Фирмите ще могат да уволняват работници по взаимно споразумение след приемането на новия Кодекс на труда, което трябва да стане до началото на август. Работодателят може да предложи на работника да го съкрати, ако предприятието е с финансови трудности.
Такова уволнение няма да подлежи на съдебен контрол, обясни социалният министър Иван Нейков. Работникът срещу това пък ще получава по-голямо обезщетение за предсрочното уволнение. Според проекта на социалното министерство размерът ще е между 3 и 6 брутни месечни заплати. Точният размер обаче ще бъде определен от кабинета, уточни Нейков.
Само два последователни срочни трудови договора ще може да сключва фирмата с работник. Тези договори ще са с фиксиран в Кодекса на труда срок от 1 година. Изпитателният срок също ще влиза в срочния договор. Първите 6 месеца работникът ще работи изпитателно, като работодателят ще може да го уволни всеки ден, в който пожелае, без предизвестие, обясни Нейков. Първите 6 месеца на втория договор също ще бъдат изпитателен срок според проектокодекса. След изтичането на двата срочни договора работникът автоматично ще минава на безсрочен.
Условията за работодателите в новия кодекс са непосилни и може да се премине изцяло на граждански договори, заплашиха от БТПП. Фирмите се товарят с осигуровки дори за работници, които дълго време не можели да работят, оплака се пък председателят на БСК Дикран Тебеян.
|
|