"Последните еретици"
е най-прякото въведение към темата за катарите, излизало у нас (изд. "Мириам"). Книгата на Жан Блум и Рьоне Нели е от 2 части: "Тайното учение на катарите" - с история и тълкуване на еретичното движение, и "Апокрифите на катарите" - текстове, с най-важния: "Тайната вечеря" - богомилски апокриф.
"Обществена тайна"
е автобиографията на Стела Римингтън (изд. "Сиела"). Тя е първата жена директор, вече бивш, на МИ5 - британската Служба за сигурност, която отговаря за контрашпионажа. И първият, който се представи публично със заемането на поста. Споменава за случая Георги Марков, но само между другото.
"Аз убивам"
Това изповядва някакъв мъж в разговор с водещия на музикално предаване по Радио Монте Карло според романа на Джорджо Фалети (изд. "Прозорец"). Италианският автор измести в родината си преводните американци. Жертвата, с която почва състезанието между убиеца и ченгето, е ас от Формула 1.
"Частен сектор"
Брайън Хейг е осигурил доволно напрегнато приключение за постоянния си герой Шон Дръмънд - военния адвокат (изд. "Обсидиан"). Той вече минава в частния сектор, обаче още първото му работно място там - в юридическа кантора, го посреща с убийство: негова колежка. Но тя не е последната.
"Интелигентно към своето тяло"
"Става дума за великолепните възможности, които имаме, за да водим богат, интересен, вълнуващ живот и след 50-ия си рожден ден. Да се радваме на признание и да останем млади. С младежко тяло и буден ум", пояснява д-р Мариане Кох за книгата си със съвети за правилен живот в съответната възраст (изд. "Летера").
С "Мило Дневниче"
на Джийн Литъл издателство "Арка" почва серията си от четива за канадската история, написани като дневници. Тази авторка (1932) е по рождение сляпа и разказва в романа си за потресаващ исторически епизод - как между XIX и XX век 60 000 безпризорни английски деца са отведени и заселени в Канада.
--
Страницата подготви:
Петко Тодоров
|
|