За 10 г. българското общество коренно е променило структурата си - рязко се е разслоило, масово е обедняло, все по-безперспективно е за децата.
"Само 5% от населението у нас може да се причислят към т. нар. средна класа, която реално се грижи за здравето на семейството си, инвестира в образованието на децата си и потребява необходимите за това услуги и стоки." Това съобщи социологът Кольо Колев на дискусия за социалното разслояване, организирана вчера от фондация "Фридрих Еберт" и Социалдемократическия институт у нас.
Повод бе промоцията на книгата на група социолози "Социалната страфикация в България", проследяваща общественото разслоение у нас в годините на прехода. Данните им сочат, че едва 15% от българите могат да потребяват нормално продукти и услуги. 50% покриват само нуждите си от храна и отопление. А 30% не си позволяват нито една от 24-те стоки и услуги, по които се измерва жизненият статус у нас, и живеят "на дъното".
"Въпросът вече не е в ограничаването и в обедняването, страшното е, когато нищетата започне да се възпроизвежда, стане трайна норма на живот", обобщи Колев. Според него само 20% ще успеят да възпроизведат бившия си статус чрез децата си. 80% няма да могат и ще тръгнат към дъното, ако тенденциите на сегашното обедняване се запазят. В момента 50% от българите са на път да се присъединят към "придънната група" и да стигнат "дъното".
"Има 2 възможности за изход - извънредни мерки от държавно-административен тип, т. е. хазната да се нагърби с мощни преразпределителни функции, или забавяне на процесите с 10-15 г., та да се спечели време пред процесите на пълна социална деградация", смята друг от авторите на книгата - Андрей Райчев. Според него не държавата, а родовата основа на обществото и ценностната му система ще ни спаси от свличане до държавите от Третия свят.
"За да не се случи това, държавата трябва да преформулира социалната си функция - не да преразпределя и подпомага отделните групи, а да дава равни шансове на инициативните и способните за интегриране в нея", заяви проф. Нора Ананиева. За нея най-пагубна ще е тенденцията семейството да загуби надежда да образова децата си.
"Ние съсредоточваме социалното подпомагане само към маргинализираните групи, в чиято ценностна система не влизат образование и здраве", заяви зам. социалната министърка Татяна Василева. Но за нея било много по-важно да се подпомагат онези, които имат отговорно поведение към себе си, децата си и държавата. 1/3 от социалните фондове отива при ромите, 1/3 при пенсионерите и 1/3 при многодетните, съобщи Василева.
|
|