:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,107,028
Активни 295
Страници 10,592
За един ден 1,302,066

"Трезвеникът на купона" влиза в закон

Младежките компании предварително да определят един "трезвеник", който да има ангажимента да закара останалите вкъщи, се предлага във Франция.

Идеята е добре позната в страната на червеното вино и вечерните забавления, но съществуваше самодейно, а сега бе лансирана официално пред една важна обществено-държавна институция - "Генерални щати за пътна безопасност", в работата на които участваха министър-председателят Дьо Вилпен и вътрешният министър Саркози.

"Трезвеникът" във Франция се нарича "Капитан на вечеринката". В Белгия е известен като "Боб". Неговият ангажимент да не пие ще бъде свързан с отговорност, а длъжността му е почетна. Пропагандните плакати го представят като любимец на момичетата. Компанията може да въведе ротационен принцип при избора на "капитан", но той може да бъде и несменяем. Идеята "трезвеникът на компанията" да се въздигне до ранг на обществена отговорност шества по цяла Европа. Първоначално тя тръгва от скандинавските страни, добър прием намира в Холандия и Белгия. Във Франция сега получава държавна подкрепа. Заделени са и средства за рекламни кампании, органите за пътна безопасност са ангажирани да съдействат за развитие и популяризиране на този тип трезвеническа отговорност. Смята се, че така ще се елиминира в зародиш една от честите причини за катастрофи - вечерната разпуснатост на компаниите. Според данните на полицията най-голям брой млади жертви се дават във вечерите на уикенда, когато нравите се разпускат. Друга мярка от същия калибър е задължението на дискотеките да предлагат и безалкохолни коктейли.

Интересно съчетание на морков и тояга се въвежда и при получаването на шофьорски книжки. Младежите ще ги вземат при облекчени финансови условия (за да се намали броят на онези, които карат без книжка), но за да се повиши чувството им за отговорност, те ще имат право само на 6 наказателни точки (вместо 12). Статистиката сочи, че именно първите месеци на шофьорския стаж са потенциално най-опасни, тогава младежите надценяват уменията си, склонни са към безразсъдство и самоутвърждаване на пътя.

Освен тези оригинални идеи "Генералните щати" предлагат рязко да се увеличи броят на автоматичните радари, заснемащи колите, които превишават скоростта. При тези устройства няма възможност за полицейски произвол. Местоположението на много от тях е известно, те са поставени в невралгични участъци и това принуждава шофьорите да намаляват скоростта именно там. Подобни устройства ще се монтират и на най-опасните светофари, като те ще снимат онези, които преминават на червено. Крайната цел на новите мерки е да се свали смъртността по пътищата под бариерата от 4000 жертви годишно. Темата за пътната безопасност е доста актуална във Франция от петилетка насам. Всевъзможните кампании, свързани както със засилване на репресивните мерки, така и с популяризация и агитация, доведоха до рязко намаляване на жертвите - от 7200 до 5000 годишно. Тези резултати допринесоха за високия рейтинг на Никола Саркози, който вече може да гледа и към президентския дворец.
881
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД