:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 443,759,367
Активни 390
Страници 31,019
За един ден 1,302,066
Подкрепления от АОК влизат в Македония. Пак боеве край границата с Косово

Албанците настъпват към Скопие

Терористите от АНО се стремели да превземат водоема, който снабдява столицата
Снимка: Ройтерс
Албанските терористи са край Скопие. Вчера там избухнаха сражения между тях и правителствените сили. Бунтовниците нападнаха полицейски участък в населеното предимно с македонци село Любанци, на около 5 километра от столицата, предаде Ройтерс. Залповете се виждат от града и са съсредоточени върху хълмовете над Любанци и близкото до него, населено с албанци село Люботен. Една трета от село Люботен е в пламъци, разказват очевидци.

Македонски официални лица се опасяват, че терористите могат да си осигурят контрола над водоема, осигуряващ водоснабдяването на столицата.

Вчера се възобновиха боевете и в района на село Радуша, близо до границата с Косово. Според няколко източника албански бунтовници в униформи на Корпуса за защита на Косово са преминали в Македония, след което сраженията се възобновили. Корпусът беше създаден от администрацията на ООН в Косово като невъоръжена организация, която трябва да се бори с природни бедствия. По същество е съставен от бойци на АОК.

Обстановката и около летището в Скопие е несигурна. Шефът на НАТО Джордж Робъртсън и висшият представител на ЕС Хавиер Солана се отказват от пътуването си до Македония, съобщи Ройтерс. Днес трябваше да присъстват на подписването на мирното споразумение между македонските и албанските партии. Но източници, близки до президента Трайковски, твърдят, че двамата ще отидат в Скопие за подписването днес.

Местен командир на екстремистите с партизанско име Ходжа отрече слуховете, че те имат планове да нападнат летището на Скопие. "Ние чакаме подписването на документа и се надяваме, че мирът ще успее" каза той. Вчера късно следобед бе потвърдено, че 4-те македонски партии ще подпишат споразумението, парафирано в сряда, съобщи БТА.

Дипломати, цитирани от Ройтерс казаха, че шансовете на мирното споразумение, което трябваше да сложи край на продължилия шест месеца етнически конфликт и да предостави повече права на албанското малцинство са малки, ако сраженията продължат.

НАТО планира да изпрати 3500 войници, които да съберат оръжието на екстремистите, но само след като бъде подписано политическото споразумение, след обявяването на амнистия за бунтовниците, след като прекратяването на огъня действително започне да се спазва и след като екстремистите се съгласят да се разделят с оръжието си.

НАТО увеличава усилията си по осигуряването на контрол на границата между Македония и сръбската област Косово, откъдето албански бунтовници проникват на македонска територия, съобщи вчера говорителят на пакта майор Бари Джонсън, цитиран от АФП. Македонският президент Борис Трайковски поиска в писмо до Джордж Робъртсън силите на алианса в Косово КФОР да изпълнят мисията си и да осигурят контрола по македонско-косовската граница.

Джонсън увери, че НАТО и КФОР правят всичко възможно, за да възпрат опитите за навлизане на бунтовници и оръжие от Косово. Същевременно той посочи, че "това не е лека задача", тъй като поради спецификата на георафския релеф в този район "би било илюзия да се смята, че той може да бъде затворен стопроцентово". Числеността на патрулите е увеличена и през последните седмици и КФОР залови голямо количество оръжие и задържа хора, които в момента са в затвора, посочи той.

Обстановката в Тетово вчера бе сравнително спокойна. Държавната телевизия съобщи, че пушеци се издигат над няколко сгради и над стадиона в източната част на града, а полицията съобщи, че магистралата Скопие-Тетово е била затворена, след като терористи се появили край село Бояне, на средата на пътя между двата града. Източници от министерството на отбраната потвърдиха, че силите за сигурност предприемат мерки за разчистването на терена около Бояне, където армията и полицията са оградили терористите в селото, ползувайки танкове и артилерия.

Междувременно ИТАР-ТАСС съобщи, цитирайки неназован източник, че в рамките на засиления натиск от страна на НАТО и ЕС върху политическите представители на македонците и албанците, западните представители замисляли да наложат сериозни политически и икономически санкции върху всяка формация, която откаже да подпише парафираното в сряда мирно споразумение.

Армията за национално освобождение разпространи вчера в своя сайт в интернет комюнике, в което изразява "загриженост" от последните сражения в Македония, обвинявайки правителствените сили в "репресии срещу албанското население", съобщи АФП от Прищина.

В комюникето на АНО в Интернет се отправят обвинения, че македонските сили "бомбардират албански села, използвайки хеликоптери, танкове и оръжия от всякакъв калибър". В комюникето се настоява да бъде увеличено присъствието на международни наблюдатели в зоните на боевете " с цел да се контролира ситуацията".
749
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД