Всички висши училища ще трябва да пренапишат основно учебните си програми по отделните специалности заради прехода от тясно специализирано към широкопрофилирано обучение в университетите, съобщи зам.-министърът на висшето образование проф. Борислав Тошев.
Както "Сега" писа, просветното министерство предвижда тотална промяна на модела на висше образование. Съгласно новия модел тясно специализираната подготовка трябва да бъде изнесена изцяло в магистърските програми, а бакалавърските да осигуряват широкопрофилно обучение.
С въвеждането на този модел от учебните програми на бакалаврите ще отпаднат профилите и задължително избираемите предмети.
"Очакваме преходът към широкопрофилна подготовка да доведе и до значително намаляване на броя на специалностите", прогнозира зам.-министърът на висшето образование.
Новите учебни програми трябва да преминат през акредитация. Тя ще започне едва когато висшите училища бъдат акредитирани като институции от Националната агенция за оценяване и акредитация. Очаква се първите положителни оценки за това да излязат преди началото на идната учебна година. По-всяка вероятност новите програми по отделните специалности ще влизат постепенно. "Студентите ще учат по нов план вероятно през учебната 2002-2003 година", обясни Тошев.
Занапред тясна специализация ще дават магистърските програми. Те ще излязат свободно на пазара и университетите сами ще определят местата и цената на обучението. Очаква се таксите да са над 400 лв. на семестър, предвиждат експерти. Всеки университет сам ще определя цените. Това щяло да става в зависимост от броя на студентите, които желаят да защитят магистърска степен. Цената щяла да бъде определена спрямо таксите, събирани сега за платено обучение.
|
|