:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 210
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Дисекция

Българският поп - на системи

Как се раждат и оцеляват попзвездите под тежкия ботуш на чалгата?
Снимка: Борислав Николов
Наближава сезонът на множеството български музикални награди. По традиция пак ще вербуват журналисти, професионалисти в сферата на музикалната индустрия и масовата публика, да номинират и гласуват. Тук изниква логичният въпрос: за кого?

Купищата церемонии се нароиха около края на миналия век, в епохата на "А ние с Боби двамата пием кафе" и щастливите 15 минути слава на новия български поп. Най-популярната категория беше "дебют". Тази година тя изглежда най-обречена - сещате ли се поне един запомнящ се дебют в родния ефир? Аз - не.

Българският поп в момента е на системи, притиснат от тежкия ботуш -



с остър връх и сребърни дрънкулки по кончовете,



според кич-фешън повелите - на чалгата. Фактът, че по MTV плахо се завъртяха първите български видеоклипове, очертава една-единствена тенденция - че в жанра има пет-шест души, които работят професионално. Жалкото е, че и за тези пет-шестима трудно се намира пазар. А още по-жалкото - че докато е така, няма да имат последователи.

Единственият запомнящ се български албум, излязъл тази година, е на рапърите от "Ъпсурт". Той се появи на пазара благодарение на солидната финансова подкрепа на световен гигант от хранително-вкусовата промишленост, чиято марка Ицо Хазарта не пропусна да възпее. Един отколешен фен на триото коментира феномена така:



аз нали съм им дал 13 лева, за да купя албума им?



Като ще пеят за спонсорите си, да бяха го издали безплатно или да струва три лева...

Все пак "Ъпсурт" бяха и единствената група извън чалгата, която се осмели да направи национално турне.

Останалите излезли албуми минаха повече или по-малко безшумно. Жанровият хамелеон Део, който от барман и тв звезда се превърна в певец, успя да вкара свое парче в MTV благодарение на "Д-2". Но самостоятелните му творения не се запомниха. Никой не чу нищо и за албума на шумно толерираната Ава, която тази пролет спечели наградата на ММ за най-добра българска изпълнителка - вероятно поради липса на друга? След близо пет години активни занимания с музика ексцентричната красавица Миленита най-сетне издаде своя дебютен албум, записан още преди 3 години. Но той е по-скоро музикален експеримент и въпреки приятното си звучене нямаше пазарен ефект. Все пак за Миленита бихме гласували, когато дойде време за номинации. Най-силния си албум издаде и Руши, но там качеството на финансирането е основен коз и не подлежи на коментар.

Какво им остава на младите, които тепърва искат да пробиват в попа или рока, а не в чалгата? Преди всичко



да си подготвят сериозна пачка



Цената на час запис в "Графити студио" за самофинансиращи се ентусиасти е 12 евро с ДДС. Ако музикантът има продуцент, е 14.5 евро. Дават 10% отстъпка, ако записваш цял албум. Общо взето, сумата зависи от това кой колко ще се мотае на записите. Има и студиа, които работят на половин цена. Но записите на един сериозен албум при всички случаи са десетки, ако не и стотици часове работа в студио.

Пари струва и написването/продуцирането на хит. Успешни аранжори и продуценти като например "Дийп Зоун проджект" взимат около 1800-2000 лева за тази работа. Най-евтините снимки на клип - като например тези, които Кико от ММ прави за Румънеца и Енчев или Устата - на фона на блубокс, - излизат също около 2000 лева. По-надолу от тази цена не можеш да слезеш. Професионалисти в бранша твърдят, че корифеят Валери Милев снима за не по-малко от 20 000. С добавката на декори, статисти, хореографи и т. н. цените могат да растат още много. Нали си спомняте митичния клип на "Каризма" с кандидат-кмета, тогава главен секретар на МВР, бате Бойко? Слуховете твърдяха, че е по-скъп от повечето игрални филми, снимани у нас през последните години. Това означава неколкостотин хиляди лева.

Единственото, което остава на кандидатите за слава, е да се обърнат към "алтернативните" методи на продуциране и финансиране. Първите, които започнаха да работят по този начин,



бяха родолюбците от "БГ радио"



- с помощта на "Студио 33" и също сериозен питеен спонсор. Със своята инициатива "БГ таланти", стартирала през 2003 г., радиостанцията осигури на множество ентусиасти, изпратили свои демозаписи, включително такива от провинцията, няколко часа в студио, концертни изяви, а на най-добрите - и запис на клип. Въпреки че тече вече четвърта година, кампанията не даде на родната сцена истинска звезда. Единствените, които понаправиха име, са "Ауейк". Опитва се да пробие и младата Евгения Александрова. Групи като "Огледално" и "Тирамису" продължават да звучат все така екзотично за публиката както и преди конкурса.

Не е ясно дали ще се окажат по-успешни и "Хит минус едно" -програмите на националните телевизии - Five Stars на Слави Трифонов/bTV и "Стар академи" на Нова телевизия. Първите



имат шанса да ги дават редовно по телевизията



Вторите вече го нямат и затова продуцентите им ги изпратиха на национално турне. Не изглежда обаче някой от тези момичета и момчета да има самостоятелен потенциал, ако с него не се заеме сериозен продуцент.

А само преди пет години изглеждаше, че в България има хора, готови да инвестират в българския поп... Музикантите бяха относително равномерно - и жанрово - разпределени между продуцентите "Старс рекърдс" и "Авеню". Първата, на Наско Янкулов, продуцираше артисти като Дони и Нети, "Антибиотика", Йоана, Ваня Щерева и други, работещи в сферата на "чистия поп". Вездесъщата пиарка на "Старс" Светла Русева обаче



си тръгна оттам с по-голямата част от каталога



и буквално "занесе" артистите в новата си компания - Агенция за български артисти, част от "София мюзик ентърпрайсиз". "Авеню" пък бяха по-алтернативни - в каталога им съжителстваха групи като "Гравити Ко", "Стейн", "Анимационерите", "Уикеда" и "Исихия" с Белослава... Днес наследниците им "Виталити мюзик" са запазили малка част от българското портфолио на предишната компания, а останалите артисти са принудени да се спасяват поединично. Ето защо е логично, че малкото истински родни "попзвезди" като Руши и Ирина Флорин отдавна не работят с продуцентски компании от бранша.

Преди няколко години в България плахо започваше да набира скорост хитмейкингът по западен модел - утвърдени композитори и текстописци създават парчета, готови за класациите. Един от най-добрите примери беше баладата "Син талисман" по музика на Момчил Колев и текст на Ина Григорова, която бе изпята от дебютиращата перничанка София и й донесе няколко награди от "Мело тв мания" и инерцията да запише дебютен албум. По тази схема често се работи и днес - почти всяко парче е написано от Мага, текстът е на приятелката му Гергана Турийска и т. н., но я няма



продуцентската ръка, която да задвижи механизма



На това безхаберие конкурентната чалга-сцена противопоставя желязната ръка на Митко Пайнера. Човекът, който с прослушвания, финансиране, екип от композитори, текстописци, аранжори, студио, концертна дейност и тв канал е затворил хранителната верига. Той и подобните му продуцират музика по западен модел. Малините са различни от Бритнитата само в естетическо отношение. Стройната дистрибутивна схема направи така, че фолкът да достига до последното село и паланка, а попът да вирее само в саксията на няколко столични квартала.

За последното немалка роля изиграха и медиите. Докато чалга-телевизиите се множаха ("Планета", "Веселина", "Фен тв"), българската попмузика въобще не се радваше на пазарен протекционизъм. През последната година-две нейните "бастиони" паднаха завинаги. Първо ММ наруши обета си да не излъчва чалга, пускайки дуета на Азис и Устата. После "Българският Топ 100" започва да включва в класацията си фолкпарчета. А сега той е пълен с чуждестранни песни. От 100-те песни в ежеседмичния еърплей максимум една четвърт са наши. Какъв "български топ" е това?

Основният проблем на българските поп- и рокмузиканти обаче е, че няма кой да им купува албумите. Чалга-изпълнителите може и да пеят по кръчми, но музикалната индустрия се храни от продажбите. Това е причината, която кара "Каризма" да записват по един суперхит на година и пет години по-късно да нямат албум. Това кара сексбомбата Светла Иванова, на която не отказаха нито в MTV, и във Viva, да върви по техния път и след пет-шест хитови клипа да упорства, че пазар за неин албум у нас няма. Това е самата истина.
 
"Каризма" прави по една песен годишно и снима най-скъпите клипове.
 
Благодарение на "Пайнер" фолкпевици като Малина стигат до най-затънтеното село у нас.
34
1832
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
06 Ноември 2005 20:43
А българската попадия?
06 Ноември 2005 21:04

Благодарение на "Пайнер" фолкпевици като Малина стигат до най-затънтеното село у нас.

Имаме си ги дори у Лондон в затънтения квартал Баркинг, де е България, де е зората?
06 Ноември 2005 21:24
Българският поп е умряла работа, у нас музиката на масите е чалгата. Единственият възможен път за развитие на наш'те пишман поп звезди е постепенно да се приобщят към масовите вкусове като включват все повече елементи от фолк/етно/народна музика, а в същата време чалгаджиите да се цивилизоват и да се откажат от турбо простотиите. Чистият поп по американски - британско или друг западен образец няма никакъв шанс у нас. Като гледам и на света му писна от елемнтарни мелодийки, сладникави гласчета и зализани физономийки - за справка баш кючекчийницата Евровизия.
06 Ноември 2005 21:25
Ами много ясно, поп музиката е жанр със затихващи функции. И няма какво да се плаче за нея. Обаче българските младежи продължават да си слушат здраво РОК. И това е радостното. А за поп-а може да жали само авторката. Будните младежи в Българя винаги са се кефели на рока, другото е за масова консумция. Отидете в О'шипка за да ви стане ясно....
06 Ноември 2005 21:42
Като чета за кви пари става дума – 2000-8000-20 000 лева, направо ме напушва смях...Е, как да говорим за поп рок и професионализъм с такива сумички
06 Ноември 2005 22:35
А по интересното е още по-некомерсиалната музика, където с един концерт групите си избиват парите за транспорта, оборудването и пиенето (О'Шипка събира под 200 човека с билети по 2 лева). Албумите се издават в тираж от няколкостотин броя. Въпреки това има концертна дейност, пристигат и чужди групи начесто. И въпреки (или може би точно поради) това, че тази сцена съществува като хоби за участниците, създава най-стойностна и качествена продукция.
N.B. Интересно какво стана с БГ рапа, който буквално угасна.
06 Ноември 2005 23:29
Българският поп в момента е на системи, притиснат от тежкия ботуш -

с остър връх и сребърни дрънкулки по кончовете,
*
Да се готви арменският...
07 Ноември 2005 00:22
mooner там е истината. Авторска музика, концертни изяви и кеф. тея насапунисани "изпълнители" дето ги рекламират по телевизии ММ, и други подобни са за тея дето нямат нищо под шапките! И те им се радват, за тях и едно магаре, накарано да изпее нещо ще стане кумир. О'шипка и другите заведения като нея са алтернативата на младежите срещу заливащя ги поток от музикална помия. И те се възползват! А оранжевите вечери това лято в Пловдив в старя град в "Конюшните на царя"? Там видях толкова готини млади хора, които бяха дошли да се забавляват и да слушат качествена музика. Къде бяха журналята да го отразят? Митьо пайнера и дрън-дрън, късогледството е състояние на духа!
07 Ноември 2005 01:01
Културата към която принадлежи музиката е много важна за националната принадлежност на индивида.Ако в България продължават да си слушат чалга в скоро време дистанцията между българите, които живеят в България и тези, които не живеят в нея и не слушат чалга, ще стане огромна.Просто аз НИКОГА няма да принадлежа на нация, която слуша чалга и играе кючек.Просто не чуствам тази ориенралщина да е част от мене.А напротив много отблъскващо ми деиства.Дори и косата ми е руса.Не зная дали и това е причина да не усещам арабските и циганските мотиви, по които много българи се превъзнасят.
07 Ноември 2005 02:09
Да не повтарям десегашните си писания за чалгата, но много ми е странно младите да се увличат от същите песни, от които се увличат и родителите им. Няма нищо по-естествено младите да не харесват родителите си и песните им, да се бунтуват срещу тях естетически с това, което харесват и искат да бъдат. Всяка cool младежка култура извира "отдолу", от "фолка", и след това достига и накрая революционизира комерсиалните жанрове. Такъв е хип-хопа, далече най-продаваемият в света стил в младежката масова култура през последните години, такъв беше рока за белите и R&B за черните.
*
Чалгата, наопаки, е "снесена" отгоре, от музикалния бизнес, тя е дегерат на априлската естрада на Лилето-Асен Гаргов-Тончо Русев, освободена от художествените съвети и монопола на БНР и Балкантон. Чалгата е uncool, вулгаризирана компилация от стари чужди комерсиални влияния от Третия свят, чути от радиото, вносните касети, индийските филми - както и априлската естрада беше поне в началото имитация на Сан Ремо и в по-редки случаи - на Том Джоунс и шансона, само дето чалгата е естетически израз на гузността на новите босове - мутрите и упойка на слушателите-будали срещу срама и неудовлетвореността им, и компенсация на пропуснатото в младостта на родителите, когато същите въздишали лицемерно по лунната соната и лъча в нощта на Лилето или малката къща сред полето с мирис на сено на Кордов и Маргрет.
*
Едномерността и апологетичността на българските тийнейдж чалгаджии спрямо вкусовете на родителите им има аналог само сред еврейските ортодоксални секти. Там младите може би приемат старите като жертви на Холокоста и с някакъв ореол, у нас сигурно има пак нещо подобно. По вулгарност чалгата надминава далече известните ми комерсиални образци от Третия свят, вкл. Африка.
07 Ноември 2005 05:56
Леле чич Фич какви глупотевини е натракал туканка.
Чалгата била спусната от горе. По партиина линия may be? Задължителна за слушане е та затуи много популярна станала ? Ба!
Рока бил кул . В Америка? Ти бил си на концерт на КИС бе та да ми каеш кви бунтари си виждал. Бунтари бяхме ние в БГ със сафарита с гърбове на КИС и AC/DC .В Америка рока е за простолюдието.
Много е лесно да се драшти тъи на ангро. Барем да беше питал кои ходи на концерт на Кис.
07 Ноември 2005 06:56
Във философския факултет на друго не могат да ги научат. Във вчерашната статия на именития философ Исак Паси, Фичо и жена му разказвали само истории от студентството, защото друго нямало какво да кажат, според Калина-Малина. И със сигурност е права.
Преди малко прочетох Фичов въпрос към мен под въпросната статия, та ще му отговоря.
Фичо,
българските философи, т.е. не философи, а завършилите философия и преподаващите философия са не само безполезни. Те са вредни за българското общество. Безполезни са, защото не продуцират грам мисъл, а само цитират чужди мисли, които ги подкрепят с други чужди мисли. А са вредни с това, че са поръчкови писачи. Пишат според това, кой им плаща. Напоследък им плаща Отворено общество и те защитават поръчкови тези. Такава е и вчерашната статия на Исак Паси, на когото му насрах задника, без да съм припарвал до философския факултет. Вие сте просто един слугинаж на властимащите и на онези, които плащат.
Дребни душички!
07 Ноември 2005 08:45
Чичо Фичо не живее в България, не се меша с простолюдието и затова не са му ясни нещата. Т'ва за влиянието на индийските филми върху родната 'uncool' чалга беше страшно попадение, оправи ми настроенито за целия ден
07 Ноември 2005 08:53
Не си падам по чалгата, вероятно както много мой набори.Но понякога я слушам и забелязвам, че се доближава вече до други стилове, особенно някой от баладите и танцувалните парчета /не кючеците/.Докато българската поп музика изостава, но това си е грешка на тези който я творят и реализират.
07 Ноември 2005 08:55
зуйо, то от философията не може много да се очаква. тя не е наука(киркегор и/или сартр). самият маркс в "дялектически снет вид" отрича философията като наука. маркс е казал: една теория става наука едва когато започва да си служи с езика на математиката, а философията е доста далече от този стадии на развитие.
вчера завършилите философия не успяха да цитират нито едно философско произведение на "наи великия философ " карл маркс. няма и да могат защото тои такива произведения не е написал. е, ще им помогна малко, на младини е писал нещо там под влиянието на епикуреи, но там са идеалистични позиции.
07 Ноември 2005 09:32
фък.. тов анюта го е разчоплила проблемът... ешкуулсуун, брава и мейшълекс... ма то дарагая чалгата иде да стане световна мода уже... туй попът ще се слуша по концерти онли... класика с адна дума...
07 Ноември 2005 09:50
"Основният проблем на българските поп- и рокмузиканти обаче е, че няма кой да им купува албумите."
Значи има кой да пее, ама нема кой да слуша!!!???
Боже, прибери си вересиите!
А проблема с ТАЛАНТА основен ли е?
07 Ноември 2005 11:39
Авторката Анита да вземе да се размисли, какво е това ПОП па тогава да списва..Очевадно е че за Б-я това е чалгата и не само..След като 'ората си да ват парите за това, значи това им 'аресва.Явно обаче авторката я стега чепика другаде..Може би визира ориенталските елементи+просташките текстове?За сведение, напоседък и амариканските и брит. поп изпълнители търсят нови, нетипични за тях звучения.Интересен е феномена, как някои наши "поборници за победата на световния поп" като чуят чалгичка се отвращават..Обаче ако Шакира или Р.Мартин друснат същия гюбек съзират дълбок естетски смисъл, па и се разкършват
07 Ноември 2005 11:56
..гледам спокойно на т.н. 'чалга'..Има и смислени текстове, мелодии, Има и големи простотии.Въпрос на вкус.По-важното е че има пазар.Рано или късно това ще доведе до стойностни постижения.Мисля си, че ще се размие границата м/у чалагата и останалата музика..Ще утихне и изкуственото противопоставяне.И сега има обмен на мелодии и изпълнители..Дори някои бивши естрадни величия се пренасочиха Отначала малко 'риваха', ама разбираемо.Едно е да си на заплата в "Дирекция Музика", друго е да се бориш за всеки фен на свободния пазар.Трудно е, но май така се достигат върховете в занаята
07 Ноември 2005 11:57
Един сериозен и честен анализ. Тъжен, разбира се.
07 Ноември 2005 12:16
ЗИТО Това е 100 процента и моето мнение.Който разбира от музика знае защо.
07 Ноември 2005 12:17
"Основният проблем на българските поп- и рокмузиканти обаче е, че няма кой да им купува албумите" - все едно някой е длъжен да им ги купува!
E, голямо откритие, няма що, ами как ще им ги купува, като в България са се нароили по три "поп-звезди" на глава от населението, на това отгоре са пълни некадърници - тип гаражни "музиканти".
07 Ноември 2005 12:23
Хмммм, сега най лошото е, че статията наистина е вярна за доста неща. А това, че няма кой да налее малко парици в Българския ПОП и РОК е верно и това есамо една от причините за западането им, другата за съжаление наистина е възможността да се направи нещо стойностно. Но това е положението с носталгия ще си спомняме за яките Рок клубове (като BONKERS във Варна) които се пълнеха всяка вечер. А сега във всеки град има 10 чалготеки и я има я няма някой рок клуб. А някой да е виждал скоро наши ПОП и РОК звезди да правят голямо турне????? дори и само по големите градове???? А някой да е бил в Каварна това лято??... и да е чул разлитака между БТР(водещи се за една от най добрите български рок групи между другото) и някой от гостувалите Saxon, Gamma Ray, Accept, Deep Purple...разлика от небето до земята бих казал. И като сценично поведение и като звучене и като всичко. А БТР не са лоша група ама да вземат да изберат, те рок ли свирят поп ли що ли???Но всичко това е нищо на фона на тоталното "изпростяване" на нацията...не може да искаш от някой, в чиято глава се върти само кръчмата и ракийката да се кефи на Миленита 666
07 Ноември 2005 12:27
За 15-те последни години съм си купил един-единствен български албум - този на Миленита. Мислех да си купя и новия на Ъпсурт, но се разколебах, след като го слушах целия на един купон...
07 Ноември 2005 12:43
След като е на системи, явно същинският проблем на попа е за или против евтаназията
07 Ноември 2005 13:07
все пак пробив на запад може да се направи и точно с чалгата, защото ориенталските ритми( на каквито се крепи нашата чалга) са интересни на западните купуцаххи, нямат ги тези звучения и (ще) се купуват като топъл хляб, което е най-важното! Малко повече маркетинг и успеха е в кърпа вързан и без това България е див ориент

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
07 Ноември 2005 14:07
думи много, смисъл малко
достатъчен беше последният абзац в статията
07 Ноември 2005 14:08
Каква стана тя?
не народната милиция, а пазарът сложи край на "вредното" западно влияние в музиката ...
07 Ноември 2005 16:02
Много, много верни неща в статията! Да!
Но и доста неверни, естествено, като за статия във вестник.
както някой по-горе каза - никой не е длъжен да купува албумите на "попзвездите" ни! Всеки купува такава музика, каквато харесва и не е длъжен да купува нещо, което не харесва. Т.е. - въпрос на харесване!
Пазарни закони!
разбира се, специфика на пазарните закони, на масовата попкултура е и, че известно, купувано и слушано е това парче, което е лансирано. Което става с пари.
Но нека припомня все пак, че навремето Пайнер студио издаваше много по елементарни парчета, с много скапани клипове и слаба реклама. По това време имаше и още поне 2 равностойни на Пайнер фолк - компании - Милена Рекърдс и Ара аудио видео. Сега картинката с Пайнер е различна и то много.
Просто за постила не се появи човек от мащаба на Митьо Пайнера по времето (преди 3 год.) когато попът беше изгряващ и супер популярен (ММ даде само за 1 година 200 чисто нови бг клипа).
Но за тази ситуация не е виновен българският потребител!
Що се касае до класациите, нищо лошо няма в една и съща класация да участват и поп и попфолк песни - че какво лошо има в това? Нали в крайна сметка това е Българският поп 100! попфолкът също е на български, нали?
пък и каква е представителността на една класация, в която не се включват всички обективно масово слушани песни?
Пък и факт е също, че много от песните на попфолка в момента са със доста поп звучене. Например Малина.
07 Ноември 2005 17:07
Слава богу, човек си мисли, че става дума за православния свещеник
Не само в БГ, в почти всички страни без Англия, Ирландия и Щатите. Ако някой иска да разбере защо, нека гледа Х-фактор - онова предаване със съдиите Шарън, Саймън и Луи - състезанието още продължава. Просто некои си могат, други - не. Нема значение как ще го обясняват - език, раса, култура и пр.
07 Ноември 2005 17:13
Айде и аз да се изкажа, още повече че съм цитиран


Проблемът на БГ-ПОПа е че не вади достатъчно (количествено и качествено) ПОПулярни парчета. За продуцентите давам безплатен съвет - това са парчетата, дето хората си ги тананикат в банята. А когато такова парче се появи, в напън на гениалност, то бива натиквано в ефира до степен, че имам чувството че ми е натикано в ушите, носа, гърлото и други отвори от първа необходимост. Парчетата просто се изхабяват много бързо от това въртене нон-стоп.


Второ, наистина на "големите" господа продуценти им липсва реалистична търговска политика. Цената на един такъв продукт е толкова, колкото хората са готови да дадат за него. 13 лева за албум, в който има 2 сравнително стойностни парчета, е много. Още повече ако има спонсорски радио реклами набутани в трак листата.


Трето, самите "звезди" в началото на кариерата си са бунтари, или просто имат идея и т.н. После обаче системата ги поглъща, искат лесни и бързи пари, идеите им секват и ... стават като естрадните соц изпълнители, които сега някои друг им е виновен, че те не желаят да погледнат музикално по-далеч от "едно си знае баба, едно си пее". Музиката, драги звезди, е творчески процес. Не е като да копаеш нивата на норма. Докато не го осъзнаете, няма да имате хубави парчета, или ще се случват много рядко.


За финал чуйте това:
http://www.krechetalo.com/index.php?s=c1a a88f86fd5c8659782c834ea5f893a&showtopic=6 4069&st=0

(има линк вътре, свалете си парчето и го слушайте до края)

07 Ноември 2005 17:52
Кръщават открития от българи астероид на Азис


Честито!!!!!!

Натиснете тук

07 Ноември 2005 18:33
За ПОПа не съм в час , но виж за РОКа твърдя че умира в световен мащаб и нищо не може да се направи . Възраст! Най ми стана жал за Пърпъл една малка заличка не можаха да напълнят като хората в Лос Анжелос . Иначе бяха много яки ама пусто в залата само американски пенсионери и бивши бунтари от соца като моя милост и аверчета.
08 Ноември 2005 09:58
Всяка песен си има младост и всяка младост си има песен...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД