Достъпът до социални помощи да се изчислява според средния доход в домакинството, а не на базата на доходите на един човек, както е сега. Това предлагат експерти от социалното министерство и статистическия институт.
"Така няма да се стига до абсурдни ситуации синът да кара майка си със скъп джип до социалните служби, за да си получи тя помощта", аргументира се зам. социалният министър Горан Банков. "Не искаме да лишаваме хората от подпомагане, а да ограничим достъпа, за да има по-голяма социална справедливост", обясни той.
Според заместника на Емилия Масларова не трябва да има помощ за възрастен на социална пенсия, който живее с децата си, а те заработват общо 2000-3000 лв. месечно. За домакинство се приемат всички, които живеят в едно жилище с общ бюджет. Не е задължително те да са роднини. Доказателство ще е адресната регистрация, а отпуснатите пари ще са за всички.
Социалното министерство обмисля да промени и изчислението на помощите. В момента те зависят от гарантирания минимален доход (55 лв.) и от коефициент според групата на подпомагания - самотен родител, възрастен, човек с увреждане. Според Банков обаче гарантираният минимален доход трябва да отпадне, защото е икономически необоснован. Вместо него официално ще се въведе линия на бедност, по която да се определят всички социални плащания. Размерът на помощта пак ще е процент от тази сума. Новата формула няма да промени съществено сегашните нива на подпомагане.
В момента прагът на бедност у нас е 102 лв. Според Банков сумата не е коректна, защото е изчислена по разходите, а трябва да е според доходите. Така по методиката на "Евростат" и данните на НСИ линията на бедност за 2005 г. вместо 102 трябва да е 142 лв. Формулата е на база 60% от средния доход на човек и трябва да покрива 2700 дневни килокалории, нужни за биологичното оцеляване.
Официално границата на бедност ще се въведе от 2007 г. Сумата ще се изчисли в средата на следващата година по данните на НСИ за бюджетите на домакинствата. Тя би могла да бъде 150 лева, уточни Банков. По нея ще се определя и минималната заплата. Държавата ще зададе долна и горна граница на възнаграждението, а точният размер ще се определи с преговори между синдикати, работодатели и правителство.
"Не искаме да лишаваме хората от подпомагане, а да ограничим достъпа"
това звучи доста оруелски