Неделният ден на Светиня Му и Митологическото чудовище беше разлюлян от две еднакви по важност събития - учени създадоха жираф с къс врат в Заир, а в София бивши партийци създадоха обединение на гражданските сдружения, артистично наречено ГОДО "Свети Георги". Правителството на Заир е финансирало амбициозна програма от ред генни мутации. Тази програма създава предпоставки и надежди жирафът да се превърне от екзотичен и застрашен вид в популярно домашно животно. Списание "Нюз ъв дъ уърлд" представя обширен коментар на Калил Мапхулмобо, говорител на заирското правителство. Както експериментът с жирафа, така и интервюто на Мапхулмобо вероятно са щедро финансирани от заирското правителство, но по-важното е, че амбицията на Мапхулмобо е да вкара джунглата в дома на всеки: миниатюрни носорози, лъвове, жирафи и слонове - нещо като животински бонзаи - това ще е хитът сред домашните любимци през следващия век. Разбира се, природозащитниците вече скочиха - след клонираната овца Доли следващият прицел на благородният им гняв ще бъде жирафът на Мапхулмобо.
Някоя си госпожа Атсби от Обществото за защита на животните е категорична, че нейната организация няма да търпи поредното престъпление срещу природата. Като разгромят окончателно генностимулираните храни в Европа, активистите на "Грийнпийс" ще подхванат и късовратия жираф.
Както казва народът, за да съществува "Грийнпийс" са достатъчни четири тюлена - по един във всеки океан. По едно време активистите можеха да бъдат забелязани и около плажа на Министерски съвет на "Златни пясъци". Там, колчем Главният преговарящ Божков легнеше да се пече, активистите на "Грийнпийс" изскачаха иззад дюните и започваха да го тикат обратно към морето ...
С гражданските движения, за щастие, "Грийнпийс" все още не се занимават. Може би защото самата организация по своята същност е едно наднационално, световно гражданско движение. Това положение обаче оставя гражданските движения без санираща организация, която да следи за недопускането на генни и партийни мутации. В това отношение светът е далеч назад, а и науката още не се е произнесла за трайните изменения, които настъпват в човешката природа, когато за 10 години бъдат сменени 10 партии.
Ламята и Светлия конник са силно развълнувани. За дългия си живот те са ставали свидетели на безброй чудеса в животинския свят. Времето им се слива, поради перспективата на отдалечеността. С умиление си спомнят едновременно за първото изречение от "Рибния буквар" на д-р Петър Берон - статията за маймуната: "Маймунътъ е добитъкъ, най-похожъ на человекътъ", както и за едно от първите граждански движения - това на Мойсей, призвано да изведе евреите от Египет и да ги докара до обетованата земя. Цели 40 години гражданското движение на Мойсей се лута из пустинята, докато умре и последният гражданин на Египет, който помни робството на фараоните...
Бидейки консерватори по своята същност, Свети Георги и Змеят тъжат за времето, когато в природата нещата бяха ясни: жирафът е с дълга шия; юнакът се бори със змея, а за награда - принцеса!
Традицията повелява, когато някой иска да създаде нещо, да се изправи и да го заяви гордо и открито, а не да се крие зад чужд труд и имена. Традицията повелява, когато си се казвал "Свети Георги Софийски", да не се прекръстиш за един час само на "Свети Георги", защото единият светец се е борил със змей, а другия го наказали за неплатени данъци.
В смисъл - че има известна и хронологична, и същностна, и канонична разлика. Традицията повелява жирафът да е с къс врат, а който е направил веднъж нов избор, да заяви открито, че прави "по-нов избор". Но, както се казва в една реклама: "Традициите не са това, което бяха".
Свети Георги е уморено усмихнат - още една ламя за трепане на хоризонта. Само митологическото чудовище е леко притеснено. Да не му изстине мястото по съвместителство.
*При съставянето на "Драконовските диалози" е взето пред вид общото убеждение на членове от клубовете "Гергьовден" в страната, че хората биват три типа - част от решението, част от проблема и част от пейзажа. Ако първата и втората част са променливи, за жалост тези, които са част от пейзажа остават константа в мъчителното уравнение, наречено България.
|
|