:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 115
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Спорт

Ново, опасно, атрактивно - сноуборд

Новият зимен спорт печели все повече привърженици след хората, които искат да си вдигнат адреналина и не се страхуват да рискуват
Снимка: Ройтерс
Може ли един случаен инцидент да роди нов вид спорт? Оказва се, че може. През 1970 г. Дмитрий Милович нелепо се подхлъзнал на табличка за кафе, незнайно как оказала се на заснежения терен пред хотела му. И бил осеян от гениална идея - защо да не превърне непохватността си в свое преимущество. По това време Милович е един от най-добрите сърфисти, които се изявяват по Източния бряг на Щатите. И решил, че както може успешно да се плъзга по водата, може да го прави и върху снега. Прозрение, което веднага запалило групичката ентусиасти около него.

18 години по-късно - на зимните игри в Нагано през 1998 г. сноубордът направи своя олимпийски дебют. И най-интересното е, че в момента, когато МОК му даде зелена улица за олимпийската програма,



японските курорти го забраниха като спорт,



защото пречи на скиорите. Но това не спря сноубордът да се превърне в избора на новото поколение.

Всъщност първият сноуборд се появява още през 1929 г. Тогава Джак Бърчет изрязва парче шперплат, прикрепя към него краката си с помощта на въже за простиране и няколко конски юзди, и се опитва /неособено успешно/ да се движи със странното приспособление.

Следващото подобие на сноуборд прави студентът Том Симс чак през 1963 г. и го нарича "ски борд". Две години по-късно Шерман Попен измисля играчка за децата си като съединява с болтове две ски - това е новият "снърфър". И дори организира състезания с него.

Днес бумът на сноубордът вече е безспорен - около 30 % от скиорите са се пренасочили, а повечето тийнейджъри дебютират върху дъската преди да се качат на ски.

Защо се стигна до обрата? Формулата е проста. Сноубордът е



по-удобен за практикуване, по-лесен за научаване



и не на последно място - по-евтин спорт. Нарамваш една дъска и вече си част от голямото "бяло" спортно семейство. Не ти трябват щеки, специални обувки, скъпи автомати. Цената на един борд "Орион" родно производство варира между 150 и 200 лева. Ските от същата марка са 250-300 лева, а към тях трябва да има и обувки, екип и т.н. И още едно предимство - сноубордистите могат да шлайфат уменията си целогодишно - през пролетта и есента със скейтборд, а през лятото - със сърф на морето.

Все пак предубеждението към новия спорт не е преодоляно и донякъде е оправдано.

Преди две години например един от идолите в този спорт - канадският бордер Рос Ребалиати бе обвинен, че е спечелил златния си медал в гигантския слалом в Нагано след употреба на марихуана. Разрази се огромен скандал. Ребалиати отрече да е пушил трева, но това не го оправда и медалът му беше отнет. Канадецът оплетено обясни, че е поел дрогата като пасивен пушач вечерта преди старта.

Случката



"лепна" на всички бордери етикета "наркоманчета",



"тежкари", "лекета" и т.н. Десетки сноубордисти обаче се обявиха в защита на Ребалиати и принудиха канадската полиция да проведе цялостно разследване по случая.

"Искаме да си поговорим с него за вредата от наркотиците. Нямаме намерение да го разпитваме, както направиха японските ни колеги", застрахова се Скот Ринтоул, говорител на канадската кралска жандармерия.

Протестът имаше смисъл. След ожесточени спорове, медалът бе върнат на Ребалиати и той бе посрещнат като герой в родния си град Уистслър с население само от 8500 души.

Това не убягна на предприемчивите рекламодатели и Рос моментално бе привлечен като лицe на антидопингова и антидрога кампания. В студиото на Ен Би Си в Лос Анджелис той потвърди, че "би искал децата да не вземат наркотици".

"Не смятам да се включва в кампанията за легализиране на употребата на марихуана в Канада", заяви категорично шампионът, измъквайки се ловко от неудобната ситуация, в която се опита да го постави водещата.

С всеки изминал ден тъмната слава на новия зимен спорт все повече избледнява и той се превръща в атрактивна, печеливша инвестиция.

Най-бързо в обстановката се ориентираха бразилците, които видяха прекрасен повод да разнообразят вечната си фиеста. Преди 2 години на плажа "Ипанема" в Рио де Жанейро бе изградена изкуствена писта за сноуборд. Тя е с дължина 33 метра, денивелация 15 метра и струваше на бразилците един милион долара.



Първите сноубордисти в България се появиха преди 7-8 години



Повечето от тях са самоуки, тъй като нямаше нито помагала, нито опитни учители, които да покажат началните стъпки. По-късно нещата се промениха и вече не е никакъв проблем начинаещият бордер да си наеме компетентен учител. И в трите ни големи курорта - Боровец, Пампорово и Банско тази услуга е на ниво.

За първи път български състезатели участваха в авторитетни международни състезания в австрийския курорт Зьолден. През 1997 г. нашите премериха сили за Световната купа в две дисциплини - гигантски слалом и "халф-пайп". Най-изявената ни бордистка Мария Димова зае 63-то място, а Боян Гребенчарски стана 114-ти. Третият ни най-добър състезател е Атанас Петров. В момента те са в италианския център Левиньо (близо до Бормио) за състезания за световната купа.

Най-големите сили по сноуборд са Канада и Франция. Въпреки скандала с марихуаната през 1998 г., Ребалиати и сега е един от признатите майстори. Не остават назад и всепризнатите сили Австрия и Италия.



Силата на сноуборда е и в демонстративните изпълнения



Там N 1 е швейцарецът Фабиан Рорер. Скоковете на "халф-пайп" (полутръба, представляваща две срещуположни стени под формата на трамплини) и на "куотър-пайп" (четвърт тръба - четири стени по пистата, отскокът от всяка дава инерция за следващата) са не по-малко атрактивни от маншовете за време.

Интересът към демонстрациите е толкова голям, че построените съоръжения вече не побират публиката. През декември миналата година например в Инсбрук се стигна до трагедия. Организаторите пуснаха повече публика, отколкото побират трибуните, и на излизане няколкохилядната тълпа смаза 5 момичета между 14 и 21 г., които починаха на място. Още 4 бяха откарани в критично състояние и само бързата намеса на свикналите с всякакви гледки австрийски болнични служби ги спаси.

Първото подобно шоу се състоя през декември миналата година около НДК. На състезанието "Биг Джъмп'2000" за първи път у нас се проведоха атракции със сноунобрд в градски условия.

Досетливите рекламодатели бързо разбраха каква "златна мина" е новият спoрт. Отборът на "Лъки Страйк" - "Лъки Флай Хай", примерно е съставен от плеяда олимпийски и световни медалисти, които се включиха и в шоуто пред НДК.

Вече втора година се уреждат парлелни състезания по ски и сноуборд - "Нескафе Оупън Къп", които също са като магнит за публиката.

Стремежът към атрактивни и опасни каскади върху сняг обаче крие доста рискове от падане и контузии. Само през този сезон



в Алпите се стигна и до два смъртни случая



- единият на състезание, а другият заради лавина. Това обаче едва ли ще спре новата вълна по пистите.

Очаква се на олимпиадата в Солт Лейк Сити след две години сноубордът да се превърне в хита на състезанията. Не защото ските са демоде. Просто публиката винаги се увлича по новото, непознатото, атрактивното.

Състезанията за "Нескафе Оупън Къп" събраха хилядна публика на Пампорово под връх Снежанка.

 
Олимпийският шампион от 1998 г. Рос Ребалиати бе хванат с марихуана, но след силен обществен натиск златният медал му бе върнат.
 
Сноубордист прави атрактивен скок на шанца с изкуствен сняг пред Айфеловата кула по време на коледните празненства във Франция миналата година.
 
Джим Скот (САЩ) прави отвесен скок на 360 градуса по време на демонстративно състезание на "халф-пайп" (полутръба) в Парк сити.
619
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД