Досега възможността Слободан Милошевич да застане пред съда в Хага беше разглеждана като най-неблагоприятния за него изход от загубената партия покер, при която Югославия се разпарчедосваше в продължение на десет години, а жизненият стандарт на сърбите бе изравнен с този на черна Африка.
Доскорошната югоопозиция неведнъж е казвала, че Слобо трябва да бъде съден от сръбски съд. Само че ако има възможност да избира, безспорно най-добре е да се спре на съда в Хага.
Неговото официално название е Международен криминален трибунал за бивша Югославия, създаден с резолюция на ООН от 25 май 1993 г. Съдът се намира в столицата на Холандия Хага и има мандат да разследва и да съди лица, отговорни за сериозни нарушения на международното хуманитарно законодателство, извършени на територията на бивша Югославия от 1991 г. насам.
Съдът има завиден щат и бюджет
- в него работят 1011 служители, като бюджетът му непрекъснато расте и за 2000 г. възлиза на 95 942 600 долара.
Публично обвинени са 94 лица начело със Слободан Милошевич, дела се водят срещу 39, от които 35 са задържани, а четирима са временно на свобода.
Досега деветима са били арестувани от полицейски сили, а 12 обвиняеми са се предали доброволно. От 18 обвиняеми вече са отпаднали всички обвинения, включително от трима, които са били задържани. Общо 7 обвиняеми са починали междувременно, от които двама по време на престоя им в Хага. Засега трима вече излежават окончателни присъди, а един е окончателно обявен за невинен.
Главен прокурор е добре известната швейцарка Карла дел Понте, председател на съда е французин, неговата заместничка е от Замбия, а съставът е от представители на Австралия, Великобритания, Португалия, Малайзия, Египет, Гвиана, Колумбия, Мароко, Ямайка, САЩ, Италия и Китай.
Условията, които очакват международните престъпници от бивша Югославия, изложени в Интернет-страницата на съда в Хага, наподобяват удобствата на грандхотел. Стига затворникът да поиска, православен или от друго вероизповедание поп може да бъде викан по всяко време, за да се грижи за душевното му състояние. Ежедневни са разходките, които по желание могат да бъдат заменени с упражнения по фитнес. Той може да оборудва индивидуалната си килия с телевизори и сателитни антени. Разбира се, тя е с индивидуален санитарен възел и се почиства най-редовно с ароматизирани антисептични препарати. Всевъзможни тоалетни артикули се осигуряват непрекъснато. Също на разноските на съда на затворниците се шият
цивилни костюми по техен вкус и избор
Храната, която се сервира в луксозния зандан, се контролира от специалисти по диететика и е съобразена с вкусовете, възрастта и религията на затворниците, както и с необходимостта да бъде разнообразявана. Зъболекар следи непрекъснато челюстите и венците им и ги лекува безплатно. По всяко време близо до високопоставените особи дежури медицинско лице, способно да окаже първа помощ при нужда.
Те могат да общуват с другите задържани в общи помещения за хранене, спорт и др., но могат и да предпочетат уединението. Ако се окаже, че те не могат да се разбират с обслужващия персонал (Милошевич например знае английски, но дали чистачките разбират езика на Шекспир?), ще им бъде осигуряван безплатно преводач. Всеки има право да получава всякаква литература, каквато му е необходима.
Няма ограничения за ползването на телефон, но всеки ще трябва да си плаща сметките. Съдът се задължава да държи затворниците в течение за здравословното състояние на техните близки и роднини.
"Клиентите" на Международния криминален трибунал за бивша Югославия могат да приемат посетители, а могат и да отказват да ги приемат. Когато говорят с адвокатите си или с юридически съветници, никой няма право да подслушва какво си говорят и съдът е длъжен да гарантира това.
Ако някой реши да поработи, за труда му ще се плаща. Само че другите задържани досега печелят много повече,
като делят хонорарите с адвокатите си
През юли стана известно, че адвокати на обвиняеми сърби и хървати дават на клиентите си част от хонорарите си, получени от ООН. Вестник "Ханделсблад" писа, че някои от адвокатите превеждат между 10 и 20 процента от хонорарите си на своите клиенти. При това става дума за заплащане на адвокатски труд, което е далеч по-високо в сравнение с тарифите в съответните страни. "Ханделсблад" цитира тарифа от 110 щатски долара на час за адвокатите. Избирайки си защитници, редица от обвинените във военни престъпления сърби или хървати се договаряли с юристи, свои сънародници, да им дават част от адвокатския си хонорар. По този начин например бившият адвокат на осъдения военнопрестъпник - босненския сърбин Душан Тадич - купи на съпругата на Тадич къща в Белград.
Тези далавери не подлежат на съмнение. Хърватският адвокат Анто Нобило, чийто клиент е бившият командващ силите на босненските хървати генерал Тихомир Блашкич, потвърди, че редица негови колеги са платили в брой или по друг начин на клиентите си като благодарност за възможността да изкарат много повече пари от обичайното заплащане на труда им у дома.
Милошевич конкретно едва ли има проблеми с парите, но ако се озове в Хага, защо пък да не си изкарва колкото за сьомгата и черния хайвер, които може да си купува от специалния магазин за затворниците?
Ако на даден подсъдим се наложи да напусне сградата и да бъде преместен другаде, съдът в Хага се задължава да му осигури автомобил, който не само да не бъде неудобен за комфорта на пътника, но и да не уронва неговия престиж и достойнство, пише в правилника. Така че един бивш държавен глава вероятно ще бъде возен с брониран "Мерцедес", както и досега.
Понеже авторът е попадал в сръбски арест, за сравнение там клекалата са "алатурк", а тоалетната хартия е непознат лукс. Така че без всякакво колебание, ако му се наложи да избира, Милошевич трябва да предпочете Хага.
|
|