:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,105
Активни 743
Страници 10,035
За един ден 1,302,066
Местните бюджети с борч 170 млн. лв. в края на годината

Общините трупали дългове заради ниски приходи

Лошата финансова дисциплина на кметовете била по-малък проблем
В общинските бюджети постъпват по-малко приходи от предвиденото, затова местното управление трупа огромни неразплатени разходи, които непрекъснато растат. Това е водещото заключение в доклада на Сметната палата, внесен в парламента. С този документ официално приключи проверката, която обхвана 106 от всичките 264 общини в страната.

Дълговете на местните бюджети непрекъснато растат, се изтъква в доклада. 129,132 млн. лв. са били неразплатените разходи на проверените общини в края на септември 1999 г. Три месеца по-късно те са нараснали до 133,122 млн. лв., а в края на март 2000 г. вече са стигнали 143,356 млн. лв. Ако този темп на нарастване се запази, в края на годината 106-те общини ще натрупат дългове за над 170 млн. лв., предупреждава в анализа си Сметната палата. Най-много дългове общините имат към структури в сферата на здравеопазването, след това към образованието и социалното осигуряване.

Приходите от данъци са по-ниски от планираното, защото повечето предприятия имат затруднения и затова отчитат или минимална, или никаква печалба. Освен това общините по собствена вина пропускат да завишат приходите си. Те отдават имущество под наем по незаконен начин, не актуализират наемите, определят ниски такси за административни и други услуги, пише в доклада.

Според Сметната палата причина за нарастващия дефицит в местните портфейли е и методиката, по която се определя субсидията им от републиканския бюджет. Докладът изтъква като основна грешка факта, че когато се определя субсидията за всяка община, не се отчита колко струва издръжката на едно лице в болниците, училищата и социалните домове, които са на нейна територия.

Лошата бюджетна дисциплина е друг фактор за кризата в местните портфейли. В края на 1999 г. 95 общини са похарчили повече пари за ремонти, външни услуги и командировки, въпреки че са имали неиздължени заплати и други приоритетни разходи. Кметовете са спонсорирали незаконно спортни клубове, не са осчетоводявали дългове и вземания.

Сметната палата предлага в общинските съвети да се изградят звена за вътрешен финансов контрол. Препоръчва се още да се даде възможност общините да увеличават местните данъци и такси, а също и да прибират по-голяма част от налозите, които постъпват в държавния бюджет.
350
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД