В понеделник в София се събират турски и български експерти, които трябва да изберат местоположението на бъдещия язовир "Тунджа". Това съобщиха източници от НЕК.
За построяването на този язовир е настояла отново турската страна по време на завършилото вчера посещение на премиера Сергей Станишев в южната ни съседка. Уверенията на управляващите в Турция са, че техният бюджет е готов да отпусне необходимите средства още тази година.
Идеята за язовир с ВЕЦ, който да е разположен наполовина на българска и наполовина на турска територия, е съоръжението да помогне за преодоляване на наводненията в Одринска Тракия. Анализите обаче показват, че производството на ток ще е незначително и ползите ще са изцяло за турската страна и затова ще се искат компенсации от Турция.
Вариантите за разтрогване на споразумението "ток срещу инфраструктура", подписано през 1999 г., засега са два, каза източникът. Единият е премиерите на двете страни Сергей Станишев и Реджеп Ердоган да подпишат съвместен меморандум, с който предлагат на парламентите да разтрогнат договора. Другият е експерти от двете страни да се съберат и да измислят начин за юридическо прекратяване на неработещия договор.
ВИЗИ
Турската страна е поискала значително облекчаване на визовия режим за бизнесмени, както и отпадане на транзитните такси. Годишно през страната ни транзитно преминават около 1.5 млн. турски граждани. "Със сигурност по време на преговорите трябва да се съобразим с изискванията на ЕС и правилата за движение в Шенгенското пространство", обясниха от външно министерство.
Много ме е яд когато самички си смъкваме гащите. Този язовир е нужен на турците, не на българите. Тогава какъв е проблема да си го направят на тяхна територия? По принцип няма с изключение на едно: За язовира е нужно да се отдели земя. Ами те не искат да отделят земя. Ето това е. Първия вариант беше язовира да е на българска територия. Сега се предлага компромис - на границата - т.е. и двете държави да отделят земя. И нашите са съгласни. Разходите за подръжка също не са за подценяване, отговорностите също.
На практика ще стане следното: Турски язовир, който половината е в България.
Пък компенсациите съвсем ясно показват, че държавата ще има щети, които трябва да се компенсират.
Ако такова ни е сътрудничеството с Република Турция - то по-хубаво да няма сътрудничество.