Депутати от БСП обмислят промяна в Закона за местните избори, според която право на глас да имат само хората, които плащат данъци у нас. Идеята е в съвсем суров вид и все още не е обсъждана в ПГ. Според тях тя е логична, тъй като с упражняване правото на вот гражданите избират кой да управлява парите, давани на държавата.
Зам.-шефът на БСП Ивелин Николов, който ръководи и работната група по промени в избирателния закон, обаче категорично възрази срещу предложението и го определи като нелогично. "Всяко въвеждане на имуществен ценз ограничава демокрацията", заяви Николов пред "Сега".
Готвените промени целят да се ограничи гласуването на сънародниците ни с двойно гражданство и на българите, трайно живеещи в чужбина. Те станаха актуални след частичния местен вот в с. Крушари, Добричко, в края на миналата седмица, когато изселници в Турция бяха докарани с няколко автобуса да гласуват. Малко след първия тур на изборите зам.-председателят на парламента проф. Любен Корнезов заяви, че поправка в закона, която да ограничи двойното гласуване - у нас и в чужбина, - трябва да има, но не уточни каква.
Междувременно червеният депутат Ясен Пенчев предложи избирателите с двойно гражданство да участват в местен вот само ако са живели поне 6 месеца без прекъсване в годината на изборите в съответното селище. Според Ивелин Николов принципът на уседналост е най-подходящият. Специалисти, в т. ч. членът на ЦИК Михаил Константинов, неведнъж са предлагали сънародниците ни в чужбина да могат да гласуват само на президентски избори.
"Тезата право на глас да имат само хора, които плащат данъци, заслужава внимание", пък смята зам.-шефът на НДСВ Борислав Ралчев. Ремзи Осман обаче определи идеята като антиконституционна. "Българските граждани или имат, или нямат права", заяви зам.-шефът на ПГ на ДПС. Той изтъкна, че някои партии се опитват да ограничават правата на българските граждани само защото не гласуват за тях. "Като станем членове на ЕС, дори чужденци ще имат право да гласуват у нас в определени случаи", напомни Осман.
Действащият закон за местните избори стриктно спазва конституционната идея за общо, равно и пряко избирателно право и допуска до вота всички адресно регистрирани на територията на съответната община или кметство, които са навършили 18 г. Заради това всички български граждани с избирателно право, дори и тези, които живеят от години в чужбина, фигурират в избирателните списъци и могат да упражнят правото си на глас.
/:/ "..."Всяко въвеждане на имуществен ценз ограничава демокрацията", заяви Николов пред "Сега"."
......................................... ......................................... .....................................
Тоя пък е на светлинни години далеч от СЪЩНОСТТА на понятието "Имуществен Ценз" !!!
Тук НЕ става изобщо въпрос за моментното Имуществено Състояние на Избирателите и за ДОЛЕН ПРАГ на размера му, слизането под който праг да основание да се ОТНЕМА или "замразява Правото на Глас на гражданина! Тук НЕ става въпрос дори и за онези Избиратели, които, поради Бедност , НЕ плащат и данъци!!! Тук става въпрос, че плащането на данъци е ОСНОВНО конституционно ЗАДЪЛЖЕНИЕ на гражданите- срещу изпълнението на това тяхно Задължение те получават конституционни ПРАВА/едно от които е Правото на Глас при Избори!!!/.
Според мен, НЕплащането на данъци НЕ трябва да води до ОТНЕМАНЕ на Избирателни Права, а до "ЗАМРАЗЯВАНЕТО" им- както и до автоматичното им "РАЗмразяване" СЛЕД извършено плащане на данъци за целия период между Изборите! КАЗАХ