:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,698,967
Активни 760
Страници 9,897
За един ден 1,302,066
Четиримата нови съдии се заклеха в Конституционния съд

Стоянов и Соколов подкрепят Филчев за поредни промени в НПК

Логично било прокуратурата да си върне права по мерките за принуда
Трябва да се обмислят предложенията на главния прокурор за поправки в Наказателно-процесуалния кодекс, много от тях са логични, заяви президентът Петър Стоянов, след като 4-мата нови съдии положиха клетва в Конституционния съд. Стоянов не уточни кои точно са логичните предложения, но изтъкна, че "съвършенството (в законотворчеството - б. р.) няма граници".

Парламентарният шеф Йордан Соколов пък сподели, че прокурорите отговарят на изискванията на евроконвенцията за правата на човека, за да вземат решения за арести и другите мерки на принуда спрямо граждани.

Миналия понеделник на прокурорска сбирка Никола Филчев поиска да се върнат правомощия на ведомството му за постановяването на арести, обиски, претърсвания, изземвания и пр., които от 1 януари 2000 г. се решават от съда според предишни промени в НПК. След избухването на "Бръмбаргейт" Филчев поиска и контрола върху използването на спецразузнавателни средства.

Тези права на прокуратурата преминаха към съда, след като България бе осъдена в Страсбург по делата "Асенов" и "Николова" за това, че прокурори и следователи могат да задържат граждани, а те не са "длъжностни лица със съдебни функции" по смисъла на евроконвенцията. Тогава съдът в Страсбург, позовавайки се на множество свои решения в този дух, обясни, че "длъжностното лице" трябва да е "независимо от изпълнителната власт и от страните" по делото, а в България арестуващият прокурор или следовател после може да стане обвинител в процеса срещу същия арестант. Това предизвика законовата промяна у нас, която Филчев сега иска да премахне. В подкрепа на тезата си той обясни, че евроконвенцията била остаряла.



КОМЕНТАР



Стара или не, евроконвенцията не само е в сила, но по нея се четат присъди и срещу България. Главният прокурор като съдия бе ревностен неин защитник, като зам.-министър стана съавтор на поправките в НПК, а сега се изживява и като съда в Страсбург, който единствен тълкува какво значи казаното в конвенцията.

Поне стана ясно, че когато Филчев се премята, си осигурява височайша подкрепа, което обаче няма да ни спаси от бъдещи европрисъди каквито и "перфекционисти" да са държавниците ни.

Защо ли те, като раждат "гениални" идеи, всеки път набутват данъкоплатеца да брои обезщетения за "съвършенствата" им? Ами защото няма закон, който да им бръкне в джоба. На тях лично.
587
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД