Голямата част от лекарите, които стажуват в болница за придобиване на специалност, ще получават заплати от догодина, обяви зам.здравният министър Валери Цеков.
За специализация се учи до 5 г. В този период лекарите не получават възнаграждение, сами си плащат осигуровките, а стажът не се зачита за пенсия. Около 25-30% от медиците дори си плащат за специализациите между 600 лв. и 1000 лв. годишно. Без специалност завършилите медицина трудно могат да си намерят работа.
Тепърва министърът на здравеопазването ще определя местата за поети от държавата специализации. Те ще са към ректоратите на медицинските университети. Държавата ежегодно ще отпуска през МОН бюджет за специализантите, на които ще плаща, обясни Цеков. Заплатите ще са равни на минималното възнаграждение в сектора, допълни зам.-министърът. На такова място лекарите ще се назначават след конкурс. Специализацията вече ще се отчита и като трудов стаж.
Платените специализации ще се запазят, но те ще са за малка част от желаещите да се обучават. Те ще трябва да декларират, че ще се осигуряват, а университетът ще им плаща дежурствата, които дават в клиниките, където работят.
Всички лекари и стоматолози, които имат право да упражняват професията си, ще бъдат включени в списък към МЗ. "Когато влезем в ЕС, ще трябва да издаваме документи, удостоверяващи, че медиците имат право да упражняват професията си. С тях те ще могат да работят и извън страната", обясни Цеков. Така ще се установи и дали има хора, които работят като медици, без да имат право.
|
|