Болници връщат пациенти заради изследвания, предупреди д-р Стайко Спиридонов, член на управителния съвет на лекарския съюз. Причината е промяна, наложена от новия рамков договор между здравната каса и съсловната организация.
Досега, за да влезе в болница, пациентът трябваше да предостави задължителни изследвания и консултации. Това е т.нар. предхоспитализационен минимум, който според диагнозата включва различни тестове и прегледи. Например, ако предстои операция, е нужен преглед при кардиолог, кръвна картина и т.н. Направленията за изследвания и прегледи се даваха от лекаря, който праща пациента в болница - джипи или специалист в доболничната помощ, обясни Спиридонов. Занапред тези тестове и прегледи ще се правят в самата болница и не е нужно болният да си ги прави предварително.
Част от личните лекари все още не знаят, че предхоспитализационният минимум е прехвърлен към болниците. За джипитата това е облекчение, тъй като досега подготовката на пациентите за влизане в болница "изяждаше" сериозна част от лимитите за изследвания и талони за специалисти.
От промяната обаче губят болниците, тъй като изследванията се покриват с парите, плащани по клиничните пътеки, които за поредна година не покриват напълно стойността на лечението, обясни Стайко Спиридонов. Освен това, за да се направят изследванията, пациентът трябва да лежи един ден повече, а това са около 60-70 лв., които също се вземат от цената на пътеката, допълни той. Според него има риск да се футболизират болните между клиниката и личния лекар. Имам сигнали за върнати от болница към личния лекар онкоболни именно заради липса на изследвания, уточни Спиридонов.
Промяната не е добра и за плановите болни, тъй като те ще трябва да лежат един ден повече в болница, смята специалистът. Това е планово лечение, не е нужно пациентът да лежи в болницата, докато му правят тестовете и прегледите, отвърнаха от НЗОК. Целта е да не се разкарват болните по кабинети и лаборатории, освен това досега в клиниките не признаваха част от изследванията от доболничната помощ и така един и същ тест се дублираше.
КАЗУС
На 10 януари по спешност в АГ болницата във Варна е била приета 28-годишната Нина Минева. Младата жена е оперирана, но се оказва с прекъснати здравни права. Мъжът й внесъл сумата, но бележката на НАП е с по-късна дата, т.е. в деня на лечението жената е била неосигурена. Здравната каса отказва да плати лечението, твърдят от болницата. Ще платим за този случай, както и за всички, при които пациентът е внесъл осигуровките си, докато е бил в болницата, отвърнаха от НЗОК.
Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си
Редактирано от - bot на 19/1/2006 г/ 11:22:13