"След 6 месеца ще избухне бомбата с неразкриваемата престъпност", прогнозира шефът на Върховния касационен съд Иван Григоров пред БНР. "ЕС ще стане една далечна мечта от приказките", предвиди още магистратът. След половин година в сила влиза новият НПК, който фактически закрива следствието и възлага разследването на МВР. Григоров за пореден път обяви тезата си, че унищожаването на следствието е "един откровено противоконституционен акт".
Григоров обясни, че евродокладчикът за България Джефри ван Орден е говорил пред него за задължителни структурни промени в конституцията, свързани с досъдебното производство. Те могат да се направят от обикновен парламент и ще дадат реален живот и ефект от НПК, допълни съдия щ1. Иначе кодексът нямало да работи.
Въпреки критиките и правомощията си обаче Григоров бе категоричен, че засега ВКС няма да сезира Конституционния съд. "Веднага ще бъдем обвинени във всякакви провинения, политиците обикновено си измиват ръцете със съда", обясни мотивите си той. Той намира за безсмислен дебата за начина на избор на главен прокурор. "КС е категоричен, че обикновено Народно събрание не може да промени това", посочи Григоров. Но пък позволявал преместване на структури от една част в съдебната власт в друга.
Съдия щ1 за пореден път помоли да не се използва понятието "съдебна система", като го обяви за "хермафродитно".
ПОЧИТ
Президентът Първанов, експрезидентът Петър Стоянов и бившите премиери Жан Виденов и Иван Костов отидоха вчера на крака при върховните съдии, които тържествено отбелязаха 125 години от създаването на Върховния касационен съд. Събитието бе уважено и от председателя на парламента Георги Пирински, шефа на Конституционния съд Неделчо Беронов, правосъдния министър Георги Петканов, както и от американския и британския посланик Джон Байърли и Джеръми Хил. На събранието не бе забелязан главният прокурор Никола Филчев.
В момента във ВКС работят 85 съдии. Пред тях Георги Първанов обяви, че съдебната реформа е в последната си фаза, но тя не може да има успех, ако при нейното реализиране не се вземе предвид мнението на магистратите.
|
|