Първият у нас опит да бъде построено ново пристанище от частен инвеститор се провали. Вчера кабинетът одобри доклад на транспортното министерство, според който никой не е проявил интерес към конкурса за концесиониране на терминал за наливни опасни товари във Варна и процедурата се закрива. Условията на конкурса бяха концесионерът да изгради за 3 години върху 120 декара пристан за разтоварване на танкери и да осигури технология за обработка на товари от сярна и солна киселина, течен тор, дихлоретан и др. Срещу това той щеше да получи права за експлоатиране на пристана за 35 години.
Преди време се появи информация за интерес към концесиониране от "Агрополихим", но нито тя, нито някоя друга фирма подаде оферта.
"Най-вероятното решение е да бъде обявена нова процедура за концесиониране, но това не може да стане по-рано от един месец", каза вицепремиерът Николай Василев. Според него обявяването на текстове от пристанищния закон за незаконни от Конституционния съд няма да попречи на концесионните процедури. Възможният изход е вместо обявената извън закона компания "Пристанища", таксите да се събират от морската администрация на транспортното министерство, а самото министерство да работи като регулатор на пристанищата, докато следващият парламент не гласува поправки в закона.
Вчера правителството откри два нови конкурса за концесиониране на пристанища - "Видин-юг" и "Фериботен комплекс-Видин" от пристанище "Видин". И двата са едностепенни, неприсъствени и ще бъдат проведени от комисия, назначена от транспортния министър.
|
|