:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,170
Активни 763
Страници 10,100
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Емануил Йорданов: Вината на МВР си е на МВР

Проблемите с дознанието са общи и е професионално да ги решаваме помежду си, твърди министърът на вътрешните работи
Миналата седмица шефът на ДНСП ген. Васил Василев прати на парламентарната комисия "Антимафия" доклад и справка за полицейското дознание, в които обвинява следствените служби, че прехвърлените в полицията 48 198 дознания от 1 януари насам са просрочени, некомплектувани, липсват веществени доказателства и "не е работено целенасочено за разкриване на обективната истина". Това пренатоварвало дознателите от полицията и ги отклонявало от същинската им работа.

"Антимафия" трябваше да разгледа доклада миналия четвъртък, но заседанието бе отложено за тази седмица. В неделя шефовете на следствени служби от страната се събраха в София и обявиха, че изнесеното от ген. Василев е тенденциозно и не отговаря на истината. Разбра се също, че от 29-имата директори на служби само шефът на спецследствието Бойко Рашков е получил документа, и то минути преди заседанието на "Антимафия".



- Бяхте ли уведомен за доклада на ген. Васил Василев до "Антимафия", г-н министър?

- Разбрах за доклада няколко дни преди заседанието на комисията. Може би моя е грешката, че не се заинтересувах точно кои са поканени на заседанието, за да разговарям евентуално с Бойко Рашков и да му предоставя екземпляр.

- Откога датират цитираните в доклада проблеми с полицейското дознание, повдигал ли е ген. Василев тези въпроси пред вас? Още повече че на няколко общи срещи със следствието сте обявявали, че помежду ви няма конфликти и недоразумения.

- Разбира се, че е така. Ако се върнете към началото на годината и всички наши общи срещи оттогава насам, ще видите, че винаги сме си казвали взаимно проблемите. Имаше включително и някои дребни конфликти между следствия и полицейски управления за начина на предаване на делата, имаше ропот за доста стари преписки, някои дори от 1992 г. Но моето мнение е, че тези неща трябва да се решават между хората, които работят в МВР, следствие и прокуратура съвсем колегиално и професионално. Защото е нормално да има проблеми, като една част от тях са в полицията и МВР, други - в следствието, трети - в прокуратурата. Нашата работа е да разговаряме с професионални аргументи и добронамерено да търсим начин за решаване на въпросите.

- Правилно ли ви разбирам - че изготвянето на доклада и изпращането му в "Антимафия" е солова инициатива на ген. Василев?

- Проблемът според мен опира повече до едно емоционално възприемане на доклада. Аз говорих и с Бойко Рашков, дадох му един екземпляр, той има възможност да види данните и да си каже възраженията. Целта ни е с общи сили да решаваме проблемите, а не да ги прехвърляме върху други.

- Но от доклада излиза, че всички проблеми са в следствието.

- Има ги навсякъде и сме в състояние да ги решим, когато разговаряме помежду си.

- Мислите ли, че такъв професионален разговор по конкретните въпроси на дознанието може да се състои в парламентарна комисия, особено в "Антимафия"?

- Разбира се, парламентът е мястото, където се приемат законите, и е нормално там да обсъждаме възникналите проблеми по прилагането на един закон.

- Но парламентът може да помогне само с коригирането на закона. Това ли е целта на срещата в "Антимафия"?

- Нормално е също депутатите да имат и обратната връзка и до тях да стига информация за това как се прилага законът.

- А ще търсите ли общи срещи със следствието и прокуратурата оттук нататък, за да решите професионално проблемите с дознанието, ако ги има?

- От началото на януари винаги съм повтарял едно и също - искаме от директорите на РВДР да решават проблемите с другите институции. Заварените проблеми са общи, едно следствено дело от 1992 г. не може да е личен проблем на министъра на вътрешните работи или на Бойко Рашков.

- Значи, ако шефът на националната полиция ген. Василев беше потърсил съвета ви, щяхте да му обясните тези неща и нямаше да се стигне до доклада?

- Мисля, че неговите действия се възприемат много емоционално. Никой няма за цел да обвинява когото и да било. Вината на МВР си е на МВР и никой не иска да я прехвърля на другите. Трябва да търсим общите проблеми и да видим кой къде греши, за да ги преодолеем.
393
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД