БСП тушира спор между ОДС и ДСБ за зампредседателски места във временната комисия за промени в конституцията. Комисията бе избрана от парламента вчера и бе оглавена от Любен Корнезов.
В първоначалния вариант обаче не се предвиждаха зам.-шефове. Въпреки това от НДСВ предложиха Камелия Касабова, а от ДСБ Екатерина Михайлова. Така депутатите се видяха принудени да гласуват поправка, според която комисията ще има 3-ма зам.-председатели, които после бяха увеличени с един. За да се избегне конфликта между десните, Мая Манолова от БСП направи предложението.
БСП ще има още 6-има представители в комисията, НДСВ - 4-ма, а ДПС - 3-ма депутати. ДСБ, ОДС, БНС и независимите вкараха по един член. "Атака" отказа да участва.
Вероятно ще бъде разширен обхватът на поправките около правомощията на президента, финансовата децентрализация на общините, имунитета на депутатите и магистратите, обясни председателят на комисията Любен Корнезов.
Агит-табло на лъжата
Извадки от “Десет ангажимента за социално отговорно управление” – документът, с който БСП подлъга избирателите си
- Увеличаване на заетостта с не по-малко от 240 хил. нови работни места и намаляване на безработицата под 10%.
- Значително увеличаване на доходите до 2009 като минималната работна заплата в държавния сектор достигне 270 лв., а средната – 600 лв.
– Увеличаване броя на заетите с не по-малко от 10%;
– Еднократно повишаване (от 1 януари 2006) с 20% на работните заплати в бюджетната сфера във връзка с влизането на страната в ЕС;
– Въвеждане на механизъм за ежегодно повишаване на доходите от труд, съобразен с ръста на брутния вътрешен продукт и с инфлацията;
– Ефективен и безкомпромисен държавен контрол върху условията на труд, продължителността на работното време, недопускане на експлоатация на детски и женски труд.
- По-справедлива скá ла за облагане на доходите от труд.
- Въвеждане (до края на мандата) в пълен обем на семейно подоходно облагане
- Съществено повишаване на ниските доходи чрез обвързване на гарантирания минимален доход и минималната работна заплата с официално приетата в ЕС граница на бедността (2, 15 евро на ден).
ЗА СОЦИАЛНО СЛАБИТЕ И БЕЗРАБОТНИТЕ
• Въвеждане на нова основа за формиране на доходите: “граница на бедността”, равняваща се на 130 лева през 2006.Обвързване на другите минимални социални плащания с “границата на бедността”;
• Обвързване на другите минимални социални плащания с “границата на бедността”:
– социална пенсия – от 60 лв. през 2005 до 95 лв. през 2009;
– минимална пенсия – от 57 лв. през 2005 до 159 лв. през 2009;
– социална помощ за деца от 20 лв. през 2005 до 48 лв. през 2009.
• Минимална работна заплата – от 150 лв. през 2005 до 270 лв. през 2009. Национална инвестиционна програма за строителство на ключови инфраструктурни обекти. Значително повишаване на инвестиционната активност (до 28-30% от БВП) и създаване на най-малко 240 хил. работни места за периода 2005-2008.
ЗА ПЕНСИОНЕРИТЕ
• Използване на средства от приватизацията за създаване на инвестиционен фонд, приходите от който да се използват за повишаване на пенсиите.
• Делът на пенсиите в БВП да не бъде по-малък от 10%.
• Ежегодно увеличаване на пенсиите с размера на ръста на БВП, плюс инфлацията.
• Таван на осигурителна вноска – не по-нисък от 12 минимални работни заплати.
• “Откъсване” на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от социалната и обвързването й с минималната работна заплата.
• Коригиране на точковата система за пенсиониране: всяка жена с осигурителен стаж над 27 години и навършени 55 г. и всеки мъж с осигурителен стаж над 35 години и навършени 60 г. има право да се пенсионира с редуцирана пенсия, като до достигане на изискуемите критерии прави минимални вноски в системата.
ЗА ТЕЗИ, КОИТО СА СE ПЕНСИОНИРАЛИ:
Съществен и гарантиран дял от брутния вътрешен продукт за държавния пенсионен фонд, стимулиране развитието на частните пенсионни фондове и капитализацията на осигуровките. Държавни субсидии за безплатен градски транспорт, занижени цени на междуградския транспорт, почивка и лечение в санаториумите на НОИ.