От 1 януари 2000 г. годишните технически прегледи на автомобилите вече не се правят от органите на КАТ, а от Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) на Министерството на транспорта. ДАИ определя и лицензира автосервизи, които да извършват годишните технически прегледи. В момента цените на прегледите са от 25 до 30 лв. за лек автомобил и от 35 до 50 лв. - за товарните автомобили и автобусите. Същите прегледи миналата година струваха от 9 до 15 лв. Увеличението е 350 на сто.
От известно време си задавам следните въпроси:
1. Кому е нужно това, кой печели от грандиозното увеличение?
2. Нужен ли е този годишен преглед?
3. Откъде ще се намерят пари за годишния технически преглед на линейките, колите на МВР, пожарната, служебните автомобили и др.?
4. Кой страда от всичко това?
Дълги години никой не си и помисляше да възкреси един източник на корупция, който при това е доказал несъстоятелността си. Самият Тодор Живков, който го измисли през 50-те години, за около 10 г. се убеди в ненужността на ДАИ и я закри.
Но ето че преди 2 г. уволнени от КАТ служители се събраха под крилото на Министерството на транспорта в лицето на бившия министър Вилхелм Краус и зам.-министър Илко Милушев и отново родиха ДАИ, но този път с по-големи "апетити". Същите тези служители прокараха новия Закон за движение по пътищата, като по този начин им бяха развързани ръцете за нови "подвизи". ДАИ изкараха различни наредби за контрол и се започна. То не са лицензи, разрешения, курсове, психопрегледи, технически прегледи и навсякъде - пари, пари, пари... Шофьорите пък си го избиват от клиента, сумите на километър пробег станаха солени.
Друго доходно перо в джобовете на даяджиите са изпитите за шофьорски книжки и контролът на фирмите, подготвящи кандидат-шофьорите. Тук проблемите са много, защото се смесиха функциите на четири министерства - на транспорта, на образованието, на здравеопазването и на МВР.
Тръгваме към Европейския съюз, а правим странни неща. Представяте ли си при един оживен международен трафик как би погледнал чужденецът на лице, което не е "трафик полицай" и размахва палка пред автомобила му?
Почти 60-70% от автомобилите, които българинът кара сега, са втора употреба от Западна Европа. Да сте видели на някой от тези автомобили "стикер за ГТП" на тяхното транспортно министерство? Т. е. че е годно за транспорт.
Лично моето мнение е, че тези ГТП трябва да отпаднат, защото статистиката показва, че едва 0,5% от пътните произшествия са станали от техническа неизправност на автомобила и няма нужда някои да забогатяват за сметка на редовия български гражданин. Единственият изход според мен е правителството и лично премиерът Костов да отреже пипалата на новородения октопод.
Ивайло Братоев, ж. к. "Младост", бл. 121
|
|