:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 357
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Чепеларе мами с родопски чар и добри писти

В градчето има десетки хижи и семейни хотелчета и 28 км писти
И-НЕТ СНИМКИ
Чепеларе
Ако сте влюбени в Родопите (както почти всички сме!), ако още преди първия сняг копнеете за белите писти, ако мразите шумотевицата, интернационалната гмеж и родната суета, демонстрираща лъскав 4х4 комфорт, ако по-скоро бихте отишли на море в Балчик, отколкото в Златни пясъци, ако не ви се плащат солени цени на пистите и за "апре-ски" удоволствията в кръчмите, то мястото ви е в Чепеларе.

---

Родопското градче няма славата на известните и извън пределите на родината ски-курорти Банско, Боровец и Пампорово (отдалечено само на 10 км), но все повече българи го избират за зимната си ски (и не само) почивка. Особено ако са семейни и с деца. Всъщност близостта на Пампорово прави напълно достъпни за туристите с коли в Чепеларе и нощните удоволствия на големия зимен курорт.

Амбицията на местните власти е да превърнат Чепеларе в курорта на средния българин - като пазят цените поносими, а качеството - високо.

Планинското градче е разположено по двата живописни бряга на река Чая и е "охранявано" по продължението си от два от безбройните приказни склонове на Родопите - Таванчика от изток и Карабалкан от запад. Накипреният център е сгушен в самата долина и двуетажните постройки по главната улица, населена с куп заведенийца, предлагат панорамни гледки към вековна борова гора, олисяла тук-таме, отстъпвайки място на алпийски пасища. През пролетта бялото на снега бавно отстъпва място на пъстротата на цветята по поляните и многобройните градини край къщите в градчето. Градът гордо се кичи и с "републикански рекорд" - най-високият е в България - 1100 м над морето.

Чепеларе обгръща с уюта на малкото планинско градче с кристално чист въздух, спираща дъха природа и невероятно слънце, което грее средно 270 дни от годината през всички сезони - особеност на микроклимата, подвластен на средиземноморските влияния. Въпреки това снегът се задържа дълго (между 80 и 120 дни) и свети с онзи особен блясък на отразен в искрящо бяло слънчев лъч, който те кара да присвиваш очи.

Долината е красива като пощенска картичка. Хотелите са невисоки, повечето - семейни, накацали по склоновете на планината, с приятни кръчмета, в чийто интериор собствениците не са жалили дървото и пъстроцветните родопски халища, а неповторимият звук от разлюляни чанове те кара да почувстваш "мека топлина", както се казва в една реклама на ракия. И разбира се - пукащите цепеници в камините, чиято топлина и мирис са несравними...

Чепеларе изглежда значително по-лъскав и нов от околните родопски градчета и села (въпреки надничащата оттук-оттам соцархитектура), главно благодарение на новите хотелчета (строителството на още и още такива продължава, а земята в района поскъпна 5 пъти за последната година, като резултатът след няколко години може да е голям и шумен курорт, особено ако се осъществи проектът за свързването на ски-зоните на Чепеларе и Пампорово посредством нови въжени линии). Сега градът предлага 1500 легла за туристи, като кметът Тодор Бозуков смята да ограничи разрастването до 3000 в близките години.

Част от разцвета си градчето дължи на близостта на Пампорово. В момента вече Чепеларе може да претендира за преимущества пред изкуствено създадения ски курорт - около 6-те хиляди жители са запазили генетично заложената им от Родопите доброта и са значително по-приветливи и по-услужливи от "закоравелия" персонал от пришълци в Пампорово. Освен това градчето предлага и по-автентична родопска атмосфера, за разлика от лъскавия курорт.



Ските



Чепеларе може и да не е меката на ски-спортовете в България, но околностите му предлагат добри ски- и сноуборд трасета както за начинаещи, така и за майстори. Общата дължина на ски- трасетата от тази зима е 28 км, след като местните хотелиери и ресторантьори инвестираха в два нови ръкава на пистите в ски-центъра "Мечи чал". Тук са и най-подходящите в страната трасета за ски-бягане и биатлон.

На туристите се предлагат и преходи с кучешки впрягове и шейни на 5 и 10 км, както и трасе за моторни шейни с дължина 20 км.

Най-силният аргумент в полза на курорта тази зима обаче са цените на ски-картите, които са около половината от цената на тези в Пампорово, Боровец и Банско. Ски-пистите "Мечи чал" се намират само на около километър от края на града в посока Пампорово - близостта на съоръженията е друго предимство на семейния курорт. Третият плюс - паркингът до станцията на лифта е безплатен.

Ските са в кръвта на чепеларци, а най-голямата гордост на града е олимпийската шампионка на 15 км биатлон от зимните олимпийски игри в Нагано през 1998 г. - Екатерина Дафовска. Градът е с дълги традиции в зимните спортове и почти във всеки национален отбор на България има негови представители. Биатлонистката е почетен гражданин на Чепеларе и не пропуска да рекламира родния си град по света и у нас.



За нескиорите



Не карате ски, но сте в Чепеларе? Може да се отдадете на спорт, кулинарни удоволствия, разходки и кратки екскурзии из околностите. Изкушенията на родопската кухня не са никак малко - чеверме, пататник, смилянски боб, клин (местната баница), качамак и сарми. Приготвянето на чевермето е атракция, която не е за изпускане - истинско удоволствие е да бъдеш до жарта и да гледаш как чевермето се върти на шиш. Почти пълен набор от родопски манджи се предлага в уютни механи и "мохабетчийници", както някои са нарекли ресторантите си.

Покрай радостите за стомаха може да се погрижите и за здравото тяло - доста от семейните хотели предлагат фитнес, сауна и масажи. Двата четиризвездни хотела на града пък имат закрити басейни, безплатни за гостите си, но достъпни и за външни хора.

Не пропускайте и двата стари православни храма в града. Църквата "Св. Атанасий" е построена през 1834 г. изцяло от местното население само за 2 месеца. Обявена е за паметник на културата с национално значение. Другият храм - "Успение Богородично", е издигнат през 1935 г.

Пътуванията из околностите задължително трябва да включат прочутите Чудни мостове - три естествени скални моста върху малката река Айдарско дере, които са сред най-забележителните природни феномени в Родопите.

Любителите на природата може да посетят резервата Момчиловски дол край Пампорово - черноборова гора, защитените местности Дълбоки дол, Смолянски езера, Орфееви скали, Невястата (Турлата), да се насладят на вековни гори, свлачищни езера и скални образувания.

В Чепеларе е единственият на Балканите Музей по спелеология, представящ красотите на пещерите и пещерни експонати, запазени от зората на човешката история.

А ако ви привлича звездобройството - Националната астрономическа обсерватория в Рожен е само на 14 км от Чепеларе. Астрономите приемат туристически групи (най-малко 6 души) след 2 часа следобед. Обсерваторията - на 1750 м надморска височина, е най-голямата в Югоизточна Европа и сред 5-те най-големи на Стария континент. Проблемът е, че до обсерваторията няма редовен транспорт. Посещение в нея може да направите с организирана група или кола. Изкачването пеша би отнело над 2 часа и не е препоръчително през зимата.

Родопите са чудесна арена за първи уроци по езда или препускане. Местната конна база предлага уроци по езда - уикенд, и от 3 до 8-дневни пакети за любителите на конете. Обиколката на известните туристически маршрути около Чепеларе на кон с планински водач и инструктор по езда може да се превърне в незабравимо изживяване. Е, за целта обаче по-добре почакайте до пролетта или лятото.



---------



ХОТЕЛИ



В Чепеларе и околните села има десетки хижи и семейни хотелчета. През този сезон се очаква да отворят врати и два нови хотела, които предлагат 4-звезден лукс - пететажните "Борика" и "Родопски дом". Те разполагат със закрити басейни, фитнес и сауна, а в "Родопски дом" има и спа-център с козметични процедури, таласотерапия и аромотерапия.

Цените в най-популярните семейни хотели варират между 15 и 35 лв. на легло, двойна стая може да се наеме за 50-90 лв., а апартамент - за 90-180 лв.



СКИ-ФАКТИ



цени

Дневна ски-карта за съоръженията в местността Мечи чал е 22 лева до 8 януари и 20 от 9-и нататък. Седмичната карта е 110 лева, а от понеделник - 100 лева. За деца до 14 години е 14 лв. дневно и 75 лв. за 6 дни.

Ски-пистата "Мечи чал 1" се обслужва от въжена двуседалкова линия с капацитет 700 човека на час. Пистата е дълга 5250 м (най-дългата на Балканския п-ов), широка 25 м, а денивелацията й е 740 м. Трасето на другата - "Мечи чал 2", е дълго 3150 м, широко е 50 м с денивелация 720 м. С двете нови писти, пуснати този сезон, общата дължина на трасетата става 28 км.

На платото на крайната станция на лифта - до върха "Мечи чал" (1873 м) са монтирани мини ски-влекчета, които са подходящи за начинаещи скиори и сноубордисти.

Покрай пистите на Мечи чал и в хотелите има ски-гардероби, които предлагат ски, сноуборд и шейни. Чепеларският сноуборд клуб "Орион" е един от водещите в България.

---



История и настояще



Сегашното селище е основано през 1705 г., когато Бельо Кехая решава да си построи тук къща. После идват и други заселници, които купуват земята и стават собственици на долината и околността. Хората харесали котловината и махалите им накацали по околните склонове. Към 20 махали с по десетина къщи изброил краеведът Васил Кънчов в началото на ХХ век и направил пророчеството, че Чепеларе ще е единственият град у нас, който ще расте не към покрайнините, а към центъра си.

В началото на 30-те и 40-те години на миналия век градът се развива като курортно селище. Намира се на около 200 км от София и на 90 км от Пловдив. Днес Чепеларе залага на туризма, дърводобива и дървообработка. Тук се намира и фабриката за производство на ски, сноубордове и обувки "Орион". Нейните артикули намират все по-добър прием в Западна Европа и Япония. Освен тази марка заводът произвежда по лиценз и пълната гама на една от най-големите европейски фирми - "Атомик". Непосредствено до завода е и фирменият магазин, който предлага най-евтино ски, сноубордове и екипировка за зимни спортове.

----
2
7001
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
07 Януари 2006 15:35

Поздравления! Прекрасен текст, който и да е авторът – ПОХВАЛНО за инициативата! Най-сетне и нашите БГ курорти да станат “достояние” на собствените БГ читатели /не само Катар, Исландия и тихоокеанските острови/. За сведение страницата на Чепеларе се отваря се отваря
най-лесно http://www.chepelare.com , а кметът Тодор Бозуков и зам. Кметът Невен Аговски са отворени към всякакви идеи за популаризиране на курорта отвъд пределите на Отечеството. Да видим сега и СЕГА кой кой е

09 Януари 2006 19:39
лошото е, че преди две години картата за лифта струваше наполовина.

самият той е една баааавна останка от времето на развития соц.

два нови ръкава на пистата не стигат, за да оправдаят поскъпването на лифта.

иначе е вярно - гледките от върха са страхотни, а и родопчани са хубави хора.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД