Деянието, заради което петте българки получиха смъртни присъди в Либия, вече няма да се наказва със смърт, а с неколкогодишен или доживотен затвор. За тази възможност съобщи арабистът Владимир Чуков пред БНР и обясни, че преди два дни Джамахирията е изработила нов наказателен кодекс. Документът вече е депозиран в Генералния народен конгрес на Либия. Според Чуков в него смъртното наказание не е премахнато изцяло, а само се уточнява какво е убийство с умисъл или без умисъл и какво означава плащане на кръвнина.
Българките бяха признати за виновни в умишлено заразяване със СПИН на около 400 либийски деца, причинило повече от един смъртен случай. Съдът в Бенгази постанови смърт чрез разстрел. След 10 дни Върховният съд на Джамахирията трябва да реши дали да потвърди наказанието, или да върне делото за преразглеждане.
Владимир Чуков обясни, че арабски страни често променят законите си. Така например Катар направил поправка, за да реши проблема с двама руснаци, осъдени на смърт. Те получили доживотни присъди, но по силата на спогодба за правна помощ били пуснати да се върнат в Москва. "България има същата спогодба с Либия и казусът може да се разреши по този начин", допълни Чуков.
В МВнР вчера нямаха информация за готвен нов проект на наказателен кодекс в Джамахирията. Според наши дипломати и в либийската преса подобен проект не е бил огласяван.
Преди дни арабският вестник "Аш-Шарк ал-Аусат" обаче съобщи, че Либия се готви да премахне смъртното наказание като начин за разрешаване на проблема с българските медици и палестинския лекар. Вчера пък и в. "Вашингтон таймс" писа, че САЩ и ЕС са близо до сделка за освобождаване на българските медици.
При посещението на специалния пратеник на ПАСЕ Тони Лойд в Триполи в края на август му бе обяснено, че в Либия действат две законодателства - гражданско и ислямско. Тогава се обсъждаше доживотният затвор да замени смъртната присъда в гражданското законодателство. Ислямското законодателство обаче ще продължи да се прилага спрямо мюсюлмани независимо дали са либийци или чужденци, обяснили още официалните власти в Либия. Ето защо палестинският лекар Ашраф остава по-застрашен от медсестрите ни.
Владимир Чуков направи връзка между делото "Локърби" и процеса срещу българките като резултат от натиска на САЩ и ЕС.
"Преди три дни роднините на жертвите от атентата над Локърби се събраха в Единбург и оневиниха либийския гражданин, който в момента е осъден на доживотен затвор", каза Чуков. Това давало възможност за обжалване на присъдата му. Той допълни, че ако това се случи, Либия вече няма да се нуждае от нашите медици като инструмент за натиск. Преди това обаче Триполи настоява да си получи обратно 4 млрд. долара - колкото е платила за обезщетения за Локърби. Толкова са исковете на роднините на заразените деца към българските медсестри.
Чуков напомни, че от встъпителните думи на сина на либийския лидер Сейф ал Ислам преди десетина дни в Бенгази станало ясно, че в 5-милионна Либия има 100 000 болни от СПИН. Само в Триполи те били 10 000.
"Следващите седмици очакваме добри новини, свързани с медиците ни в Либия", каза Евгени Кирилов, който е в нашата делегация в ПАСЕ. Според него първите сигнали за обрат в либийската позиция вече се забелязвали.
Около 15 ноември делегация на ПАСЕ ще посети Либия.
"Чуков напомни, че от встъпителните думи на сина на либийския лидер Сейф ал Ислам преди десетина дни в Бенгази станало ясно, че в 5-милионна Либия има 100 000 болни от СПИН. Само в Триполи те били 10 000."
*
Чакам коментара ти Зую - надявам се че не твърдиш, че всичките 100 000 са жертви на сестрите.