Да се постави горна граница на средствата, които едно домакинство плаща за погасяване на всички теглени от него банкови заеми. Това е една от идеите, които Международният валутен фонд (МВФ) ще предложи за ограничаване на кредитирането на домакинствата, потвърди при пристигането вчера в София на ръководителя на мисията на фонда Ханс Фликеншилд.
Засега се говори вноските по заемите да не са повече от 30% от месечния доход на домакинството, но е възможно границата да се повиши, ако се стигне до такава мярка, каза Фликеншилд. Мярката ще се обсъжда с БНБ и централната банка трябва да каже доколко е приложима у нас. "30% е съотношението, въведено в Румъния, и трябва да видим как то би работило тук", коментира шефът на МВФ мисията. По думите му в Румъния мярката е проработила.
Това би създало повече работа на банките, тъй като ще трябва да събират информация за всички задължения на клиентите и вноските, които те плащат, коментираха експерти. В този случай кредитният регистър е добър източник, добавиха те. С такава стъпка ще се намали и броят на кредитополучателите, прогнозираха от някои банки у нас. Но допълниха, че и в момента те имат изискване вноската по заема да е до определен процент от дохода.
Заделянето на по-големи провизии за този вид кредити е друга идея, която фондът ще предложи. Заемите за домакинствата имаха доста по-силен ефект върху дефицита по текущата сметка, отколкото бизнескредитите, обясни шефът на мисията. Другият мотив за ограничаването на кредитите за домакинства е, че те растат твърде бързо и че не всички от тях са благонадеждни.
МВФ ще настоява да се поставят ограничения върху безмитната търговия и да се предприемат мерки за намаляване на злоупотребите в безмитните магазини и бензиностанции. Трябва да бъдат въведени правила, които да определят какви покупки може да прави даден човек за определен период от време, каза Фликеншилд. Той допълни, че след влизането в ЕС трябва да останат само магазините по летищата.
КРИТИКИ
Здравеопазването и образованието в България се управляват лошо, заявява ръководителят на мисията на МВФ за България Ханс Фликеншилд в писмо до председателя на КНСБ Желязко Христов. Това едновременно увеличава разходите и влошава качеството на услугите, подчертава той. Шефът на мисията остро критикува и неофициалните заплащания, които се налага да правят пациентите. Той е категоричен още, че първо трябва да има съкращения в администрацията и чак след това увеличение на заплатите в сектора.
|
|