:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 216
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
СЕМЕЕН БЮДЖЕТ

Хит на пазара са старите къщи в центъра на София

Ако ще инвестирате в апартамент, заложете на маломерното жилище. То ще ви донесе повече доходи
СНИМКА: АНЕЛИЯ БЪКЛОВА
За разлика от друга година, когато през лятото търговията с имоти почти замира, през последните два месеца се наблюдава точно обратната тенденция. Според спецовете това се дължи най-вече на новата политическа нагласа в страната.

След изборите у нас се завъртяха доста инвеститори от Европа и Арабския свят, каза пред "Сега" шефът на агенция "Явлена" Страхил Иванов. "Подобна беше ситуацията и преди четири години. Правеха се масирани огледи по заводи, фалиращи фирми, изискваха се справки за срока на откупуване на инвестицията. В момента, в който се видяха истинските намерения на управляващите, инвеститорите се оттеглиха. От държавниците зависи дали и този път ще станем свидетели на подобен отлив или интересът ще продължи", коментират експертите.

Чуждите вложители винаги се интересуват за колко време ще им се върне инвестицията. В България това става за 12-14 години, докато по света възвръщаемостта е по-бърза - за 8-10 години. В последно време има апетити към покупка на строителни фирми и на селскостопански обекти. Интересът е предимно от израелски, гръцки и италиански предприемачи. Шефовете на агенции по Черноморието казват, че и при тях има наплив през последните месеци. Най-атрактивни са местата около с. Св. Влас, Несебър, Равда, по посока Лозенец и Царево. Сериозен е интересът и към старите къщи в Несебър и Созопол, но търсенето е на нива под $ 50 000. В столицата къщите също са пазарен хит.



Старите софийски кооперации се търсят за бизнесцели



и обикновено интерес представлява не самата сграда, а земята под нея. Проблемът е, че обикновено собствениците са няколко и не всички са склонни да продават.

Често възрастни хора избират мизерията - спират си парното, не могат да поддържат собствеността или да я ремонтират, но не са склонни да я продадат. Самият терен може да струва между 100 и 500 долара на квадрат в зависимост от това в коя част на центъра се намира. При терен 300 квадрата и минимална цена от 100 долара, това прави 30 000 долара. С тези пари автоматично могат да се купят 1 или 2 жилища в зависимост от квартала. Още повече че има къщи, които се продават десетки пъти по-скъпо. На бул. "Витоша" в момента например се предлага къща за $ 450 000.

"Купувачите са склонни да броят по 500 долара на квадрат за района на ул. "Оборище", Докторската градина", коментира главният брокер във "Виктория инвест" Даниела Димитрова. Според нея последните 2 месеца се отличават с известно раздвижване, тъй като доста от живеещите в чужбина са се върнали - някои обратно в страната, други - само за отпуската. Те търсят жилища главно в центъра и най-вече в районите около бул. "Витоша", "Цар Освободител". Доста голямо е и търсеното в "Лозенец", където все още се предлагат жилища. От южните квартали



най-атрактивен е "Иван Вазов", но вече е прекалено населен



и няма ново строителство. Затова там квадратният метър стига $ 500. В другите южни райони цените паднаха заради голямото предлагане на новопостроени жилища. Квадратният метър може да се намери и под 300 долара. В "Стрелбище" и "Хиподрума" нивата варират между $ 270 и 300. В "Емил Марков" се намират апартаменти дори за $ 250-270 на квадрат. Доста по-добра цена в тези квартали поддържа ЕПК.

В момента се търсят двустайни и тристайни апартаменти, които са в границите до 20 000-30 000 долара. Най-атрактивни са жилищата в централната и югоизточната част на София - от "Борис III" до "Цариградско шосе", включително "Гео Милев" и комплексите. Също така се купуват къщи, които са в градската част и престижните квартали. Таванът на сделките е до 100 000 долара, сочат анализите на "Явлена". За сметка на това през тази година



намаля търсенето на апартаменти за студенти



Доскоро родителите купуваха жилища, които след края на обучението на детето продаваха или даваха под наем на сносна цена.

Най-масово е търсенето на гарсониери, двустайни монолитни апартаменти. Интересът е главно към жилища между 17 000 и 18 000 долара. Подобни апартаменти обаче се намират по-рядко, тъй като монолитното строителство държи цена над 20 000 долара. Желани са също тристайните жилища под 30 000 долара. Най-евтини са панелките. Преди трудно можеше да се намери гарсониера за 8000-9000 долара, докато в момента това не е проблем за райони като "Люлин", "Левски" и "Хаджи Димитър". Затова, ако тепърва ще инвестирате в имот, е по-далновидно да заложите на покупка на маломерно жилище. Малките жилища открай време са най-търсени от наемателите. Две гарсониери може да се купят приблизително на цената на един тристаен апартамент.



Наемът от тях обаче ще е много по-голям,



отколкото от един тристаен. В "Люлин" например за голямото жилище не може да вземете месечно повече от 120-130 долара, докато за една гарсониера спокойно може да се искат $ 100. Другият вариант е да преустроите жилището за офисцели. Засега дори проспериращите фирми се ориентират към наемане на приспособени за офиси жилища. Причината е, че на централно място офис до 120 кв. м може да се наеме за 250-300 долара, докато месечната такса за същата квадратура в бизнессграда набъбва до 2000 долара. Сградите са на световно ниво, но са заети само наполовина от наематели, тъй като се искат 15-20 долара на квадратен метър.
 
Старите софийски кооперации се търсят главно заради терена.
1191
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД