:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,129
Активни 548
Страници 18,596
За един ден 1,302,066
Мрежата

Доставчиците да помогнат на "Час по Интернет"

Мрежата е приложен предмет, децата го използват веднага
Всички Интернет-доставчици в България да предоставят безплатен достъп до мрежата на поне 5 училища. Това е част от призива на Вени Марковски ("Интернет общество-България"), Димитър Ганчев (БОЛ.БГ) и Максим Бехар (М3-Соmmunications), разпространен по медиите в началото на седмицата. Всички хардуерни фирми, членуващи в БАИТ (Българска асоциация за информационни технологии), да предоставят поне по 5 компютъра за училища по техен избор, предлагат инициаторите на "Час по Интернет". Според тях професионалните ИТ-асоциации трябва да осигурят хора, които да обучават учителите за работа в мрежата.

Изучаването на Интернет още от първи клас трябва да се превърне в приоритет за Министерството на образованието, се казва в призива. Интернет е приложен предмет и е единственият, който децата могат да използват веднага след като са излезли от класната стая.

През март 2001 г., вероятно в рамките на поредното издание на "Интернет-фиеста", ще бъде организирана национална конференция, съобщават от "Интернет общество-България". Тя ще обсъди конкретно въвеждането на Интернет в училищата, изготвянето на учебни програми и други.

В писмо до БОЛ.БГ министър Димитър Димитров е подкрепил инициативата "Час по Интернет". МОН поддържа становището, че е назрял моментът българските деца да бъдат научени да използват глобалната мрежа за общуване със света. Според него за целта училищата, които желаят, могат да заделят учебно време в основната образователна степен. Той смята, че са подходящи часовете по свободно-избираема професия (СИП) и "Труд и техника". Половината от времето в модула "Компютърна техника и информационни технологии" също може да отиде за обучение по уебсърфинг.

Министър Димитров припомня, че в девети и десети клас всички ученици задължително изучават общообразователния предмет информационни технологии. Според МОН основните пречки за липсата на Интернет в училищата са недостигът на съвременни компютри, несъвършенствата на комуникационната инфраструктура в страната и ограничените финансови средства на учебните заведения. Липсват достатъчно и добре подготвени учители. Недостатъчни са както педагогическият опит, така и необходимият софтуер.



Каре

По $ 60 на човек дава Япония

За развитие на Интернет в Япония са предвидени $ 2,8 млрд. Те ще бъдат раздадени на гражданите, предвижда националната стратегия на правителството "e-Japan". Става дума за около 30 млн. ваучера на стойност $ 56 всеки. Парите трябва да покрият половината от сумата, необходима за курс по уебсърфинг.



Каре

324 300 българи и 144 млн. американци са онлайн

324 300 са българските потребители на мрежата над 16 години за второто тримесечие на тази година, сочат данните на Би Би Ес Ес. През първите три месеца на миналата година онлайн са били едва 172 000 българи. По-малко от 5 на сто от българчетата знаят как да използват световната мрежа.

По данни на агенцията Nielsen/NetRatings през юли 52% от домакинствата в САЩ, или 144 млн. души, са имали достъп до Интернет.



Снимка: кълбо в мрежа плюс карикатура Мадона
675
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД