:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,589
Активни 661
Страници 20,519
За един ден 1,302,066
Репортаж

Какво значи да футболизираш болни

Означава да ги препращаш от болница на болница заради новото райониране, свързано с въздесъщата здравна реформа. Лекарите смятат, че т.нар. задължителен алгоритъм за лечение е пълна глупост
"49 години съм работил в строителството. Аз издигнах всички резиденции, и в Бояна по всички държавни домове съм работил. Сега няма никъде място за мен". Възрастният мъж е много блед, говори трудно, почти плаче. До него съпругата му също крие лице в шепи.

Той има сърдечна недостатъчност след прекаран инфаркт. Трепери, едвам качва стъпалата до приемното отделение на софийската Втора градска болница. Идва, защото по план и направление е трябвало да бъде приет за лечение. И за да разбере, че мястото му вече не е в тази болница. За да остане, трябва да си плати.

"Как да го пратя в Първа градска, където трябва да отиде според новите райони за лечение в болница? Та той едвам ходи, пита се д-р Панайотова, която го преглежда. Ако го приема, може да ме глобят мен, защото мястото му не е тук", разсъждава тя. Очевидно е, че възрастният човек не може да си плати. Освен това на талона му от 7-ма поликлиника пише, че е именно за нашата болница, а не за Първа градска, обяснява лекарката.

Накрая тя все пак решава да не препраща човека и го настанява във Втора градска.

Взела е решението, докато попълва новите документи за прием и лечение. Време за размисъл има достатъчно. Откак реформата нахлу и в болниците, там лекарите, както и колегите им джипита, робуват на попълването, зачеркването, прошнуроването и преписването на разни квадратчета, алинеи, букви и цифри. По 40-50 страници за пациент. Бумащината така е превзела болниците, че лекарите се шегуват, че



гора няма да остане в България.



Писането е заради т. нар. клинични пътеки, които уж трябва да гарантират на пациента по-качествено лечение и представляват описан надълго и широко алгоритъм за работа с болния. Поне сега, в първите дни на реформата, самото лечение остава на заден план заради главоблъсканицата с бюрократичните усложнения, спуснати от здравната каса.

Лекарите обаче не надигат толкова глас срещу бумащината. В болниците са разтревожени за друго. Случаи като този с пациента на д-р Панайотова не са прецедент.

На 29 юни в сила влезе в сила ново райониране за лечение в болници. Два дни преди старта на реформата, то прекрои познатите на хората пътища и има опасност да роди хаос и инциденти. Въпросът не е в това, че хората ще трябва да свикват с непознати болници, а че бюджетът на болниците е разчетен по броя на жителите на старите райони, а и докато новите правила се утвърдят, има опасност заблудени пациенти да пострадат, докато търсят къде да се лекуват.

"Ние сключихме договор със здравната каса на 26 юни за 16 от 30-те клинични пътеки. За 3 месеца касата ще ни плати за 1159 случая от 16-те пътеки", обяснява директорката на Втора градска болница д-р Мариана Василева. Бройката на случаите обаче е заявена от самата болница на база преминалите болни за предни години. А при новото райониране никой не знае колко хора ще минат през болницата.

Най-вероятно за Втора градска те ще са по-малко. Останалите случаи ще попаднат другаде, където не са ги чакали и финансово не са подготвени да ги приемат. "Вярно е, че касата обещава да плати, ако лекуваме 20% повече пациенти от договорените. Но ако болните са над тази цифра, касата ще плати само 50% от преминалите случаи", обяснява Василева. Пък и бюджетът на болниците е гласуван от общината пак на базата на старите райони и клиниките разполагат с пари, смятани по стари разчети. А те са за 100% бюджет от общината, финансирането от касата е само бонус - 20% отгоре.

"Не само затова новото райониране е пълен абсурд", смята Василева. Никой от здравното министерство, което е автор на заповедта, не се е консултирал с болниците. Сигурно благодарение на това чиновническата мъдрост е родила идеята плановият прием и приемът по спешност в болница да са разделени.

"Например пациент, който живее точно до Втора градска болница, за планов прием вече ще трябва да ходи в Първа градска. Ако трябва да се приеме по спешност с инфаркт - идва във Втора градска. Къде е логиката ?", пита се Василева. Представете си - идва пациентът с хипертонична криза във Втора градска. Това е спешен случай и болницата го приема. Кризата обаче се овладява и той трябва да постъпи за планово лечение в Първа градска. Отива човекът там, но изведнъж отново прави криза. Трябва ли да се връща във Втора градска, след като тя е негов район по спешност? А ако



човекът умре, докато се разкарва от болница в болница?



Това се нарича "футболизиране" на пациента.

Има и други абсурди. В някои общини разделят акушерството от гинекологията - раждаш на едно място, а ако има усложнение, те оперират на друго. Заради новите райони например циганите от "Факултето", при които всяко раждане се съпровожда от оркестри и дунанми пред клиниката, от Първа АГ отиват в елитната "Шейново" с все кларинетите и тъпаните.

В луфта около 1 юли бъркотията се задълбочава, защото има пациенти с направления за планов прием, писани преди новото райониране да влезе в сила. Болните обаче по план идват след 1 юли. Болницата трябва да реши - да приеме човека и да наруши заповедта, или да го прати другаде, рискувайки живота му. Третият вариант - да се искат от болния пари, защото не идва по район, изобщо не подлежи на обсъждане. Възрастните диабетици с хипертония, които могат да отделят 100 лв. от пенсията си за лечение, се броят на пръсти.



Приемам тези болни без пари,



категорична е шефката на Втора градска д-р Василева.

От районния център по здравеопазване й обяснили, че новото райониране е на база брой легла в болниците. "Защо тогава на нас ни свиват пациентите, след като имаме 15 интензивни легла? Останалите градски болници имат по 6 легла", пита се тя. Във Втора градска се възмущават и от факта, че на бившата Окръжна болница, сега "Св. Ана" са дадени 4 столични района за спешен прием. Досега Окръжна приемаше само пациенти от София-област. Освен че "обира" болни на другите софийски градски клиники, Окръжна е и единствената сред тях, която е и междуобластна болница. В нея ще лежат и болни от Кюстендил за специализиран прием. Обяснението е съвсем просто. В борда на директорите на болницата е зам.- министърът на здравеопазването в оставка и водач на листата на СДС в Кюстендил Стойчо Кацаров.

Рано е да кажем, но със свитите ни райони Втора градска ще лекува около 60% по-малко пациенти, обяснява Василева. Не е ясно дали в този случай здравната каса ще им изплати цялата договорена сума. Кому е нужно това райониране и откъде-накъде министърът ще преразпределя в последния момент парите за болниците, които трябва да дойдат от здравната каса, чудят се във Втора градска. И добавят - нали разправяха, че парите следвали пациента, че системата ще върви към либерализиране и свободен достъп. Вместо това създават ново "парцелиране", което най-много да доведе до



хаос и срив в лечението.



Другата новост - прехвалените от касата клинични пътеки също заплашват да доведат до хаос. Докторите трябва да се съсредоточават до оглупяване, защото и една запетайка да пропуснат, парите по пътеката няма да бъдат приведени от касата. "То пък едни пари - 113 лв. за стенокардия. Само един от консумативите струва толкова, а е нужен два пъти на ден", възмущава се шефът на кардиологията на Втора градска проф. Младен Григоров. Да е жив и здрав бюджетът, той ни "покрива гърба". Не ми се мисли какво ще стане, когато касата поеме по-висок процент от финансирането ни, а парите от бюджета ще намалеят, жалва се той.

"В целия Европейски съюз няма такова нещо като "общи задължителни алгоритми за лечение". В Италия например, за инфаркт касата дава 8000 марки. Никой не ти втълпява как да лекуваш. Гледа се дали пациентът е излекуван. А тук те побъркват от писане заради общите им стандарти и 100-те лева, дето ги отпускат", обяснява Григоров.

Плюс това тези клинични пътеки позволяват да се отклониш едва 20% в лечението от това, което пише там. Ами ако човекът е с по-специфична болест и отклонението е 30%?



Какво става тогава?



Глобяват директора на болницата.

"Да не говорим, че тези пътеки са много малка част от това, което лекуваме в болниците, твърди професорът. Има и друго - навсякъде от НЗОК разправят, че касата поема 159 болести. А в националния рамков договор за болничната помощ са описани 30 клинични пътеки. Никъде не се споменават 159 болести. Може би пътеката за инфаркт на миокарда покрива различните му видове - заден, долен, преден. Но това си е една болест, а не три", казва Григоров. Непростимо е да обещаваш по-качествено лечение с игра на думи.

"Даваме пътеките на пациентите да си ги четат, подписват и информирано съгласие какво им предстои, както иска здравната каса. Досега не е имало случай някой да се възпротиви и да не иска да го лекуваме така. Пък и какво да обясняваш на току-що приета родилка с вече изтекли води?", пита се директорката Василева.

"И престанете да вдигате шум за тия потребителски такси, само настройвате хората срещу болниците!", призовава накрая лекарката. Освободените от такса хора, които постъпват в болница са поне 90% - по-добре изобщо да я махнат. За 5 дни във Втора градска са постъпили 155 души. От тях само 23 са платили такса, 19 от тях са аборти.
 
Пациенти чакат да бъдат приети във Втора градска. Те още не предполагат, че са сбъркали мястото.
 
По-добре да ги махнат тези потребителски такси и без това никой не ги плаща, иска д-р Василева.
 
Този човек е със сърдечна недостатъчност. Как да го пратя в друга болница!?, чуди се д-р Панайотова.
860
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД