---------------------
На 14 септември миналата година е открита мъртва в дома си в Разлог 18-годишната Ани Дамянова. В апартамента е и 14-годишната й сестра Цвета. Тя твърди, че неизвестни с маски са нахлули и убили сестра й. Двете са дъщери на подполковника от полицията Георги Дамянов.
Криминалистите установяват, че Ани е прободена 32 пъти с джобно ножче. От сестра си Цвета. Психолозите от Института на МВР огласяват пред медиите психопортрета на семейство Дамянови. В него се говори за "вероятно консумирани или неконсумирани кръвосмесителни връзки". Бащата, заподозрян от медиите въз основа на горния цитат в сексуално насилие над децата си, е отстранен от работа. 10 месеца вече той е в резервния щат на МВР.
-----
В понеделник МВР реши да върне подполк. Георги Дамянов на работа в "Криминална полиция". 45-годишният криминалист е несъмнен професионалист, е аргументът. Вдругиден шефът на РДВР-София Стоян Стоянов ще каже в кое районно управление ще служи полицаят.
"Успях да преодолея стреса, сега искам да работя", казва подполк. Георги Дамянов. Той говори с журналист за първи път след трагедията. "Нищо не може да върне Ани", промълвява той и очите му се пълнят със сълзи.
"Писаха в местната преса, че Разлог иска изселването ми от града с подписка. Елате да се разходим, нито един от хората, покрай които минем, няма да си отвърне главата, никой не вярва на тези неща", добавя.
Двамата с жена му Росица и дъщерята Цвета
сега живеят при родителите му.
Отдавна не са стъпвали в апартамента, където е станала трагедията. Тримата продължават да ходят при психолози в София, които следят състоянието на 15-годишната Цвета.
"Аз лично нямам проблеми с този град, искам да се махна заради малката дъщеря, тук тя се чувства несигурна", казва Дамянов.
"Аз съм му враг, не мога да уважавам човек, който след драмата не можа да намери сили да си тегли куршума", казва за Дамянов висш полицейски началник в града. Двамата са били приятели. Още по-близки били жените им, но ги скарала трета приятелка.
Хората в Разлог трудно си обясняват семейната драма, предпочитат да говорят като за зло, което ги е отминало. Повечето от тях промънкват нещо със съчувствие.
Росица и Цвета в момента са на вилата в близко село. "Стоят вече няколко седмици, отначало се обаждах всеки ден, сега по-рядко", казва Георги. За 10 месеца е успял да се съвземе психически, но чувството за вина си остава.
Драмата в семейството се
задълбочава с времето
Цвета твърди, че е почти ослепяла и не вижда на 2,5 метра от себе си. Според шефа на клиниката по неврология във ВМА доц. Борислав Герасимов ослепяването е на психическа основа. Момичето няма никакви физически увреждания, които да причинят загуба на зрението.
Цвета изразява вътрешното си "аз", като рисува картини, дори смята да направи изложба, казва Герасимов. Тя е изключително умно дете и ако бъде оставена сама, ще се справи с психичното си състояние. Той е закачил две рисунки на Цвета в кабинета си - едната от преди убийството, другата правена преди 3 седмици. Втората рисунка - цветя, внушава ведро настроение, и Герасимов е доволен.
Чувството за вина е градивно за бащата Дамянов, коментира психоложката Мимоза Димитрова, която дълго е следила случая на Цвета.
Той обаче е жертвата на отношенията между майка и дъщеря. Психичната връзка между двете е крайно изострена.
Майката постоянно обгражда с хипервнимание дъщеря си,
закриля я от всеки и всичко, без нейното присъствие се чувства зле. Постоянно я държи в оковите си. Докато външно майката и двете дъщери са жертва на силния баща, на психическо ниво силната фигура в семейството е майката. Тя иска да запази статуквото на тоталната връзка и контрола над дъщеря си, смята психоложката.
Такава връзка според Димитрова не може да се разплете, тя трябва да се разсече, като се отдели детето от майката. В САЩ това може да стане на базата на мнение на психолог. В България отделянето на дете от семейството може да стане само със съдебно решение.
Образите на мнимите нападатели са плод на естествената реакция на Цвета, чрез тях тя иска да посочи, че в семейството има проблем, смятат психолозите. Тя е убила сестра си в състояние на силен посттравматичен стрес и е била невменяема по време на деянието. В епикризата, направена от съдебно-психиатричния отдел на Клиниката по психиатрия на 4-ти километър, няма определение за шизофрения.
Цялото семейство се отличава със силни интелектуални качества,
особено силни са те при двете дъщери, казва Мимоза Димитрова. Цвета трябва да излезе от семейството, за да стане "нормална", е отдавнашно мнение на психоложката, която се е занимавала с нея след първите съмнения за психично разстройство на момичето. Тя обаче е прекратила контактите с Цвета след смъртта на Ани. "Лично аз го изживях много тежко, защото познавам добре и двете деца", признава Димитрова.
Психолози и психиатри тепърва ще нищят в съда какво е подтикнало Цвета да убие сестра си. Според Мимоза Димитрова не е случайно, че това става вечерта преди Ани да замине да следва в София. "Ани постоянно се съмняваше дали нападенията срещу Цвета не са плод на нейната фантазия и й го казваше". А отпътуването на Ани оставя Цвета изцяло във властта на майката. Този факт може би е събудил у Цвета агресия към напускащата я сестра.
Формулировката на МВР-психолозите "за консумирани или неконсумирани кръвосмесителни връзки" е разбрана неправилно от медиите като сексуално насилие над дъщерите, смята Димитрова. Но на езика на психологията това означавало нарушаване на дадени правила на психообщуване в семейството.
"Не може да се говори така пред журналисти, нещата е трябвало да бъдат обяснени още тогава", твърди и бившият шеф на РДВР-Благоевград Красимир Младенов. На 23 септември той е получил заповед да огласи резултатите от психотеста, но спестява въпросната формулировка. "Каквато и да е истината, като юрист и бивш следовател нямах право да кажа това на медиите", казва той сега.
"Знам, че Цвета трябва да излезе от семейството, осъзнах, че след като загубих едната си дъщеря,
трябва да работя за спасението на живата
... Но за мен е много важно да започна работа, да се освободя от сянката на личната драма", казва бащата Георги.
Шефът на Института по психология към МВР Бойко Ганчевски отказа да се срещне с в. "Сега". "Няма какво да коментирам, за нищо не сме виновни", заяви той. "Вие знаете ли, че заповедта на Бонев да огласим психопортрета и изваждането му пред медиите доведе до депресия двама мои служители?", добави Ганчевски.
След публикуването на психопортрета Дамянов е подложен на 10-часов разговор с психолог от Института и на детектор на лъжата.
"На тръгване Ганчевски ми каза: Можеш да излезеш оттук с чисто чело", твърди подполковникът...
|
|