Изслушването на Велчев и обявяването на резултата ще бъдат предавани пряко по БНР и БНТ. Това също няма аналог в историята на ВСС - прави се заради големия обществен интерес към рокадата.
Веднага след изслушването на Велчев кадровиците на съдебната власт ще гласуват тайно. Ако все пак кандидатурата събере по-малко от 17 гласа, процедурата за избор започва отначало. Съветът не си остави седмица между обявяването на кандидатурата и обсъждането й, както се очакваше. Скоростно бе сформирана комисия по избора, която да докладва дали Велчев отговаря на законовите изисквания на поста. По настояване на правосъдния министър Георги Петканов в нея влязоха трима от ВСС, който не са подписали номинацията на Велчев.
Нека най-сетне
да има яснота кой е главният прокурор и да престане да се изнервя обществото,
разясни бързането шефът на Върховния административен съд Константин Пенчев. Час по-скоро трябва да се избере главен прокурор, защото той трябва да се подготви, за да встъпи сериозно в длъжността си, обясни и зам.-шефът на Върховния касационен съд Румен Ненков. Той трябва да убеди обществото, че ще следва закона, а не политически пристрастия и партии, обяви той.
Бързането депутати от управляващото мнозинство вчера обясниха и с опасения дали всички 17 души ще гласуват днес.
Първи подпис под номинацията за Велчев е сложил шефът на Софийския окръжен съд Владимир Иванчев, се разбра вчера. Кандидатурата му обаче е издигната от председателя на ВАС Константин Пенчев. След тях документът са парафирали членове от всички квоти в съвета. Сред тях и двама прокурори от най-близкото обкръжение на Никола Филчев - заместникът му Христо Манчев и Николай Ганчев. Подкрепа с подписи са дали още съдии, следователи, адвокати и университетски преподаватели.
Зад предложението стоят и двама прокурори, това е достатъчна индикация, че обвинителите във ВСС ще подкрепят кандидатурата и при гласуването, обясни зам. главният прокурор Митьо Марков. Той дори прогнозира, че всички днес ще гласуват "за".
"Номинирах този, който смятах, че е най-достоен. Това е моята кандидатура още от август м. г.", обяви Константин Пенчев. "Аз поемам отговорността. Това е консенсусна кандидатура, а не сделка", каза той. Изборът може да бъде атакуван пред ВАС, но не и от членове на съвета. Правен интерес би могла да има прокуратурата, обясни все пак административният съдия.
Дясната ръка на Филчев - зам. главният прокурор Христо Манчев, обясни, че в прокуратурата няма подходящ и достоен човек, който да я оглави. А Борис Велчев щял да се справи с постоянните критики на ЕС за безконтролност и безотчетност на прокуратурата. На същото мнение е и Румен Ненков.
Шефът на националното следствие Ангел Александров, чието име също бе спрягано като кандидат за поста, отрече информацията, че му е предлагана сделка - да се оттегли, но да стане зам. главен прокурор.
Попитан дали при една кандидатура вотът ще е демократичен, шефът на ВКС Иван Григоров отговори: "Не разбирам от демокрация. Целият ми живот е минал по времето на социализма."
Никой от съдебните кадровици вчера не призна кандидатурата на Велчев за политическа или за нея да са водени преговори между управляващата коалицията и ВСС.
Зам.-председателят на царската партия Милен Велчев обаче вчера потвърди пред Би Ти Ви, че в управляващата коалиция има единно мнение за номинацията на Велчев. Той призна, че е
имало среща с президента Георги Първанов
по въпроса. Според Велчев членове на ВСС пожелали да има становище на управляващата коалиция, защото предстоят сериозни реформи в прокуратурата, ако искаме да разчитаме на безпроблемно влизане в ЕС.
Положително единомислие показаха депутатите от управляващото мнозинство вчера за кандидатурата на Борис Велчев. Те са убедени, че той ще осъществи нужните реформи в прокуратурата и борбата с корупцията и организираната престъпност, заради които ни критикува Брюксел.
Велчев ще бъде достоен главен прокурор, смята зам.-шефът на НС Любен Корнезов от БСП. Според колегата му от левицата Пламен Ранчев Велчев е изключителен професионалист и нормален човек, който и има идеи за реформи не само в прокуратурата, а като цяло в съдебната власт, ще ги доведе докрай и резултатите ще се видят бързо. Според него атмосферата в прокуратурата не била добра изцяло "по причина на характера на сегашния главен прокурор". "Обкръжението, което се бе създало и за което понятието компетентност в правото бе чуждо, а изпълнението на поръчките и лоялността към главния прокурор се оказа основно качество, за да си там", поясни депутатът.
"Приветствам този избор, не точно за това лице, а начина, по който е избран. Защото когато видиш 17 магистрати на едно мнение, то трябва да се цени. Не познавам лично Велчев, но не може хора, които го познават и които аз високо ценя, да дадат висока оценка и аз да не я оценя", обяви и зам.-шефът на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев.
Дясната опозиция пък нападна управляващите, които с договорката за този избор посягали на независимата съдебна система. Лидерът на СДС Петър Стоянов обяви, че управляващата коалиция и президентът открито са се договорили кой да бъде избран, а ВСС не реагира по никакъв начин. Депутатът от ОДС Яне Янев каза, че с този избор България се връща преди 10 ноември и "фамилиите от мерцедесите на Политбюро - като се започне от Станишеви, Велчеви, Живкови, Пръмови, Дакови, Танчеви - отново се връщат на политическия хоризонт". И съпредседателят на БНС Красимир Каракачанов видя политически оттенък, но призна, че и изборът и на Татарчев, и на Филчев е бил политически. Зам.-шефът на ПГ "Атака" Павел Шопов смята, че с този избор БСП преяжда с власт.
Кандидатът с идеи срещу корупцията
43-годишният Борис Владимиров Велчев може да стане най-младият главен прокурор в историята на България. Той е един от авторите на президентската идея за създаването на специална агенция за борба с корупцията, равно отдалечена от всички власти, лансирана преди три години. Автор е на трудове за наказателноправните аспекти на помилването, корупцията, имунитетите.
"Аз съм предложил една-две идеи за създаването на независима служба, очевидно трудно е на изпълнителната власт да приеме някой отвън да я контролира, но има решение на Конституционния съд, което позволява към прокуратурата да се обособи такова ядро, което да постави в центъра на своята дейност борбата с корупцията по високите етажи", обяви вчера в интервю за столичен всекидневник президентът Георги Първанов.
Велчев е доцент, доктор по право. Преподава наказателно право и международно наказателно право в СУ "Св. Климент Охридски" и във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Член е на Консултативния съвет по законодателство при парламента. Председател е на правната секция на Съюза на учените в България и член на бюрото на Съюза на учените в България.
"Аз съм предложил една-две идеи за създаването на независима служба, очевидно трудно е на изпълнителната власт да приеме някой отвън да я контролира, но има решение на Конституционния съд, което позволява към прокуратурата да се обособи такова ядро, което да постави в центъра на своята дейност борбата с корупцията по високите етажи", обяви вчера в интервю за столичен всекидневник президентът Георги Първанов.
Велчев е доцент, доктор по право. Преподава наказателно право и международно наказателно право в СУ "Св. Климент Охридски" и във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Член е на Консултативния съвет по законодателство при парламента. Председател е на правната секция на Съюза на учените в България и член на бюрото на Съюза на учените в България.
ВНОСИТЕЛИ
Решаващи за номинацията на Велчев са първите пет подписа под кандидатурата му. Те са на: Владимир Иванчев - шеф на Окръжен съд-София, във ВСС от квотата на парламента; проф. Александър Воденичаров, декан на Правно-историческия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски", във ВСС от квотата на парламента; Константин Пенчев - председател на ВАС, член на ВСС по право; Андрей Икономов - председател на отделение във ВАС, член на ВСС от квотата на съда; Панайот Генков - съдия във ВАС, член на ВСС от квотата на парламента. Следват подписите на съдиите Бойка Попова, Румен Ненков, Венета Марковска, Виолета Бояджиева и Даринка Станчева, на прокурорите Николай Ганчев и Христо Манчев, на адвоката Анита Михайлова, на Димитър Токушев - декан на Юридическия факултет в СУ "Св. Кл. Охридски", на Ангел Александров - шеф на националното следствие, на следователите д-р Атанас Нешков и Свилен Турмаков. 8 от ВСС не са подписали предложението: шефът на ВКС Иван Григоров, главният прокурор Никола Филчев, съдиите Радка Петрова, Събина Христова и Евгени Стайков, прокурорите Митьо Марков и Цеко Йорданов и адвокатът Любомир Цеков.