Да се потърси наказателна отговорност и на длъжностните лица от Пощенска банка, гарантирали договорите за "Града на мечтите". За това настоя Общественият комитет на ощетените вложители вчера. Иначе досегашното развитие на делото срещу Соломон Анжел и вицепрезидента на фирмата му Чавдар Райчев било "изтънчена гавра" с измамените семейства. Те внесли парите си заради гаранциите на държавната банка, но никой не търсел нейните шефове.
Вложителите възроптаха и срещу промяната на обвиненията на Анжел и Райчев, за последно винени за длъжностното присвояване на 169 406 512 лв., внесени в "Анжел" АД от 314 семейства. Трябвало да остане предишното обвинение за измама, за да могат пострадалите да станат частни обвинители на процеса да предявят граждански искове. Преквалификацията автоматично ги изхвърляла от делото, както станало с ужилените от Капустин. Комитетът се усъмни и дали наистина вземанията им са обезпечени, както твърдяло следствието.
Парите могат да се искат и в отделни граждански дела, но измамените трябвало да платят 4% от стойността на иска и те да доказват, че Анжел им дължи парите, поясни юридическият съветник на комитета Динко Кънчев. Обмисляла се и възможност за завеждане на дело в Страсбург заради незащитени права.
Разследването не е установило вина на банкери от Пощенска, единствена клауза в договор не създавала подобни задължения за банката, опонираха от спецследствието. Не можело да се говори и за измама, тъй като имало доказателства, че Анжел смятал да построи прословутия град.
По валутни сметки в банката са обезпечени около $ 130 000, твърдят следователи.
|
|