:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 238
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

И "Опел" пусна авангарден завод

Серията от нови автомобилни заводи в Германия се попълни и с авангардното предприятие на "Опел" в Рюселсхайм. В него също има нещо уникално. То бе построено редом със старата фабрика, без да се прекъсва произоводството. В Рюселсхайм по традиция се намира основният завод на фирмата. Занапред там ще могат да се правят по 270 000 коли годишно. Конвейерите са пригодени да правят успоредно по 4 различни модела, а първопроходец ще бъде новата "Вектра". Технологията на сглобяване е доста сериозно обновена и ще спомогне да се реши един от изострящите се проблеми на "Опел" в последните години - качеството. В Рюселсхайм то е поверено на техниката. Компютрите ще надзирават параметрите и пътя на всеки детайл по всяка стъпка на технологичните процеси и при отклонения ще спират конвейера. Направен е и пробив в оптимизирането на производствените процеси. За първи път всички дейности около финалния конвейер са били вкарани предварително в компютър и извършването на всяка операция е шлайфано виртуално, преди да се организира на място.

Технологичните новости от Рюселсхайм могат да са интересни въобще за предприятията на едросерийното прозводство. По принцип фордистко-тейлъристката система за конвейерно производство се разви най-силно именно с автомобила. Първопроходците й са обикаляли лично с хронометър в ръка, за да икономисат всяка секунда работно време и да оптимизират всеки жест на работника. Затова бе наречена и потосмукачна. Днес конвейерът още е незаменим, но той се движи между роботи. Рюселсхаймската фабрика разработи нови виртуални методи за оптимизиране на действията на роботите. Излишно е да се казва, че ако те бъдат проектирани погрешно, това може да доведе до разорителни загуби.
615
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД