:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 165
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Писмо

ДАИ - новият рекетьор на многострадалния шофьор

От 1 януари 2000 г. годишните технически прегледи на автомобилите вече не се правят от органите на КАТ, а от Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) на Министерството на транспорта. ДАИ определя и лицензира автосервизи, които да извършват годишните технически прегледи. В момента цените на прегледите са от 25 до 30 лв. за лек автомобил и от 35 до 50 лв. - за товарните автомобили и автобусите. Същите прегледи миналата година струваха от 9 до 15 лв. Увеличението е 350 на сто.

От известно време си задавам следните въпроси:

1. Кому е нужно това, кой печели от грандиозното увеличение?

2. Нужен ли е този годишен преглед?

3. Откъде ще се намерят пари за годишния технически преглед на линейките, колите на МВР, пожарната, служебните автомобили и др.?

4. Кой страда от всичко това?

Дълги години никой не си и помисляше да възкреси един източник на корупция, който при това е доказал несъстоятелността си. Самият Тодор Живков, който го измисли през 50-те години, за около 10 г. се убеди в ненужността на ДАИ и я закри.

Но ето че преди 2 г. уволнени от КАТ служители се събраха под крилото на Министерството на транспорта в лицето на бившия министър Вилхелм Краус и зам.-министър Илко Милушев и отново родиха ДАИ, но този път с по-големи "апетити". Същите тези служители прокараха новия Закон за движение по пътищата, като по този начин им бяха развързани ръцете за нови "подвизи". ДАИ изкараха различни наредби за контрол и се започна. То не са лицензи, разрешения, курсове, психопрегледи, технически прегледи и навсякъде - пари, пари, пари... Шофьорите пък си го избиват от клиента, сумите на километър пробег станаха солени.

Друго доходно перо в джобовете на даяджиите са изпитите за шофьорски книжки и контролът на фирмите, подготвящи кандидат-шофьорите. Тук проблемите са много, защото се смесиха функциите на четири министерства - на транспорта, на образованието, на здравеопазването и на МВР.

Тръгваме към Европейския съюз, а правим странни неща. Представяте ли си при един оживен международен трафик как би погледнал чужденецът на лице, което не е "трафик полицай" и размахва палка пред автомобила му?

Почти 60-70% от автомобилите, които българинът кара сега, са втора употреба от Западна Европа. Да сте видели на някой от тези автомобили "стикер за ГТП" на тяхното транспортно министерство? Т. е. че е годно за транспорт.

Лично моето мнение е, че тези ГТП трябва да отпаднат, защото статистиката показва, че едва 0,5% от пътните произшествия са станали от техническа неизправност на автомобила и няма нужда някои да забогатяват за сметка на редовия български гражданин. Единственият изход според мен е правителството и лично премиерът Костов да отреже пипалата на новородения октопод.



Ивайло Братоев, ж. к. "Младост", бл. 121
842
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД