които в много малко страни от света са наказуеми, обясни той. За тях се предвиждат по-леки наказания.
Никой не знае засега какви са доказателствата.
Убеден съм, че ако първата част от обвиненията не издържи в съда, няма да издържат и обвиненията от втората част, заяви Влайков. Нека да спестим конкретната формулировка на втората част от обвиненията заради близките на задържаните, призова той.
Официално
няма данни някой от арестуваните да е направил самопризнания
Посолството ни в Либия е предложило защитата на медиците да бъде поета от либийския адвокат Осман Бизанти, който имал 43-годишна практика и се ползвал с много добра репутация в Либия. Според законите в страната на Муамар Кадафи само местен адвокат може да пледира в съда.
Държавната фирма "Експомед" се е ангажирала да плати за защитата на трима от обвинените, които са заминали за Либия с нейно посредничество. Хонорарът, който Бизанти иска за всеки от обвиняемите, е 5 хиляди долара. Кой ще защитава другите трима българи все още не е ясно. В момента Външно преговаря с частната фирма "Компакт консулт" тя да поеме разходите по защитата на тези медици, които са заминали в Либия по нейна линия. Въпрос на фирмена чест е "Компакт консулт" да поеме разходите, заяви Влайков и подчерта, че при всички положения пари ще се намерят.
Търсят се възможности да изпратим още един или повече адвокати, добави Влайков, без да уточни дали държавата ще поеме разходите им.
"При започването на съдебния процес са допуснати някои процесуални нарушения", съобщи говорителят на Външно. Нарушени са международно признатите права на консулска и адвокатска защита на българските граждани. На откриването на процеса на 7 февруари
не е присъствал представител на посолството ни в Триполи,
който на този етап е единственият законен представител на обвинените, обясни Влайков. Освен това мисията ни била уведомена за започването на процеса по наказателно дело N4499 чак 3 дни по-късно - на 10 февруари. 6-мата българи - Кристияна Вълчева, Нася Стойчева, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Валя Манолова, Валентина Сирокуло и д-р Здравко Георгиев са обвинени в умишлено причиняване на епидемия чрез инжектиране на 393 деца в детската болница "Ал Фатар" в Бенгази на продукт, заразен с вируса на СПИН, се казва в нота на либийските власти от 17 февруари.
До 30 ноември 1999 г. 23 от заразените деца са починали. Според Наказателния кодекс на Великата Джамахирия предвиденото наказание при доказване на обвинението е смъртна присъда.
"Обвиненията предполагат наказанието", заяви пред "Сега" адвокат Владимир Шейтанов. Той е нает от семействата на петима от обвинените българи. Важното е
дали обвиненията могат да бъдат безспорно доказани
пред съда, заяви Шейтанов. "Никак не съм убеден, че обвинението ще издържи", обяви той. Наказателното делото срещу българите се води от извънреден съд под наблюдението на специален прокурор, съобщи Шейтанов. Става дума за по-особено производство, при което не е ангажиран общият съдебен орган, обясни адвокатът. До вчера той все още не беше получил либийска виза заради тежките процедури.
Настояваме за незабавно получаване на виза, каза по този повод Радко Влайков и добави, че евентуален отказ за издаване на виза би бил "много лош знак". Правим всичко възможно, за да могат всички български адвокати, независимо дали са наети от близките или от държавата да могат да заминат навреме, добави той.
Убедени сме, че обвиненията няма да издържат пред съда, заяви Влайков. Българските власти били сигурни, че ще срещнат разбирането на Триполи по повдигнатите от София искания - незабавно да се осигури среща със задържаните, да се осигури възможност за участието на български адвокати в защитата и да получим целия обвинителен акт.
Настояваме за обективен и прозрачен процес,
в който в максимална степен да бъде осигурена ефективна защита на нашите сънародници, заяви Влайков. Било трудно да се допусне, че българските граждани може да са въвлечени в действия, насочени срещу сигурността на една държава като Либия.
Той подчерта, че България е не по-малко заинтересована от Либия да се изясни обективно дали нейните граждани имат каквото и да е отношение към трагедията на стотици либийски семейства. Ние не можем да не бъдем съпричастни към едни изключително тежък в хуманитарен и в морален аспект проблем с масовото заразяване на либийски деца със СПИН, заяви Влайков.
7 от българите, които миналата година бяха арестувани и освободени, са получили паспортите си и могат да се върнат в България. В най-скоро време очакваме документите си да получат и останалите 6-ма, заяви Влайков.
УКАЗАНИЯ ОТ ВЪНШНО
"Кое за нас е важно в случая - да създаваме една излишна недобра среда в българския печат, която би могла да застраши живота на тези 6 човека или да работим ефективно за тяхното спасяване?". Така отговори Радко Влайков на въпроса защо властите съобщиха официално за началото на делото с двуседмично закъснение.
"Апелирам към вас за разбиране, че публичният дебат на този въпрос би могъл да навреди допълнително на сънародниците ни в Либия", призова Влайков. Той изрази убеденост, че въпросът не трябва да се решава с емоции и журналистически публикации, които можели да създадат допълнителен риск за българите и припомни, че става въпрос за "правораздавателна система, която има своята специфика и която ние трябва да отчитаме".
Няма нищо по-важно от съдбата на тези 6 човека и няколкото ни хиляди сънародници, които работят в Либия, заяви Влайков. Досега в либийските медии не било съобщено, че обвиняеми по делото са българи и отношението към работещите в Либия наши сънародници оставало непроменено.
ОПОЗИЦИЯТА
БСП настоява на закрито заседание парламентът спешно да изслуша външния министър Надежда Михайлова относно ситуацията и предприетите от правителството мерки, свързани с процеса срещу българските граждани в Либия.
Червената парламентарна група предлага на Народното събрание да излъчи делегация от представители на всички парламентарни групи, която незабавно да посети Либия, да установи контакти с официалните власти и да предложи решение с оглед защитата на българите там.
|
|