Евросъюзът трескаво търси спасителен изход след очертаващото се отхвърляне на евроконституцията от Франция в неделя и от Холандия идната сряда. Ротационният председател на ЕС Жан-Клод Юнкер, който е премиер на Люксембург, заяви вчера пред белгийския вестник "Соар", че при отрицателен вот референдумите трябва да бъдат прегласувани. Според последни проучвания 54% от французите и 57% от холандците възнамеряват да пуснат бюлетина с "не".
"Ако до края на ратификационния процес не успеем да решим проблемите, страните, които кажат "не", ще трябва отново да си поставят същия въпрос" (дали приемат евроконституцията), заяви Юнкер в интервю за брюкселския всекидневник. Неговото мнение прозвуча странно след изявлението във вторник на френския премиер Жан-Пиер Рафарен, че повторението на референдума "не е перспектива, която Франция би приела".
Юнкер обаче отхвърли предположенията, че след негативен вот Париж може да поиска предоговаряне на някои клаузи от евроконституцията. "Това е напълно невъобразимо", каза той. Според него изработването на нов договор ще отнеме 10-15 години.
Управляващата десница във Франция вчера уверяваше, че продължава да се надява на положителен вот въпреки изявление предния ден пред в. "Фигаро" на нейния партиен лидер Никола Саркози, че очаква на референдума или голямо "не", или малко "не". Говорител на Саркози вчера обясни, че лидерът на ширакисткия Съюз за народно движение просто е имал предвид социологическите прогнози, които давали ту повече, ту по-малко проценти за отрицателния вот.
Отхвърлянето на евроконституцията ще предизвика криза на доверие в ЕС, ще забави интеграцията в общността и ще внесе напрежение на финансовите пазари, прогнозират анализатори, цитирани от Ройтерс. То ще подкопае също водещата роля на Франция в съюза на 25-те, който може да забави приемането следващите две кандидатки - България и Румъния.
|
|