на 79% от гласувалите за НДСВ (45.2% от всички) са избраните представители на движението да имат некорупционно поведение. То трябва да се изразява не само в мерки за борба с корупцията в бъдеще, но и в търсене на отговорност от вече корумпирани политици.
Основните опасения на гласоподавателите
са свързани с:
- хетерогенния характер на парламентарната група на НДСВ;
- атаките от страна на икономически обвързани с бившия политически режим групировки;
- апетитите за купуване на депутати от групата "на дребно".
Или казано накратко, опасенията са свързани с организационните механизми, гарантиращи морала на групата.
В този смисъл само в степента, в която групата ще успее да създаде прозрачни правила както за вътрешноорганизационно поведение, така и за политическо взаимодействие, ще са налице тези контекстуални предпоставки, които да гарантират морал в политическата сфера.
Ясните правила, ясните критерии за измерване на ефективност не само ще стабилизират политическия живот, но и ще обезсилят клиентелистките интереси, които само в условия на непрозрачна политика имат ресурс за нелегитимно участие в процеса на вземане на управленски решения, което неизменно води до поява на организационни фракции, неясни лобита и вътрешна опозиция.
Ето защо
непосредствена политическа задача е юридическа регистрация на партия
Национално движение "Симеон Втори".
На второ място необходимо е запазване и даване статут на местните клубове, открити по време на предизборната кампания, за да може те да започнат рекрутирането на членска маса, която да обезпечи политиката на движението.
Задача от първостепенна важност е изработването на ясна комуникационна структура на национално и регионално ниво, която да осигури пълнокръвието на организацията. Това е свързано и със създаването на координационна мрежа за периодичен обмен на информация и синхронизиране на политическото поведени в национален мащаб.
Необходимо е създаване на специализирани екипи от експерти, които да работят за информационното обезпечаване на организацията с професионални анализи, данни и операционализирани стратегии за политическо присъствие.
Тези специализирани екипи ще очертаят и контурите за създаване на местни стратегии за приобщаване на всички, които поддържат основните акценти в политиката на движението и са готови да дадат своя принос за тяхното практическо осъществяване.
------------------
12-те депутати на НДСВ по възраст, пол, професия
24-33 г. - 19
34-43 г. - 39
44-53 г. - 40
54-63 г. - 20
Над 64 г. - 2
Жени - 48 (40%)
Мъже - 72 (60%)
Юристи - 27, икономисти - 24, инженери - 20, лекари - 14, творчески професии - 11, педагози - 8, политолози - 3, филолози - 3, други - 10.