![]() |
Кметът Бойко Борисов и шефът на СОС Владимир Кисьов при обсъждането на актуализацията на общинския бюджет. |
Зам.-кметът по екологията Милор Михайлов предупреди, че тези пари са за вече свършена и фактурирана от концесионерите дейност. Според него те ще бъдат платени догодина, когато бюджетът ще е още по-натоварен заради балирането на отпадъците. Не очаквам концесионерите да спрат работа, но предполагам, че ще намалят дейностите си, за да се включат в рамките на първоначалния бюджет, коментира председателят на СОС Владимир Кисьов.
В началото на годината съветниците гласуваха за чистотата годишна задача от 53 млн. лв., но отпуснаха бюджет от 48 млн., с възможност за още 5 млн. при доказана необходимост. Според съветниците в момента няма такава необходимост. Преди време шефът на "Чистота" Павел Бараков каза, че фирмите няма да спрат работа, но ще имат трудности при зимното почистване заради нежеланието на общината да плати.
Кметът Бойко Борисов е крайно недоволен от почистването на града и ще внесе нова наредба за чистотата. Съветници от БСП и НДСВ отново поискаха разваляне на концесията.
Заради изчерпващия се капацитет за съхранение на балираните отпадъци пък общината ще търси възможност за разширяване на площадките в Кремиковци и гара Искър. Кисьов допусна и възможността, ако площадката в Кремиковци се разшири там да бъде бъдещото депо или завод за преработка на отпадъците. Първоначално общината оглеждаше комбината "Кремиковци" за завод, но там се оказа, че има подпочвени води.
КРИЗА
6-те общински болници може да останат без лекарства и консумативи, някои може да изпаднат във фалит и да спрат работа до Нова година, предупреди шефът на здравната комисия към СОС Стоян Чакъров. Лечебните заведения са натрупали дългове от 9 млн. лв. 5 млн. от тях са за медикаменти, останалите за храна и консумативи. До края на годината сумата щяла да нарасне на 11 млн. лв. Тъй като държавата отказва да покрие задълженията на болниците, Чакъров предложи 5-те млн. лв. за чистота да отидат при тях. Шефът на бюджетната комисия Иван Нейков обаче обясни, че законът забранява на общината да финансира дейността на лечебниците. Тя може да отпуска пари само за ремонти и оборудване. Заради този отказ "Гергьовден" не подкрепи актуализацията на бюджета и тя не мина с 2 гласа. Според Нейков трябва да се търсят скрити резерви в столичния здравен холдинг. Той ще предложи на кмета да се срещне с министрите на здравеопазването и на финансите, за да обсъдят законова възможност общината да субсидира закъсалите болници.