Столичната колегия на лекарския съюз няма да приеме проекта за рамков договор, който урежда обема на медицинските услуги и заплащането им след старта на здравното осигуряване. Това стана ясно на общо събрание на софийската гилдия, които представлява 45% от съсловието. В понеделник и вторник на националният събор на лекарите трябва да приеме или отхвърли договора. Ако откаже да го подпише, здравната реформа се отлага и до 1 януари трябва да остане старата система. В бюджета обаче не са планирани пари за доболнична помощ след 1 юли.
Столични лекари, които не са делегати и нямат право да гласуват на събора ще демонстрират засилено присъствие пред залата, за да не бъде манипулиран съборът. Те се страхуват, че шефовете на съюза во главе с депутата Димитър Игнатов ще принудят лекарите да гласуват от страх, че държавата няма пари за здраве извън касата.
Докторите не са съгласни със заплащането на лечението, предвидено в проекта. Според тях пациентите трябва да плащат кеш по цени, определени от доктора и после да ходят в касата да им осребрява част от парите. Докторите настояват да отпадне изискването за 24-часово разположение. Те искат и за домашно повикване и работа в празничните дни касата и болният да заплащат отделна цена. Ако парите в бюджета на касата не стигат, трябвало да се намали пакетът със задължителни безплатни услуги за населението. Докторите ще настояват ръководството на лекарския съюз да им осигури обещания заем за оборудване на кабинетите, което по техни сметки е 12 000 долара. Трябва да бъдем радикални, за да ги стрестнем, каза шефът на софийската колегия проф. Димитър Шойлев.
Асоциацията на частните лечебни заведения пък се възпротиви на изискването специалистът да прави вторични прегледи на по-ниска цена. Според тях вместо по 7,50 лв за първичен и 3,75 за вторичен преглед, трябва да им се плаща по 10 лв. за единствен преглед. Контролът по лечението трябвало да провежда семейният лекар и само ако болестта се усложни, да го праща на специалист.
До неделя и стоматолозите ще решат дали да приемат договора в частта му за зъболечението. Още в първия ден при гласуването на дневния ред зъболекарите вече се изпокараха за парите.
|
|