Практиката в България за командировките на властниците не натоварва данъкоплатците, както е в Европа, обяви премиерът Иван Костов вчера. Той каза, че е против облагането с налог на парите за пътувания, защото това щяло да бъде допълнително данъчно бреме за народа.
Премиерът отговаряше на актуален въпрос на депутата от ОНС Венцеслав Димитров за супервисоките командировъчни на премиера, президента и парламентарния шеф. Повод бе изявлението на Костов преди дни в "Демокрация", че е спестил над 15 000 долара най-вече от пътуванията си зад граница. Според Димитров не е редно командировъчните да се капитализират като доход, а да не се облагат с данък. "Създавате вредни стимули за командироване заради дневните", заяви депутатът.
Правителственото постановление за командировките на висшия ешелон от 7 ноември 1990 г. е секретно. Костов се консултирал с президента и шефа на Народното събрание и решили да го разсекретят след вдигналия се шум в медиите.
Най-много пари за командировки е похарчила администрацията на Министерски съвет през 1996 г. - 400 130 долара, твърди премиерът. Тази година той смята, че разходите по това перо ще стигнат до 249 875 долара, което е най-скромната сума от 5 г. насам.
Командировъчните в другите страни, с които Костов направил справка, са до 2 пъти по-високи от тези на президента дори. Никъде няма практика получените дневни да се връщат, заяви премиерът. По думите му някъде на Запад наредбите за командировки били явни, а другаде - "дискретни" според думите му.
Според него е естествено държавата да командирова официалните си лица и би било абсурдно те да се спонсорират от частни организации. Костов смята още, че е нормално да има различни скали за привилегии на командированите.
КАРЕ
Костов: Не ни гледайте опинците
"Години търсехме гроба на Левски. Накрая проф. Киров каза: Едни търсят духа на Апостола, а други му търсят опинците. Аз бих го перифразирал така: Сега едни гледат как управляващите изпълняват програмата си, а други им гледат опинците." С тези думи Костов отговори на призива на Венци Димитров да върне на държавата спестените от командировки 15 000 долара.
каре
Проблясък
"Не е ясно дали Командир идва от глагола "командвам" или от причастието "командирован", вметна соцдепутатът Иво Атанасов.
|
|